
Tehnologija / stran 91

V 15 letih bomo odkrili novo Zemljo
Astronomi so pred dnevi oznanili, da so s pomočjo vesoljskega teleskopa Kepler odkrili osem novih naseljivih planetov – teh je sedaj skupno bilo odkritih že tisoč. Po besedah enega od najboljših Nasinih lovcev na planete, dr. Johna Matherja, bomo v naslednjih petnajstih letih zagotovo našli Zemlji podoben planet.

Luči prihodnosti
Laserji in OLED BMW na konceptu M4 predstavlja vizijo futurističnih luči.

Vesoljska kabina
V okviru CES je tudi VW pristavil svoj piskrček z napovedjo naslednje generacije infotainmenta.

FOTO: Prihodnost zdaj
Na salonu CES so Nemci razkrili koncept avtonomnega avtomobila prihodnosti.

Kakšen je pogled skozi Googlova očala?
Kakšen je občutek imeti na sebi Googlova očala? Preprost odgovor je: zanimiv. Prav nič ne motijo, niso utrudljiva, predvsem pa je slika, ki jo projicirajo pred oko, dovolj velika, da razločno vidimo vse na njej. Kljub majhnosti. Googlova očala pravzaprav niso očala, temveč dodatek, ki ga namestimo na okvir očal. V njem je vsa elektronika in vmesniki, prek katerega so očala povezana s pametnim telefonom. Dodatek je dovolj lahek, da ne ovira, očala pa se zaradi njegove teže ne povešajo vstran.

Telekom Slovenije opozarja pred zlonamernimi sporočili SMS
Največji slovenski telekomunikacijski operater Telekom Slovenije je v zadnjih dneh s strani uporabnikov mobilnih naprav z operacijskim sistemom Android prejel več poročil o zlonamernih kratkih tekstovnih sporočilih SMS, ki jih uporabniki prejmejo od znane osebe.

Teslov roadster s 600 kilometri dosega
Šef Tesla Motors Elon Musk je razkril nekaj podrobnosti o prenovljenem roadsterju. V trenutni konfiguraciji tesla roadster s 6831 litij-ionskimi celicami zagotavlja doseg 394 kilometrov, a nadgradnja bo doseg dvignila na 644 kilometrov.

Varnost ali svoboda
Dilema, pred katero so postavljeni naročniki dostopa v internet. Naj si omislijo statični, vedno isti naslov IP, ali naj kar pustijo, da jim ponudnik dodeli dinamičnega, ki pa se vsake toliko spremeni. Prvi pomeni svobodo, ki je večina uporabnikov v resnici ne potrebuje, drugi pa vsaj na papirju nekoliko večjo varnost.

Tudi mazda virtualno
Trend splovitve superšportnikov v virtualnem okolju se nadaljuje.

Ko bo padel Mars, je na vrsti ...
Pri Nasi so izdali poročilo, v katerem so začrtali možnost, da bi ljudje v ne tako zelo oddaljeni prihodnosti obiskali Venero.

Na nemških hitrih vlakih boljša internetna povezava
Potnikom na nemških hitrih vlakih ICE se v prihodnje obeta hitrejši internet. Operaterji Vodafone, Telekom in Telefonica Deutschland bodo namreč na vseh 260 vlakih namestili novo tehnološko opremo.

'Šminka' ali uporabne novosti
Pozno jeseni se nam obeta nova različica sistema Android, ki jo je Google napovedal na svoji vsakoletni konferenci za razvijalce. O imenu sistema, ko je nastajal članek, ni bilo znano nič novega, Google še vedno uporablja ime Android L. Sprememb v sistemu bo več kot pet tisoč, večina od njih pa ne bo vidna uporabnikom. Kaj bo zares novega?

Znanstveniki svarijo pred zvezdo, ki bi lahko naredila konec življenju na našem planetu
V Oortovem oblaku, daleč onkraj Neptunove orbite, počiva na trilijone kometov, ostankov nastanka Osončja. Zemlji večje grožnje ne predstavljajo.

Poglejte, s čim nas bodo kmalu terorizirali Američani
Pri ameriški mornarici so razkrili svojega najbolj nedavnega rekruta – robotskega vohuna, zasnovanega kot ribo. Čeprav bodo z njo upravljali na daljavo, bo zmožna tudi povsem avtonomnega delovanja, ostrih zavojev in pritajenega premikanja, napajajo pa jo izredno vzdržljive baterije.

Veliki pok naj bi ustvaril tudi zrcalno vesolje, kjer čas teče nazaj
Neizprosno tiktakanje časa že več kot stoletje muči znanstvenike. Dr. Julian Barbour, dr. Tim Koslowski in dr. Flavio Mercati pa so predlagali teorijo, da se je v trenutku velikega poka ustvarilo tudi zrcalno vesolje, ki se po časovni premici giba v nasprotno smer od našega.

To je največja grožnja našemu obstoju
Izvršni direktor Googla Larry Page je večkrat dejal, da bodo v bodoče, večino dela, ki ga danes opravijo ljudje opravili roboti. Sami naj bi sprejemali odločitve, tudi za tiste zadeve, za katere niso programirani. Takšna tehnologija in umetna inteligenca bi lahko ljudem prinesla številne koristi, lahko pa bi pripeljala tudi do uničenja človeštva.

Kakšno je pred hekerji varno geslo?
Omenjali smo že potrebo po močnem geslu. Kakšno pa je to? Niz znakov, ki je nezlomljiv, hekerji morda z metodo gole sile razbijejo v trenutku. Pomembna sta število znakov v nizu in raznovrstnost. Takšen niz pa si zelo težko ali celo nikoli ne zapomnimo.

Kako najti navodila za uporabo
Naprave – od računalnika do hladilnika – dobimo skoraj brez navodil za uporabo. Nekaj listov napotkov za hitro uporabo, po možnosti še na hitro prevedenih v slovenščino, ne moremo šteti kot uporabno branje. Pred dolgimi leti so bili napravam priloženi podrobni opisi, skupaj s shemami električnih vezij, napotki, kako napravo razstavimo, in oznakami vseh rezervnih delov.

AUDIO: Moški, ki lahko sliši brezžična omrežja
Frank Swain lahko sliši Wi-Fi omrežja. Na Londonsko brezžičje se vklaplja že cel teden.

Porschejeva superga
Da se avtomobilski proizvajalci podajajo v druge vode in izdelujejo še marsikaj drugega kot le avtomobile, ni nič novega.
Trenutno
12 °C
Oblačno
sobota, 10. 5
Delno oblačno
nedelja, 11. 5
Delno oblačno
ponedeljek, 12. 5
Oblačno
7-dnevni obeti