Nasveti

Razstrupljevalno kosilo strokovnjakinje za post

Sonja Javornik
11. 1. 2025, 04.30
Deli članek:

Le kdo se med prazniki ni pregrešil. Zdaj pa je čas, da pomagamo telesu do boljšega ravnovesja. Bilka Baloh, strokovnjakinja za post, ajurvedo in zdravo hrano, je posebej za nas pripravila kosilo, ki bo po prenajedanju koristno vplivalo na naš organizem.

SAŠO ŠVIGEL
Bilka Baloh

KIČERI, kralj razstrupljevalnih diet
Za predjed je Bilka skuhala kičeri. Kitchari ali kičeri je preprosta, a okusna jed, ki ga pripravimo iz mung dala (zelenega fižola mungo) in riža basmati ter nekaj začimb. Mung dal spada med leče, ki je ena najlažje prebavljivih stročnic. Kičeri je najpomembnejša jed za razstrupljanje telesa in je tudi del daljših razstrupljevalnih diet v ajurvedi ter pri postopku pančakarme. »Ajurveda nas uči, da je osnova našega zdravja v zdravem agniju. Agni je naš prebavni ogenj, naš metabolizem. Če je zdrav, močan in uravnovešen, bomo hrano, ki jo zaužijemo, pravilno presnovili, uporabili in vsrkali v tkiva. Čiščenje telesa bo potekalo normalno in pravilno. Šibak agni pomeni, da je naš metabolizem oslabljen, to pa vodi v nabiranje strupov v telesu – vsrkavanje hranil je moteno in ne potekata pravilno,« razloži Bilka.
K ohranjanju zdravega agnija ključno prispevajo začimbe, ki jih dodamo v kičeri. Tradicionalno so to kumin/jerra, kurkuma, koriander in himalajska sol. Glede na individualno telesno konstitucijo pa lahko vključimo tudi druge začimbe in zelišča, kot so gorčična semena, cimet, kardamom ... »Ko nekaj dni jemo kičeri kot monodieto, se čiščenje v telesu sproži v dveh fazah. V prvi fazi kičeri pomaga sprostiti toksine, ki so se nabrali v različnih telesnih tkivih. Po ajurvedski teoriji šestih okusov nosijo namreč stročnice trpek okus, ta pa ima karakteristiko krčenja oziroma stiskanja. Zaradi te značilnosti mung 'iztisne' oziroma potegne strupe iz tkiv. Čeprav učinkovito, pa se čiščenje odvija nežno in blago, brez hudih naporov ali stresa za telo. V drugi fazi čiščenja – potem ko se strupi sprostijo iz tkiv, kičeri pomaga, da jih izločimo po naravni poti, skozi črevo. Kičeri spodbuja izločanje in hkrati (zaradi trpkega okusa munga) čisti sluznico prebavnega trakta. Mung vsebuje veliko prehranskih vlaknin, kar 16 g na 100 g suhe snovi.«

NAMIG
Kičeri lahko pripravljamo na različne načine, lahko mu dodamo tudi zelenjavo ali pa več tekočine, če želimo juho. 

SAŠO ŠVIGEL
Kičeri


Sestavine
 
·       manjša pest riža basmati na osebo
·       manjša pest mung dala
·       2–3 čajne žločke (čž) masla ghee
·       1/2 čž koriandra
·       1/2 čž kardamoma
·       1/2 čž kurkume

·       ingver, po želji
·       1 čž gorčičnih semen
 
Priprava
 
1. Basmati in mung dal stresemo v večjo kozico ter vsaj petkrat speremo. Žita in stročnice vedno speremo pod tekočo vodo, preden jih uporabimo. Na gheeju na nizki temperaturi prepražimo začimbe: najprej pražimo nekaj sekund kurkumo, ingver, koriander, gorčična semena in kardamom, da zadiši – torej res samo nekaj sekund. To naredimo, da kurkuma in koriander, ko sta pomešana z maščobo, sprostita zdravilne sestavine in se v tankem črevesju optimalno vpijeta v telo. Ne pražimo tako, da olje zasmrdi, ker se potem začimbe
prežgejo. Pražimo samo, da se začimbe »odprejo«. To prepoznamo po majhnih mehurčkih.
2. Na popraženo mešanico začimb stresemo riž in mung dal, premešamo in zalijemo z vodo, ki naj sega nekaj prstov čez osnovo. Kuhamo v napol pokriti posodi dobre četrt ure (najdite na embalaži čas kuhanja), da se dal povsem zmehča, kar najbolje preverimo, če ga stisnemo med prsti. Ko jed odstavimo z ognja, jo solimo s himalajsko soljo in pustimo še 5 min, da se dobro zmehča. Nato postrežemo.  

Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana,  št. 1, 7. januar 2025.