Dišeče kapljice, ki jih poznamo kot eterična olja, v sebi skrivajo neverjetno moč. V uteho so nam lahko v prav vseh življenjskih obdobjih in težavah, tudi pri prehladu. A pozor! »Eterična olja so sicer res nekaj povsem naravnega, pridobljenega iz rastlin, a jih moramo zaradi njihove izjemno velike koncentriranosti znati pravilno uporabljati,« opozarja sogovornica. Število kapljic eteričnega olja je ključnega pomena. Če vam aromaterapevtka pove, da jih je v nekem primeru dovolj pet, ji kar verjemite na besedo. Če boste odmerek podvojili, ne boste nič hitreje zdravi, lahko pa vas pretiran odmerek draži ali povzroči kakšno drugo nevšečnost. Navsezadnje tudi zdravnika upoštevamo, ko nam predpiše zdravilo, in ne spijemo cele stekleničko naenkrat, da bi se hitreje počutili bolje. Eterična olja so lahko učinkovita bodisi kot inhalacija ali ob nanosu na kožo. Le da jih v tem primeru na kožo nikoli ne nanašamo samostojno. In s katerimi si lahko pomagamo pri prehladu?
V času cvetenja virusov in bakterij
»Zaradi svojih terapevtskih lastnosti so lahko eterična olja pravi balzam pri prehladih in vseh tegobah, ki spremljajo prehlad – kašelj, nahod, vneto grlo, boleče mišice ... Poleg tega vplivajo na naše počutje, ko pa se dobro počutimo, smo manj dovzetni za stres in posledično okrepimo svojo odpornost,« pravi Nina Medved, ki se ji zdi pomembno, da postane skrb za zdravje in dobro počutje del našega življenjskega sloga. »Aromaterapija si vsekakor zasluži posebno mesto v našem vsakdanu! Že kapljica eteričnega olja bergamotke v razpršilniku vam bo pričarala nasmešek na obrazu, kopel z nekaj kapljicami eteričnega olja prave sivke pa vas bo umirila ter vzpostavila ekvilibrij telesa in duha. V času cvetenja virusov in bakterij si lahko pomagamo z eteričnimi olji, ki imajo dokazane protimikrobne učinke, kot so na primer evkalipt globulus, čajna mirta, timijan kemotip timol, limonska trava, prava sivka ... Pri prehladih bomo pogosto posegali po eteričnih oljih, ki pomagajo pri izkašljevanju in redčijo sluz, recimo evkalipt globulus, kajeput, rožmarin kemotip cineol. Vsekakor ne smemo pozabiti niti na eterična olja, ki pomirjajo in zmanjšujejo stres,« svetuje.
Evkaliptus pomaga pri izkašljevanju
Eterično olje evkalipta pomaga pri izkašljevanju in odpira dihalne poti. »Najučinkovitejši način uporabe v tem primeru je inhalacija, pripravite pa lahko tudi mazilo oziroma masažno olje, ki si ga vtrete v predel prsi. Za razkuževanje prostora in boljšo kakovost zraka lahko pripravite razpršilo za prostor.«
RECEPT: ZIMSKO RAZPRŠILO ZA PROSTOR
Potrebujemo:
100 ml 70-odstotnega alkohola
40 kapljic eteričnega olja evkalipta globulus
40 kapljic limoninega eteričnega olja
20 kapljic eteričnega olja rožmarina kt cineol
Izdelava:
Eterična olja nakapamo v stekleničko, premešamo in prilijemo alkohol. Pred uporabo dobro pretresemo. Večkrat na dan razpršimo po prostoru.
Opozorilo: Eterično olje evkalipta globulus ni primerno za nanos v bližino nosu pri otrocih do 6. leta.
Rdeči bor prija dihalom
»Eterično olje rdečega bora (Pinus sylvestris) je odlična podpora pri težavah z dihali. Pomaga pri izčrpanosti in utrujenosti. Vonj po borovcih je pravi gozdni oddih v vsakem domu – uporabite ga v razpršilniku in vzdušje bo takoj boljše.«
Limona in sivka učinkujeta protimikrobno
»Eterično olje limone (Citrus limon) je s svojim svežim vonjem nepogrešljivo v vsakem gospodinjstvu. Znano je po protimikrobnem učinku, obenem pa učinkuje stimulativno in zvišuje koncentracijo. Eterično olje prave sivke (Lavandula angustifolia) po drugi strani pomirja in uravnava živčni sistem. Če smo nemirni in živčni, bo na nas učinkovalo sedativno, če smo v depresiji, nam bo dvignilo razpoloženje. Poleg blagodejnega učinka na psiho ima prava sivka tudi dokazane protimikrobne učinke.« Eterični olji limone in sivke lahko združimo v mazilu za zimske dni.
RECEPT: MAZILO ZA ZIMSKE DNI
Potrebujemo:
85 g mandljevega olja
7,5 g čebeljega voska
7,5 g karitejevega masla
15 kapljic eteričnega olja evkalipta globulus
15 kapljic sivkinega eteričnega olja
10 kapljic limoninega eteričnega olja
8 kapljic eteričnega olja rožmarina kt cineol
Izdelava:
Mandljevo olje, karitejevo maslo in čebelji vosek segrevamo v parni kopeli, da se vosek raztopi. Umaknemo z ognja in vmešamo eterična olja. Vlijemo v posodice in počakamo, da se mazilo popolnoma strdi. Pokrijemo in etiketiramo. Mazilo večkrat dnevno nanesemo na prsni koš. Ni primerno za majhne otroke.
Bergamotka prežene napetost
Ker prehlad rado spremlja slabo razpoloženje, Nina za piko na i priporoča, da imamo v zimskem času pri roki vedno vonj bergamotke (Citrus bergamia), ki bo še tako temačen dan spremenil v prijetnega. Eterično olje svežega, citrusno-sadnega vonja je posebej priporočljivo za ljudi, ki so tesnobni, napeti ali depresivni. V času prehlada pa nas bo malce dvignilo, da se bomo lažje in hitreje spopadli s prehladom. Kanimo tisto kapljico ali dve v razpršilnik, se udobno ulezimo in pokrijmo, da nam bo toplo, ter izkoristimo te trenutke, da si spočijemo. Telo to očitno potrebuje.
POUDAREK: Kadar eterična olja nanašamo na kožo, jih vedno redčimo v primerni osnovi (rastlinsko olje, emulzija, alkohol ...).
PODPIS: Zaradi vpliva vonja na naša čustva in razpoloženje imajo eterična olja izjemno vlogo pri zmanjševanju stresa in ohranjanju ravnovesja. Tudi pri prehladu nam lahko priskočijo na pomoč.
Zarja Jana, št. 43, 25.10. 2021