
Bolezni / stran 33

Za nevrone toksični pesticidi povzročajo Parkinsonovo bolezen
Parkinsonova bolezen je najhitreje rastoča nevrološka motnja. Ocenjujejo, da za njo trpi deset milijonov ljudi po svetu, v naslednjih 25 letih pa naj bi jih bilo še enkrat več. Eden od razlogov je ta, da živimo dlje, saj diagnozo ljudje dobijo praviloma po 60. letu.

»Posegi na možganih ne dopuščajo napak«
Že več kot dve desetletji je oskrba poškodovancev s poškodbo glave in z nekaterimi akutnimi nevrološkimi stanji primarna dejavnost celjske nevrokirurgije. Pred devetimi leti je Splošna bolnišnica Celje začela uvajati tudi hrbtenično nevrokirurgijo, leta 2020 tudi operacije malignih in benignih tumorjev možganov in hrbtenjače. Celjska bolnišnica kot edina v Sloveniji izvaja tudi kirurški program t. i. baklofenskih črpalk za URI Soča in intratekalnih bolečinskih črpalk za Onkološki inštitut. Vse to »kliče« po nastanku samostojnega oddelka nevrokirurgije, ki naj bi v osrednji bolnišnici v naši regiji vrata odprl kmalu. Celjska bolnišnica ima namreč vrhunske strokovnjake na tem področju. (SIMONA ŠOLINIČ, Foto: Andraž Purg)

Skrb za najšibkejše v času vročine: Klime in senca, pa tudi sladoled
V SB Novo mesto in Brežice imajo delno centralni klimatski sistem. Klimatske naprave so nameplebe po hodnikih, redkeje v sobah. Ves čas skrbijo za hladne napitke, menjavo oblačil, pogostejše tuširanje in prezračevanje.

Pristan otrok in mladostnikov, katerih življenja so polna nasilja in razočaranj
Mariborski krizni center za otroke in mladostnike je prostorsko največji v Sloveniji in je med bolj zasedenimi. Ne samo to. Otroci, ki naj bi našli le začasen nujni dom, vse pogosteje ostajajo tudi več mesecev.

Lučnik/papeževa sveča: za kožo, opekline, rane, hitrejšo rast las

Miki Šarac iskreno o tem, kako se je soočil z boleznijo partnerke
Tanja Žagar je na svoj 41. rojstni dan razkrila, da je pred meseci zbolela za rakom dojk. Kako se je z diagnozo in zdravljenjem soočil njen partner Miki Šarac?

Znaki vročinskega udara in strokovna navodila, kako pomagati
Slovenija ima vsako poletje kar nekaj vročinskih valov, ki so lahko nevarni za ljudi, zlasti za starejše, bolne in otroke. Da bi se zaščitili in preprečili zdravstvene težave, je treba sprejeti ukrepe za zaščito pred vročino in močnim sončnim sevanjem.

Kim Jong Un naj bi se znova poredil, 140 kilogramov, pravijo obveščevalci
Južnokorejski obveščevalci trdijo, da severnokorejski uradniki po svetu mrzlično iščejo nova zdravila, ki bi njihovemu voditelju Kim Jong Unu pomagala v boju z visokim krvnim tlakom in diabetesom.

Majavi zobje so znak, da vas je že napadla parodontoza
Zdrave dlesni so ključne za naše zdravje. Kadar začnejo krvaveti, mi pa ne ukrepamo, lahko nastanejo resne posledice. Izguba zob je le ena izmed njih.

Plesen in vlaga v elitni soseski Sončni dvori ogrožata 1200 prebivalcev
Plesen po stenah spalnice in otroških sob. Zatohel zrak. Odstopanje ploščic v kopalnici, za katerimi se nabira deževnica. Vlaga in odpadanje ometa. To so tegobe stanovalcev soseske Sončni dvori v Grosupljem, s katerimi se posamezniki spopadajo že od vselitve pred 17 leti.

Zeliščna kopel, ki pomaga pri bolečih mišicah
Vas bolijo mišice? Narava nam v tem letnem času ponuja obilo zelišč, ki vam lahko služijo za pripravo blagodejne kopeli za sproščanje napetosti.

Preslana hrana in močne vonjave so lahko krivci za zabuhle oči
Če spadate med tiste, katerih oči prehitro razkrijejo kakršnekoli čustvene ali telesne težave, boste še toliko raje prebrali spodnje vrstice.

Zakaj nam na potovanjih prebava rada povzroča težave in kaj pomaga?
Driska je neprijetna težava, ki se pogosto pojavi, ko smo na dopustu, zlasti če pride do zastrupitve s hrano zaradi bakterijske ali virusne okužbe.

Vzglavnik in telefon sta lahko kriva za izbruh aken
Nevarnosti izbruha aken so najbolj izpostavljeni najstniki, lahko pa se pojavijo tudi pri odraslih – in dejavniki, kot so dieta, zdravila, stres in genetika, lahko stanje še poslabšajo.

Ema zavrnila zdravilo za upočasnitev Alzheimerjeve bolezni, ki je v ZDA dovoljeno
Evropska agencija za zdravila (Ema) je danes priporočila, da se v Evropski uniji ne izda dovoljenje za promet z zdravilom Leqembi, ki naj bi upočasnilo Alzheimerjevo bolezen v zgodnji fazi in je v ZDA dovoljeno. Ocenila je, da zaznan učinek upočasnitve upadanja kognitivnih sposobnosti ne odtehta tveganja resnih neželenih učinkov.


Več odpoklicev izdelkov, tudi čevapčičev, ražnjičev, piščančjih kril ...
V teh dneh so odpoklicali številne mesne izdelke, saj vsebujejo salmonelo, medtem v sladki tablici lahko najdete plesen. Vse izdelke je najbolj zavreči oziroma vrniti k prodajalcu.


V novomeški bolnišnici odkrili okužene s covidom
Čeprav smo že skoraj pozabili na koronavirus, lahko ta virus še vedno povzroči težave v bolnišnicah, kjer je veliko imunsko šibkejših bolnikov. V novomeški bolnišnici so v sredo zaznali šest primerov okužbe s covidom.

Hepatitis C - ljudje za kronično okužbo pogosto ne vedo
Za to boleznijo letno umre približno 1,4 milijona ljudi. Večina ukrepa šele, ko je že prepozno. Ob tem naj opomnimo, da se lahko danes do 18. ure anonimno in brezplačno testirate na okužbo s hepatitisom C.