
Bolezni / stran 143

Slovenci smo porabili vso viagro, kaj pa zdaj?!
Maja smo poročali, da nekatera zdravila v lekarnah niso dostopna. Med njimi so bila calpol in daleron proti bolečinam in visoki vročini, antibiotika ospamox in hiconcil in druga. Tudi ta hip v lekarnah niso na voljo vsa.

Zeleni čaj obvaruje pred multiplo sklerozo
Strokovnjaki so razkrili skrivnost zelenega čaja: čreslovine v njem nas varujejo pred različnimi obolenji.

Naraščanje okužb in omejitve obiskov: v novomeški bolnišnici trikrat, v brežiški štirikrat na teden

V Sloveniji vznemirjenje zaradi cianobakterij
Brez panike, previdnost je pa dobrodošla, saj lahko pride do mišičnih krčev, paralize nog, drgetanja, penjenja okrog ust, bruhanja in težav z dihanjem. V tem primeru takoj pokličite veterinarja.

Bo po lanskem mišjem letu letošnje leto kačje?
V Sloveniji vsako leto zabeležimo okoli 25 ugrizov kač. Čeprav je od zadnje smrtne žrtve zaradi tega po navedbah Nacionalnega inštituta za javno zdravje minilo vsaj četrt stoletja, previdnost ni odveč. Še posebej ob dejstvu, da so imele kače v lanskem, »mišjem« letu poln jedilnik, kar bi lahko vplivalo na povečanje njihovega števila.

Zeleni čaj obvaruje pred multiplo sklerozo
Strokovnjaki so razkrili skrivnost zelenega čaja: čreslovine v njem nas varujejo pred različnimi obolenji.

Nova študija o zdravljenju raka: je že čas za proslavljanje?
Po svetu in pri nas (soavtorica študije je ameriška Slovenka Andreja Čerček) je odjeknila novica, da so v študiji z 12 bolniki z rakom danke to bolezen pri vseh povsem premagali. Brez kemoterapije in operacije – le z imunoterapijo, z injiciranjem zdravila Dostarlimab. Gre res za zgodovinski preboj? Kako poteka zdravljenje z imunoterapijo pri nas? »Ne gre za zgodovinsko odkritje, lahko pa se veselimo,« nam je med drugim povedala prof. dr. Janja Ocvirk, predstojnica sektorja internistične onkologije na Onkološkem inštitutu Ljubljana.

(DEMENCA) "Demenca se prepleta z lucidnimi trenutki in nikoli ne vem, kaj me čaka, ko prihajam na obisk," pravi hči o dementni materi
V Evropi dementnih devet milijonov ljudi, v Sloveniji 32 tisoč. Naša občutja, stiske, strahovi, jeza zelo močno vplivajo na osebo, s katero živimo in za katero skrbimo.


Je kač letos več kot lani?
Otroci so mi povedali, da so na sorodnikovem vikendu videli kar dve, prijatelj je veliko črno opazoval na morju, drugi jo je videl v hribih, za mejo so obravnavali že vsaj dva ugriza strupenjač ... To ne more biti naključje, gotovo je letos rekordno število teh plazilcev, razmišljam in pokličem na Kačofon, da mi domneve potrdijo. Oglasi se biolog Griša Planinc in me takoj pomiri, da pred drugo polovico poletja še ne bo mladičev, torej so vse kače, ki jih videvamo, bile že tudi lani. »Kvečjemu je katera poginila, torej jih je manj.« Ah.

Med sprehodom naberimo zdravilni brestovolistni oslad
Tokrat spoznavamo brestovolistni oslad, ki ga lahko danes opazimo predvsem na sprehodih ob rekah ali jezerih. S pripravki iz te rastline lahko hitro preženemo simptome prehladnih obolenj, mazilo pa je v pomoč tudi pri revmatičnih obolenjih.

V SBMS na dveh oddelkih prepoved obiskov. Znana so tudi navodila z naborom ukrepov za preprečitev širjenja covida-19
Nacionalna skupina za koordinacijo sprejemov in posteljnih kapacitet za covid bolnike v zdravstvenem sistemu je izvajalcem zdravstvene dejavnosti in drugim deležnikom v zdravstvu poslala navodila za obvladovanje in zajezitev širjenja koronavirusa.

Odkrili primera okužbe z zloveščim virusom Marburg, za katerega ni niti cepiva niti zdravila
Pri Svetovni zdravstveni organizaciji (SZO) so včeraj postregli z zaskrbljujočo vestjo, da v Gani obravnavajo dva primera domnevne okužbe s smrtonosnim virusom Marburg. Domnevo morajo zdaj potrditi še na Pasteurjevem institutu v Senegalu.

Tjaša iz Kmetije po težkem obdobju znova pri močeh
Tjaša je nevšečnosti zadržala zase. Sedaj je spregovorila o bolečinah, ki so jo prikovale na posteljo.

Bitka Sabine Mlakar: Rak se je razširil po vsem telesu

So rešili skrivnost? Sars-cov-2 poškoduje krvne žile v možganih in povzroči možgansko meglo ...
Utrujenost zaradi epidemije trdoživega virusa sars-cov-2 nikakor ne sme biti razlog, da bi si morali odslej pred morebitnimi vplivi na javno zdravje zatiskati oči. Ravno obratno, morda je ravno to obdobje, ko je na razmere mogoče pogledati nekoliko bolj preudarno.

Bitka Sabine Mlakar: Rak se je razširil po vsem telesu
Sabina Mlakar, ki smo jo večkrat spremljali v resničnostnih oddajah, letošnje leto ni imela sreče z zdravjem. Bori se namreč z grdo boleznijo, ob čemer je trdno odločena, da ne bo klonila in se predala.

Pomena kakovostnega dihanja se vse premalo zavedamo
V Knjižnici Ivana Potrča Ptuj so na literarnem večeru, ki ga je vodila Darja Plajnšek, gostili Manco Izmajlovo, slovensko pevko, mezzosopranistko, igralko in voditeljico. Ob tej priložnosti je tudi predstavila svojo knjigo Vdihni življenje s polnimi pljuči, ki je priročnik o ruski dihalni tehniki, o dihalni telovadbi, za katero pravi, da lahko vsakemu izboljša kakovost življenja, krepi imunski sistem, povrneta se življenjska energija in dobro počutje.

Na obali polno teh strupenih meduz, nevarne so tudi na kopnem
Njihov ožig lahko zelo boli, kako olajšati bolečino: izpirajte mesto z morsko vodo, ne s sladko, saj bo ta še bolj aktivirala strup.

Igralka razkrila, da je bila že od najstniških let odvisnica
Hayden Panettiere odkrito spregovorila o dolgoletni zasvojenosti, ki jo je skoraj stala kariere in življenja.