Ščiti srce
Večkrat nenasičene maščobne kisline uravnavajo raven holesterola. Izmed vseh jedilnih olj ima prav laneno najvišji delež alfa linolne kisline (vrsta maščobne kisline omega 3), ki je za naše telo vitalnega pomena, saj ščiti srčne žile pred nalaganjem oblog ter skrbi za prožnost arterije, skozi katero se kri iz srca pretaka v druge organe. V študiji, ki je bila leta 2023 objavljena v European Journal of Clinical Nutrition, so ugotovili, da redno uživanje lanenega olja zmanjša tveganje za razvoj kardiovaskularnih bolezni pri ženskah v menopavzi, saj povečuje raven zaščitnih maščobnih kislin omega 3 v krvi in izboljšuje ravnotežje med holesteroloma HDL in LDL. To zmanjšuje nevarnost za aterosklerozo in infarkt.
Zaveznik pri hujšanju
Če se želimo znebiti odvečne teže, je laneno olje naš dobri zaveznik: še posebej če mu dodamo laneno seme. Sestavimo svoj jedilnik tako, da bo čim pogosteje vključeval oboje, laneno olje in seme, saj prav skupaj učinkujeta najbolje: pospešujeta prebavo in krepita presnovne procese. Primerna dnevna količina je 1–2 žlici lanenega olja ali mletega lanenega semena kot dodatek k enemu od dnevnih obrokov. S tem uspemo vzdrževati stabilno raven sladkorja v krvi, kar preprečuje napade nekontrolirane lakote.
Zavira nastajanje kroničnih vnetij
Telo ne more samo ustvariti esencialnih maščobnih kislin – zagotovimo mu jih lahko le s prehrano. Ker so maščobne kisline pomembne pri preprečevanju vnetij, nas laneno olje ščiti tudi pred njimi. Študije kažejo, da še posebej učinkovito preprečuje črevesna vnetja, koristilo pa naj bi tudi pri revmi.
Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana, št. 4, 28. januar 2025.