Za zdaj se zdi, da se opozicija strinja: Avstralija bo kmalu postala prva država, ki bo prepovedala družabna omrežja za otroke, mlajše od 16 let. Izjeme niso predvidene: niti za tiste s soglasjem staršev.
V Avstraliji bo država kmalu nadomestila starše, vsaj kar zadeva spletno varnost. Vlada je le še korak od sprejetja ambicioznega zakona, ki bo prepovedal uporabo družabnih omrežij osebam, mlajšim od šestnajst let. S tem bi postala prva država, ki bi uvedla tako drakonsko starostno omejitev: v številnih drugih državah je najnižja starostna meja 13 let.
Predsednik vlade Anthony Albanese je pojasnil, da vlada preizkuša sistem preverjanja starosti, ki bo otrokom preprečil dostop do družbenih platform. Gre za enega najstrožjih predlogov na svetu, saj ukrep ne bo predvideval izjem za soglasje staršev ali obstoječe račune. Albanese je poudaril nevarnosti za telesno in duševno zdravje otrok zaradi pretirane uporabe družbenih medijev. Albanese je dodal, da namerava vlada "prisluhniti in nato ukrepati" za zaščito mladih.
Avstralski načrt predstavlja eno najstrožjih zakonodajnih pobud, kar so jih kdaj predlagali. Nobena država do zdaj ni sprejela metod preverjanja starosti, kot je prepoznavanje obraza, da bi mladoletnikom preprečila dostop do družbenih medijev. Med platforme, za katere bo veljala nova zakonodaja, spadajo Instagram in Facebook, ByteDanceov TikTok, X Elona Muska in morda celo YouTube. Predlog zakona, ki je že dobil podporo opozicije, bo v parlamentu predstavljen do konca leta, po sprejetju pa bo začel veljati dvanajst mesecev pozneje. "Odgovornost platform bo, da dokažejo, da sprejemajo razumne ukrepe za preprečevanje dostopa mladoletnikom," je pojasnil predsednik vlade.