Delavnica o upravljanju krajinskih parkov


Zavarovana območja narave predstavljajo enega ključnih elementov varstva narave. To dosegamo skozi ustrezno upravljanje teh območij. Zaradi želje, da se upravljanje kar najbolj sistematično uredi, je ministrstvo za okolje in prostor pripravilo v petek v Grajskem vrtu v Boštanju delavnico (v bodočem krajinskem parku Radensko polje), na kateri so uprave parkov s strokovnimi službami MOP analizirale rezultate vprašalnika, ki je del metodologije za hitro ocenjevanje in določitev upravljalskih prioritet (z mednarodno kratico RAPPAM). Analiza je del večjega projekta - Zavarovana območja v dinarski regiji, ki ga vodi in financira WWF.
Delavnica se je začela s predstavitvijo rezultatov kot zbirnik podatkov in pregled stanja v posameznem parku, ki so bile skoncentrirane v obliki ugotavljanja groženj zavarovanemu območju in pritiskov, ki se na območje že izvajajo. Po skupnem analiziranju ugotovitev ankete je sledilo delo po delavnicah, na katerih so bili oblikovani nabori prednostnih nalog za doseganje željenih ciljev. Ob koncu delovnega dne se je delavnici pridružil tudi Janez Podobnik, ki je do petka opravljal funkcijo ministra za okolje in prostor.
Na delavnici je sodelovalo vseh devet parkov, ki imajo upravljavce, med njimi tudi trije zaposleni v Javnem zavodu Krajinski park Kolpa. Kot poseben problem je bilo izpostavljeno pereče vprašanje upravljanja zavarovanih območij, saj jih ima od skupno 46 parkov ustrezno urejeno upravljanje le devet.
Tekst in foto: Boris Grabrijan
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se