Nasveti

Bi pravočasno prepoznali sumljivo znamenje na svojem telesu?

Lara Jelen
15. 6. 2024, 08.00
Deli članek:

Redko kdo še pomisli, da bi na morje odšel brez sončne kreme. Zavedanje, kako nespametno bi bilo takšno početje, je na srečo vse bolj razširjeno. A sonce ni nevarno samo na morju, nas je opomnila dermatovenerologinja prim. doc. dr. Tanja Planinšek Ručigaj, dr. med., višja svetnica, predstojnica Dermatovenerološke klinike UKC Ljubljana, ki nam je mimogrede zaupala tudi, kako sama poskrbi za svojo varnost na soncu. Enako pomembno: bi pravočasno prepoznali sumljivo znamenje na svojem telesu? Tekst: LARA JELEN

dreamstime
Po navadi so sumljiva znamenja, ki so drugačna od drugih. Kožo stalno pregledujmo, vsaj na tri mesece.

Na srečo se nam za lepo zagorelost ni več treba nastavljati sončnim žarkom in s tem tvegati opeklin, hitrejšega staranja kože in kožnega raka. To je vsekakor prevelika cena za nekaj dni temnejšega tena, ki bi se kmalu začel luščiti in izgubil vso svojo privlačnost. Rešitev se skriva v samoporjavitvenih kremah, ki omogočajo lepo barvo brez ogrožajočega odnosa z močnim poletnim soncem. Poletje v naravi pa raje uživajmo dobro namazani s kremo z zaščito pred UV-sevanjem.

Profimedia

Kaj pa vitamin D?

Ali je res, da naše telo ne more prejeti vitamina D, če smo namazani s sončno kremo? Tanja Planinšek Ručigaj odkimava. »Večina raziskav ni pokazala povezave med uporabo zaščitnih krem pred soncem in pomanjkanjem vitamina D, niti ob redni uporabi.« S kremo se zaščitimo takoj ob odhodu na sonce, če uporabljamo mineralne sončne kreme. Kdor posega po kremah s kemičnimi zaščitnimi faktorji, pa si jo mora nanesti 20 do 30 minut pred izpostavljenostjo soncu, da začne delovati. Pri izboru krem bodimo pozorni predvsem na to, da so testirane v laboratorijih (na njih bomo našli oznako »dermatološko testirano«). Takšne kreme so pripravljene za različne tipe kož, zato posvet glede na tip kože in predele telesa, kamor jo bomo nanašali (poraščeni deli, povečano znojenje, aknasta koža, suha koža ...), zagotovo ni odveč. Če smo veliko v vodi, naj bo vodoodporna.

Zdaj ni čas za varčevanje!

Pri nanašanju sončne kreme ni pravi čas za varčevanje, poudarja dermatovenerologinja. »Vedno nanesemo premalo kreme, študije so dokazale, da do 15 odstotkov telesa ali celo več ostaja nenamazanega (okrog kopalk, hrbtišča stopal, obraz). Tudi zato prejmemo dovolj UVB-žarkov za pretvorbo vitamina D. Poleg tega običajno kreme ne nanesemo, ko se ta zbriše s telesa oziroma na vsaki dve uri, kakor bi to bilo optimalno.« Na dopustu smo navadno samo nekaj dni, v vsakodnevnem življenju pa se spet pogosto ne namažemo. Pozabljamo, da nas lahko sonce opeče tudi med športom, sprehodi ali sedenjem na gostinskem vrtu, ne samo na morju.

Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 24, 11. junij, 2024.

revija Jana
Izšla je nova številka revije Jana. Prijazno vabljeni k branju!