Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 1 min.

Je vaša mačka psihopatka? Znanstveniki so razvili prvi test, ki to razkrije


Svet24.si
14. 4. 2025, 20.30
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Mačke znajo biti precej neusmiljene. Rade nas ignorirajo, kadar jim ne ustrezamo, in nas obožujejo le, ko same to želijo. A zdaj lahko ugotovite, ali je vaša mačka le malo nesramna, ali pa se vede psihopatsko.

cat-in-a-box.jpg
Profimedia
Rezultati testiranja ocenjujejo tri ključne osebnostne lastnosti mačk.

Psihologi z Univerze v Liverpoolu in univerze Liverpool John Moores so razvili prvo orodje za merjenje psihopatskih lastnosti pri mačkah. Gre za vprašalnik, ki vključuje 46 trditev, na katere lastniki ocenjujejo vedenje svoje mačke.

Med njimi so trditve, kot so: »Moja mačka muči plen, namesto da bi ga takoj ubila«, »Moja mačka pogosto glasno mijavka brez očitnega razloga« in »Moja mačka je zelo vznemirjena (na primer začne divjati in postane nerodna)«.

PREBERITE TUDI: 

Rezultati testiranja ocenjujejo tri ključne osebnostne lastnosti:

  • Neprijaznost – pomanjkanje empatije in brezbrižnost do drugih,

  • Dezinhibiranost – težave s samokontrolo in impulzivnost,

  • Drznost  – družbena prevlada, nizka raven strahu in radovednost.

Test meri tudi stopnjo neprijaznosti do ljudi in drugih živali

Glavna raziskovalka, psihologinja Rebecca Evans, je pojasnila: »Verjamemo, da je psihopatija – tako kot druge osebnostne značilnosti – nekaj, kar obstaja na spektru. Nekatere mačke bodo dosegle višje rezultate kot druge. Verjetno ima vsaka mačka v sebi vsaj kanček psihopatskih potez, saj so bile te lastnosti v preteklosti koristne za njihove prednike pri lovu, boju za teritorij in iskanju partnerjev.«

debela mačka
Profimedia
Ima vaša mačka psihopatska nagnjenja?

Cilj raziskave pa ni, da bi lastniki svoje mačke kar takoj obsodili na vedenjsko diagnozo. Ekipa si želi predvsem, da bi vprašalnik pomagal izboljšati odnose med mačkami in njihovimi lastniki ter posledično zmanjšal število hišnih ljubljenčkov, ki končajo v zavetiščih.

Rebecca dodaja: »Test lahko lastnikom ali veterinarjem pomaga prepoznati nezaželena vedenja in posledično prilagoditi okolje mačke njenim potrebam. Mačka z visokim rezultatom na lestvici drznosti bo na primer uživala v plezanju in raziskovanju, zato bi zanjo priporočali visoka plezala in praskalnike.«

Celoten vprašalnik je bil objavljen v znanstveni reviji Journal of Research in Personality.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.