
Bolezni / stran 133

(Rehabilitacija po možganski kapi) Ude premikajo s pomočjo misli
V Sloveniji je na voljo nova rehabilitacijska terapija, namenjena bolnikom, ki so preživeli možgansko kap, lahko tudi pred več leti. Gre za tehnologijo recoverix, ki jo je pred šestimi leti izdelalo avstrijsko podjetje G.tec, temelji pa na neposredni povezavi kognitivnih procesov z gibanjem oslabljenih rok in nog s pomočjo posebne kape z elektrodami.

»Moji hčerki bi bili zdaj kar naprej pri zobozdravniku«
V novoodprtem biološkem zobozdravstvu Trinniti v Slovenski Bistrici ima zobozdravnica Tina Lužnik čisto posebno asistentko – terapevtsko psičko Tili, zaradi katere pacienti pozabijo na strah pred zobozdravnikom. Psička, ki je pred in med pregledom v otrokovem naročju, otroka zamoti in sprosti ter tako pomaga zobozdravnici, da lažje dela v otrokovih ustih. Otroci so nad Tili tako navdušeni, da že sprašujejo, kdaj bodo lahko spet prišli k zobozdravniku, se smeji Tina.

Kje se skrivajo alergeni in kako se jih znebimo?
Večina se nas je v življenju že srečala z alergijami. Bodisi za njimi trpimo sami ali mučijo naše bližnje. Lahko so izjemno neprijetne, še posebej če ne vemo, kaj jih povzroča. Čeprav večina alergikov ve, kateri zunanji nadlogi lahko pripiše svoje prehladu podobne simptome smrkanja in srbečih oči, sem pa tja problematičen dražljaj prihaja iz notranjosti našega doma. V takem primeru pa lahko krivca najdemo prav tam, kjer bi ga najmanj pričakovali – v središču čistoče in prijetnih vonjav, v pralnici.

Ker pri nas to še ni legalno, se je Alenka odločila za voden samomor v Švici
Alenka in Marjan sta želela umreti skupaj z roko v roki, a samousmrtitev v Švici je dostopna le njej, saj ima neozdravljivo bolezen. Strog nadzor in številne varovalke bdijo nad tem, da vse poteka varno, brez prisile in predvsem brez zlorab. Dostojna starost in smrt bi morali biti pravici vseh, za kar se zavzemajo v zavodu Srebrna nit, na pobudo katerega je nastal tudi osnutek Zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, ki je že prestal prvo javno obravnavo.

Na Goriškem se obeta popolni kolaps zdravstva in socialnega varstva
Odbor za socialno varstvo in zdravstvo Mestne Občine Nova Gorica se je sestal z direktorji goriških zdravstvenih, socialnovarstvenih in drugih zavodov in sklenil, da je kadrovsko stanje v zdravstvu in socialnem varstvu na njihovem območju res katastrofalno.


Exatlon: Kako Andreji kljub hudi bolezni uspe tekmovati?
Izjemna tekmovalka modre ekipe Andreja Košir je velik navdih za vse, ki bijejo bitko z zdravjem. Sama se kljub multipli sklerozi ne predaja, še več, postavila si je neverjeten izziv in se podala na pustolovščino v Exatlon.


Kaj se zgodi z otrokom, če mati med nosečnostjo pije alkohol?
Odnos bodočih staršev do alkohola in nosečnosti je namreč odraz širšega družbenega odnosa do pitja alkohola, so zapisali na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).

Kmetija: Janova preobrazba iz vitkega dečka
Žaljivke lahko na odraščajoči duši pustijo velike posledice. Jan Zadravec je stisko obrnil sebi v prid in z močno voljo pokazal, kaj lahko naredi iz sebe.

Povprečen Kitajec živi eno leto dlje od povprečnega Američana, kako dolgo pa Slovenec?
Največji dejavnik zmanjšanja pričakovane življenjske dobe v ZDA je covid-19, ki predstavlja kar 50 odstotkov zmanjšanja. Na drugem mestu so "nenamerne poškodbe".

Zaradi več kot 300 Slovencev bodo v soboto zvečer na oknih gorele svečke
Po oceni Svetovne zdravstvene organizacije samomor na leto stori 703 tisoč ljudi, v Sloveniji pa okoli 300, od tega večina žensk.

Exatlon: Anamarijina bitka iz oklepa teme
Tekmovalka Exatlona Anamarija Kastelic se je pred časom soočala z depresijo. Zaupala nam je, kaj ji je pomagalo, da se je izvila iz oklepa temnih občutkov.

WHO: Onesnažen zrak diha 99 odstotkov sveta
Svet danes tretjič obeležuje mednarodni dan čistega zraka za modro nebo. Letos poteka pod geslom Zrak, ki si ga delimo. Osredotoča se na čezmejno naravo onesnaževanja zraka, hkrati pa poudarja potrebo po skupni odgovornosti z globalnim, regionalnim in lokalnim sodelovanjem.

Tatjana Lejko Zupanc: Paxlovid že v Sloveniji, v soboto ga je prejel prvi bolnik
Predstojnica ljubljanske infekcijske klinike Tatjana Lejko Zupanc je v ponedeljek razkrila, je v soboto eden od covidnih bolnikov že prejel zdravilo paxlovid. V UKC Ljubljana so namreč že prejeli 10 škatel tablet, sicer pa bo NIJZ zdravilo, ki je ta teden prišlo v Slovenijo, distribuiral bolnišnicam in lekarnam prihodnji teden.

Čakalne vrste za otroke s temi težavami so predolge
V razvojni ambulanti s centrom za zgodnjo obravnavo, ki deluje v okviru otroškega oddelka Splošne bolnišnice Ptuj, obravnavajo otroke z najrazličnejšimi težavami; od razvojnih zaostankov do motenj na telesnem, spoznavnem, zaznavnem, socialno-čustvenem in govornem področju.

Določena plesniva hrana je pogojno celo užitna
V poletnih mesecih je hrana precej bolj pokvarljiva kot sicer, zato moramo biti ob njenem shranjevanju še previdnejši. Kaj se zgodi, ko se na hrani pojavi plesen? Katero hrano lahko še uživamo in katero je treba nemudoma zavreči?

Krvavitev med spolnim odnosom? Ukrepajte
Vsak netipičen pojav lahko nakazuje, da je nekaj narobe. Raje preventivno obiščite ustreznega zdravnika in ne čakajte brez ukrepanja.

Skrivnostne smrti povezali z legionarsko boleznijo
V Argentini so skrivnostne smrti zaradi pljučnice v zadnjih dneh, ki so begale pristojne, vendarle povezali z legionarsko boleznijo.

Jane Fonda znova bije bitko z rakom
Holivudska igralka Jane Fonda je razkrila, da je znova zbolela za rakom. Za seboj ima šestmesečno kemoterapijo in je odločena, da se ne bo predala.
Trenutno
9 °C
Delno oblačno
ponedeljek, 21. 4
Oblačno
torek, 22. 4
Delno oblačno
sreda, 23. 4
Deževno
7-dnevni obeti