Slovenija

Zanimanje za čebelarstvo zadnja leta raste

M.J.
14. 6. 2015, 08.41
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Zanimanje za čebelarstvo zadnja leta raste, s tem pa tudi zanimanje za tečaje za čebelarje začetnike, ki jih organizira Čebelarska zveza Slovenije (ČZS). Tečajev se je - brez upoštevanja letošnjega leta - udeležilo že več kot 2300 udeležencev, na ČZS pa opozarjajo, da je takšen tečaj zaradi zahtevnosti čebelarjenja šele začetek začetka.

STA

ČZS tečaje za čebelarje začetnike sistematično po enotnem učnem načrtu organizira od leta 2008. Zanimanje zanje se iz leta v leto povečuje, v zadnjih letih pa praviloma presega število razpoložljivih mest na tečajih. Vključno z letošnjim letom so doslej izvedli že 54 tečajev po celi Sloveniji, so pojasnili za STA.

Tečajev se udeležujejo mladi in odrasli, pa tudi "mladi" upokojenci. "Veseli smo, da je med tečajniki iz leta v leto več žensk," pravijo na ČZS. Ob tem ocenjujejo, da je večini čebelarjenje postranska oz. dodatna dejavnost, "četudi bi se med nekdanjimi tečajniki gotovo našla peščica, ki si je v čebelarstvu ustvarila zaposlitev".

Cilj takšnih tečajev je usposobiti nove čebelarje za samostojen začetek čebelarjenja. Čebelar zna po koncu izobraževanja uporabljati čebelarsko opremo in orodja, spremlja čebeljo družino skozi čebelarsko leto, razlikuje najpomembnejše čebelje proizvode ...

Tečaji, ki jih sestavlja teoretični in praktični del, skupaj z nekaterimi dodatnimi predavanji, npr. s področja dobrih higienskih navad v čebelarstvu in zdravstvenega varstva čebel, obsegajo okoli 50 ur.

"Tečajnike sicer opozarjamo, da je tečaj zaradi zahtevnosti čebelarjenja kot takega samo začetek začetka," poudarjajo na ČZS in mladim čebelarjem svetujejo, naj se v nadaljevanju še naprej učijo in pridobivajo znanje pod vodstvom mentorja v čebelarskem društvu ali s pomočjo mreže drugih svetovalcev.

Čebelarje začetnike bolj ali manj sistematično usposabljajo tudi v drugih evropskih državah, npr. v Švici, Nemčiji, Avstriji in na Hrvaškem, so še pojasnili na ČZS.

Slovenski čebelarji, ki jim je v zadnjih letih velike težave povzročalo slabo vreme, pa tudi zajedalec varoja, so po podatkih Organizacije ZN za prehrano in kmetijstvo leta 2010 pridelali 1910 ton medu, leta 2011 je ta količina upadla na 1673 ton, leta 2012 se je okrepila na 2472 ton, leta 2013 pa je zdrsnila na 1031 ton.

Lani so po podatkih ČZS, ki si prizadeva, da bi Združeni narodi 20. maj razglasili za svetovni dan čebel, proizvedli le še okoli 470 ton medu. Čebelarji so prav zdaj sredi nove sezone točenja medu, letošnja letina pa bi lahko bila glede na boljše vremenske razmere ugodnejša.

Na upravi RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin so glede na popis iz 15. aprila lani število čebeljih družin v Sloveniji ocenili na 176.995. Po podatkih iz registra čebelnjakov je bilo aprila lani v Sloveniji 10.145 čebelarjev in 13.164 čebelnjakov, so pojasnili za STA.

Povprečna starost slovenskega čebelarja je 58 let, v zadnjih osmih letih pa se ni bistveno spreminjala, še kažejo zadnji razpoložljivi podatki uprave za varno hrano.

Zanimivosti

lesena žaluzija
Skriti kotički

Prah, ujet v radiator, se s toplim zrakom širi okrog

zivali pri veterinarju (3)
Pasje težave

Moj pes smrči. Ali je to normalno?

kringa-naslovna
Vampir iz Istre

Prvi vampir v Evropi

jajca na pultu
Vsestransko živilo

Nasveti, ki vam pridejo prav pri uporabi in pripravi jajc

janin vrt1 shutterstock
Vrtnina za vsak vrt

Kako do lepega česna

umazana tipkovnica
Leglo umazanije

Bakterij na tipkovnici je več kot na javnem stranišču