Zgodbe

Lažejo, da je hrana varna

Renata Ucman
22. 6. 2010, 00.00
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Prehransko verigo obvladujejo trgovci, ne več proizvajalci. Pri hrani zato velja le še pravilo velikih količin in majhnih stroškov. A cenena hrana je za zdravje najbolj tvegana! V Slovenijo uvažamo sadje in zelenjavo tudi iz dežel, ki uporabljajo v Evropi že zdavnaj prepovedane pesticide in fungicide. Ponekod hrano celo že obsevajo z žarki gama, da bi uničili bakterije. Koliko za vse to plačamo - z zdravjem? Kako zagotoviti čim boljši nadzor hrane, da bo ta dobra in varna? Strokovnjaki menijo, da je rešitev v čim prejšnji ustanovitvi neodvisne agencije za varno hrano.

Prehransko verigo obvladujejo trgovci, ne več proizvajalci. Pri hrani zato velja le še pravilo velikih količin in majhnih stroškov. A cenena hrana je za zdravje najbolj tvegana! V Slovenijo uvažamo sadje in zelenjavo tudi iz dežel, ki uporabljajo v Evropi že zdavnaj prepovedane pesticide in fungicide. Ponekod hrano celo že obsevajo z žarki gama, da bi uničili bakterije. Koliko za vse to plačamo – z zdravjem? Kako zagotoviti čim boljši nadzor hrane, da bo ta dobra in varna? Strokovnjaki menijo, da je rešitev v čim prejšnji ustanovitvi neodvisne agencije za varno hrano.

 

Je hrana še živilo? »Ne, postala je izdelek industrije, zgolj ekonomska kategorija. Kakovost ni več pomembna. Hrana ni več atribut biotske kvalitete in zdravstvene neoporečnosti. Torej moramo iz nje narediti novo vrednoto,« pravi Anton Komat, samostojni raziskovalec. Po drugi strani imamo na svetu že milijardo lačnih. »Ker prehransko verigo pri nas obvladujejo trgovci s hrano, ne proizvajalci, se vsa tveganja prenesejo na kupca in okolje. Tudi pridelovalec je prisiljen v nizko ceno. Hkrati pri pridelavi hrane naraščajo t. i. eksterni stroški, ki se kažejo kot uničevanje rodnosti prsti zaradi uporabe kemikalij, uničevanje pestrosti semen in zastrupljanje virov pitne vode. Te stroške nosimo vsi državljani, čeprav v ceno hrane niso všteti, zato je še vedno poceni.« Komat dodaja, da med največje težave sveta trenutno sodi prav naraščanje količin mesa za uživanje, zmanjševanje količin pitne vode in uničevanje genske pestrosti. Številne farme, poudarja, so poleg vsega še leglo bolezni. Jemo z uvoženo hrano tudi pri nas prepovedane pesticide? »V Evropski uniji je registriranih in v uporabi okoli 480 pesticidov, v Ameriki več kot 600. Nekatere države, v glavnem azijske, denimo Kitajska in Indija, in Južna Amerika, recimo Čile in Argentina, uporabljajo tudi vrsto drugod prepovedanih pesticidov. Marsikateri tam dovoljenih pesticidov je v EU prepovedan. Ostanki pesticidov, škodljivi aditivi in mikrobi so trije glavni povzročitelji težav. Več v Jani, 22.junija 2010

Estrada

mariah-carey, pevka
Izguba sestre in mame

Mariah Carey v težkih trenutkih tolaži njen bivši mož

Justin Bieber
Umaknil se je z javnosti

Justin Bieber šokiran zaradi obtožb proti Seanu 'Diddyju' Combsu: "Če bi vedel, nikoli ne bi sodeloval"

anna-sorokin
Zloglasna lažna dedinja

Foto: Obsojena prevarantka Anna Sorokin med nastopom v priljubljenem šovu s sledilno napravo na nogi

robert petan_foto jernej kokol (2)
Po poroki

Robert Petan razkril podrobnosti medenih tednov in nove sezone satirične oddaje

Sophia Loren
Italijanska igralka

Filmska diva Sophia Loren na pragu okroglega jubileja

PR_danielpopovic
Aktual

VIP večerja z Danielom Popovićem v Hotelu Dolenj'c

Zanimivosti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov

avto, henry ford
Model T

Avto je vse pregnal s ceste