Svet24TV

V društvu SOS telefon v zadnjem mesecu opažajo več prijav družinskega nasilja

J.V.
30. 7. 2024, 10.30
Posodobljeno: 30. 7. 2024, 10.40
Deli članek:

Moški napadel zakonsko partnerko, jo poškodoval in grozil, nato napadel še policista; 37-letnik je v prisotnosti otroka pretepal partnerko ...

Šimen Zupančič
Maja Plaz, predsednica Društva SOS telefon.

Tako so v zadnjih dneh poročali novomeški policisti, oba nasilneža pa sta bila iz Krškega ali okolice. Za 37-letnika se je izkazalo, da je partnerko že dlje časa pretepal, vendar policija za to ni vedela. Policija tako prosi vse, ki opazijo nasilje, naj to nemudoma prijavijo.

Pomembno je, da če nasilje opazimo, da ga prijavimo, za Svet24TV poudarja tudi Maja Plaz predsednica Društva SOS telefon za ženske in otroke - žrtve nasilja. Tudi v društvu SOS telefon opažajo, da je bilo v zadnjem mesecu več klicev. Tudi za vključitev v osebno svetovanje je več povpraševanja. Kljub temu pa prevečkrat zatisnemo oči, ko opazimo nasilje nad ženskami ali otroki. "Kakšni so razlogi, je težko enoznačno odgovoriti, morda prispeva tudi ta poletni čas v smislu, ljudje so več skupaj, ker so dopusti in hitreje potem pride do izbruha nasilja. Ampak to je lahko eno veliko posploševanje, tako da jaz si ne bi upala trditi, da je zdaj v tem trenutku nasilja več," pojasnjuje Plaz.

Ženske, ki so žrtve nasilja, si želijo več razumevanja institucij, ko ne ravnajo tako, kot pričakuje policija ali center za socialno delo. Po besedah Plaz je pomembno, "da razumemo, da je v ozadju dinamika odnosa in da do prijave ni prišlo čez noč, ampak da gre za dlje časa trajajoče nasilje in tega razumevanja včasih umanjka". "Razumevanja manjka tudi potem, ko pridejo zadeve do sodišče, kadar pridejo," še pravi Plaz. Odločitve za ukrepanje pa so mnogokrat preblage, še opozarja. Kadar nasilnež krši prepoved približevanja, bi ga morali dati v policijsko pridržanje ali odrediti pripor.