
Bolezni / stran 16

Neprepoznaven: Takšen je bil 'The Rock' z lasmi
Se spomnite, kakšen je Dwayne Johnson s pričesko? Najbrž ne, kajne? To je razlog …

Naval na urgenco: letos že štirikrat uporabili protokol zaradi nenadnega povečanega obiska
S povečanim prilivom bolnikov na urgenco se že od druge polovice novembra soočajo tudi v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana.

Zakaj je kaleči krompir nevaren in ga ne bi smeli jesti
Krompir je eno izmed najbolj priljubljenih živil, a je v določenih primerih lahko tudi strupen. Težava nastane, ko krompir začne kaliti. Preverite, zakaj.

Miha Košir o povečanem obisku bolnikov v ZD Ljubljana: Dve tretjini bi jih lahko doma začelo zdravljenje
Na splošni nujni medicinski pomoči Zdravstvenega doma (ZD) Ljubljana so včeraj opoldne zaznavali izjemno povečan obisk bolnih, predvsem z različnimi virusnimi obolenji in bolečinami, denimo v križu. Zaradi tega so sprožili načrt množične nesreče, kar pomeni, da kličejo zdravstvene delavce, da bi okrepili ekipe. O podrobnostih je danes spregovoril urgentni zdravnik Miha Košir.

HPV virus – ali se ga moramo bati

Cepljena dekleta za skoraj polovico manj zbolevajo za predrakavimi spremembami materničnega vratu
Brezplačno cepljenje proti HPV za dekleta v Sloveniji izvajajo od leta 2009, za dečke pa od leta 2021.

Ali ptičja gripa lahko postane pandemična?
Številni oboleli povejo, da jih je letos gripa zdelala kot še nikoli prej. Pa so to sezono simptomi res hujši in gripa kaj drugačna?

Živilo, ki znižuje holesterol in dviguje odpornost
Črna redkev, ki smo jo posejali poleti, je v zimskih mesecih še kako okusna priloga. A ni zgolj to, saj jo lahko uporabimo tudi v številne zdravilne namene.

V Zdravstvenem domu Ljubljana zaradi povečanega obiska sprožili načrt množične nesreče
Na splošni nujni medicinski pomoči Zdravstvenega doma (ZD) Ljubljana je danes popoldne izjemno povečan obisk bolnih, predvsem z različnimi virusnimi obolenji in bolečinami, denimo v križu. Zaradi tega so sprožili načrt množične nesreče, kar pomeni, da kličejo zdravstvene delavce, da bi okrepili ekipe.

Po novem brezplačno še eno cepljenje za otroke
Do njega upravičeni otroci, rojeni od februarja 2024. Izvaja se hkrati s cepljenjem proti ošpicam, mumpsu in rdečkam.

Kaj je krivo za bolečine v prsih pri ženskah
Bolečina ali tiščanje v prsih je lahko ne samo neprijetno, ampak tudi vznemirjajoče. Sploh ko se pojavi na videz od nikoder in niste prepričani o vzroku.

Če boste popili ta napitek, bo vaš spanec umirjen in kakovsten
Privoščite si napitek, sestavljen iz povsem naravnih sestavin, ki pomirjajo in uspavajo.

To je najpogostejši vzrok bolečine v hrbtenici
Bolečine v hrbtenici vplivajo na naše počutje in sposobnosti. Pojavljajo se pri četrtini ljudi, starih do 50 let, pojavnost pa s starostjo narašča.

V Sloveniji 15.000 psihopatov, zdaj je zaživel inštitut
Zaživel je Inštitut za znanstveno proučevanje in raziskovanje psihopatije. Naloga inštituta je ozaveščanje o simptomih in vplivu psihopatije na posameznika in družbo, so danes pojasnili na novinarski konferenci. V sklopu inštituta je na voljo tudi prvi brezplačni spletni psihološki svetovalec za področje psihopatije.

V naključnih vzorcih marihuane pesticidi, bakterije, celo svinec
Med preiskavo konoplje, ki se prodaja v "coffe shopih" na Nizozemskem, so med drugim odkrili pesticide, bakterije, celo svinec. Raziskavo je izvedel Nizozemski inštitut za duševno zdravje in zasvojenost (Trimbos Institute) v Utrechtu.

Zakaj so glavoboli pozimi pogostejši?
Zimski glavoboli - so kaj drugačni od poletnih? Najbrž ne, le več jih je, ker je tudi razlogov več.

Jabolka in brusnice ščitijo zobe ter preprečujejo nastanek gnilobe
Karies je najpogostejša zobna težava – in to ne le pri otrocih oziroma pri mlajših generacijah, ampak se z njo spopada tudi nemalo odraslih.

Po odkritju primera atipične kokošje kuge v Pomurju znanih več podrobnosti o ukrepih
V dvoriščni reji s 14 kokošmi v občini Murska Sobota so včeraj potrdili primer atipične kokošje kuge. Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) je nemudoma ukrepala.

Trend, ki se ga množično poslužujejo Hrvatice, kaj pa Slovenke in kako je s tem pri nas?
Zamrzovanje jajčnih celic postaja v svetu vse bolj uveljavljena praksa, tudi na sosednjem Hrvaškem. Tam je zamrzovanje jajčec dovoljeno vsem ženskam do 42. leta, če zdravnik oceni, da so zdrave in primerne za postopek. Pri nas, v Sloveniji, je zamrzovanje dostopno le ženskam z medicinsko indikacijo.
