Vsebuje veliko vitamina C, ki ga potrebujemo za proizvajanje kolagena
Koriandrove protivnetne lastnosti pomagajo pri pordeli in razdraženi koži.

Uničujejo pa tudi proste radikale, ki povzročajo prezgodnje staranje. Zato ne čakajte, zmešajte koriander v najboljše domače lepotne preparate in poskrbite za ravnovesje vaše kože!
Zaradi okoljskih vplivov, suhega zraka, vročine ali mraza ter prepogostega umivanja se ravnovesje kože hitro lahko poruši. Posledica so pordelost, vneta mesta, mozolji in nečistoče. Zoper vse to lahko pomagajo zelišča, na primer koriander, katerega sestavine delujejo antibakterijsko, pomirjajo kožo in s povrhnjice celo posrkajo odvečno maščobo.
Koriander je sicer staro zelišče, ki ga poznamo že tisoče let. In ravno toliko časa ga uporabljamo tudi v zdravilne namene. Njegova eterična olja dokazano pomagajo pri prebavnih motnjah, vse več lepotnih hiš pa koriander vključuje tudi v svoje lepotne in negovalne izdelke. Priljubljeni so zlasti izvlečki iz njegovih semen, v ajurvedi pa uporabljajo kar svež koriander, ki ga največkrat predelajo v obloge za kožo.
Okrepi kožo
Koriander vsebuje veliko vitamina C, ki ga celice potrebujejo za proizvajanje kolagena. Ta skrbi za elastičnost kože, daje ji napetost ter upočasnjuje nastajanje gub in prezgodnje staranje. Nadalje vitamin C deluje antioksidativno, torej veže nase proste radikale, s čimer varuje celice ne samo pred boleznimi, pač pa tudi pred tem, da bi se upehale in oslabile.
Prav tako lahko koriander pomaga pri čiščenju por, preprečuje nabiranje umazanije na koži in s tem tudi mozolje. Ker posrka s kože odvečni sebum in ima protivnetne učinke, zdravi akne ter jim onemogoča, da bi sploh nastajale.

Obloge za kožo lahko zmešate sami
Če bi si doma radi privoščili nekaj lepotnih trenutkov samo zase, lahko iz koriandra, ki je poznan tudi kot kitajski peteršilj, zmešate čisto svoje maske. Z njimi boste pomirili kožo, jo sprostili in razbremenili:
Z medom za več sijaja
Maska hladi, krepi občutljivo kožo ter jo varuje pred rdečino in razdraženostjo.
Potrebujete:
- 2 jedilni žlici svežega koriandra,
- 1 do 2 žlici jogurta in
- 1/8 čajne žličke medu.
Priprava:
V električnem mešalniku zmešajte vse sestavine v kremno pasto. Nanesite jo na obraz in vrat, ne pa tudi okoli oči. Pustite jo učinkovati 15 do 20 minut, nato jo sperite s toplo vodo.
Proti staranju
Potrebujete:
- ½ skodelice ovsenih kosmičev,
- ¼ skodelice mleka,
- ¼ skodelice narezane sveže kumare,
- pest svežega koriandra.
Priprava:
V električnem mešalniku vse skupaj spasirajte ter mešanico nanesite na obraz. Po 20 minutah sperite z mlačno vodo.

Varuje pred vnetji
Koriander skupaj s kamilicami in limonsko travo pomirja kožo, celi poškodbe in zdravi akne.
Potrebujete:
- 1 čajno žličko limonske trave,
- 1 čajno žličko koriandra,
- 1 čajno žličko kamilic.
Priprava:
Zelišča dajte v posodo, prelijte s skodelico vrele vode in pustite namakati približno eno uro. Vse skupaj nato v električnem mešalniku spasirajte, da nastane pasta. Nanesite jo na umit obraz in pustite učinkovati 20 minut. Sperite jo s toplo vodo.
Preberite tudi:
- Koža na vratu se stara hitreje - kako jo pomladiti?
- Preprosta masaža obraza sprošča mišice in preprečuje nastajanje gub
- Pomembno je, da izberete prave izdelke za svoj tip kože
Za mehke ustnice in zoper sončne opekline
Koriander lahko poskrbi tudi za mehke ustnice in celjenje opeklin, če se kdaj spozabite in pretirano nastavljate sončnim žarkom.
Ustnice: Napravite mešanico koriandrovega in limoninega soka ter jo zvečer nanesite na ustnice. Pustite jo delovati čez noč. Zjutraj si ustnice sperite in uživajte v njihovi mehkobi in rožnati barvi.
Opekline: Eno žlico zmetih koriandrovih semen namočite v mandljevo ali olivno olje. Pustite namakati en teden. Nanesite na opečeno kožo vsak dan, dokler se koža povsem ne regenerira.
Morda niste vedeli?
Koriander je pri nas dokaj spregledano zelišče, ki ga po videzu težko ločimo od peteršilja, pogosto ga zamešamo tudi s zeleno in luštrekom. Jedem daje specifičen okus, ki ga nismo vajeni, uporabljamo pa ga zlasti v solatah, juhah, rižotah, zelenjavnih jedeh in celo sladicah.
Pri uživanju eteričnega olja svetujemo veliko pazljivost, saj je lahko toksično (pojavi se stanje, ki je podobno vinjenosti, globok spanec), medtem ko zunanja uporaba olja v lepotne namene nima takšnih učinkov.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se