Zadovoljni v pokoju: končno lahko počnete vse, kar vas resnično veseli
Upokojitev je brez dvoma vznemirljiv trenutek, saj pomeni tudi ukinitev rutine, ki je zapolnila najmanj tretjino življenja. Jesen življenja je prava priložnost, da počnete vse tisto, za kar vam je prej zmanjkovalo časa.

Ljudje imajo različne poglede na upokojitev, za marsikoga pomeni nekaj pozitivnega, za druge je nekaj negativnega. Tako nekateri nanjo komaj čakajo, drugi se z njo nikakor ne morejo spoprijeti ter ne vedo, kaj bi počeli sami s seboj.
Plačano delo ni edino, kar šteje
Pomembno je, da tudi v pokoju del vašega vsakdana zapolnjuje delo, saj bo to dnevom dalo strukturo, a seveda pri tem upoštevajte morebitne omejitve. Pretirano naprezanje, da bi svetu dokazali, da »še vedno zmorete«, zagotovo ni pametna ideja. Občutek nekoristnosti, ki se pogosto pojavi v pokoju, je običajno povezan s prepričanjem, da je edino, kar šteje, plačano delo. Prej ko se boste znebili tega prepričanja, lažje se boste osvobodili občutka nekoristnosti.
Delo je tudi jutranje kuhanje kave ženi, ukvarjanje s projektom, ki morda nima »praktične koristi«, vendar vam prinaša veselje, nakupovanje živil, izdelava gugalnice za vnuke in podobno. Svoje »koristnosti« za družbo oziroma ljudi, ki vas obdajajo, torej ne bi smeli povezovati s številkami na plačilni listi.

Vzemite si čas za igro
Igra ni nič manj pomembna od dela. Gre za dve plati istega kovanca, ki druga drugo pogojujeta in se dopolnjujeta. Čas za igro vam pomaga ohranjati radoživost, veselje do življenja in optimizem. Skozi igro premikamo meje mogočega in dopuščamo, da se domišljija osvobodi vseh spon.
Igra je v pokoju pomembna tako zaradi vašega počutja oziroma duševnega zdravja kot zaradi preprečevanja kognitivnih težav. Seveda pa lahko dejavnosti povsem prilagodite svojim željam. Možnosti so praktično neomejene – od različnih športov in družabnih iger do reševanja križank, miselnih ugank, petja, plesa ali drugega ustvarjanja. Igra je lahko vse to in še mnogo več.
Aktivno ustvarjajte priložnosti
Morda imate občutek, da je svet pozabil na vas, toda kaj pa, če ste (obenem) vi pozabili na svet? Namesto da se prepuščate malodušju, poskušajte poiskati priložnosti za različne oblike druženj in medsebojne pomoči. Morda v svoji bližnji okolici odkrijete osebo, ki se je pred nedavnim prav tako upokojila in pogreša družbo.
Razmislite lahko tudi o različnih delavnicah, krožkih in podobnih aktivnostih, ki omogočajo, da spoznate zelo zanimive ljudi. Kdo pravi, da tretje življenjsko obdobje ne more biti čas za sklepanje novih, tesnih prijateljstev!

Pravo razmerje rutine in razburljivosti
Popolna odsotnost dnevne rutine je lahko zelo nevarna. Če je po upokojitvi vaš urnik povsem kaotičen, boste začeli prej ali slej pogrešati osnovno strukturo. Ljudje namreč potrebujemo vsaj osnovno predvidljivost, ustaljenost, sicer postanemo nemirni in ne vidimo več pravega smisla. Vendar po drugi strani potrebujemo tudi presenečenja, spontanost, razburljivost … Brez tega postane življenje hitro dolgočasno oziroma pretirano monotono.
Po upokojitvi morate biti še posebej pozorni na to, da poiščete ravnovesje med obema »skrajnostma«. Številne upokojence namreč zanese v eno ali drugo smer, kar lahko privede do najrazličnejših težav. Ne dopustite torej, da rutina ubije veselje v vas, vendar pri tem ne pozabite, da ima lahko podoben učinek tudi popolno umanjkanje rutine.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se