Zaradi mraza in prenizkih temperatur večine zelenjadnic še ne moremo saditi na prostem. A zdaj, marca, je pravi čas, da si v zaprtem prostoru iz pestre ponudbe semen sami vzgojimo sadike za toplotno občutljivejše vrtnine, ki bi jih radi gojili na vrtu, predvsem plodovke, kot so paprika, paradižnik, jajčevec, bučke in kumare, pa začimbnice in dišavnice, solatnice, enoletne cvetlice in tako naprej. Prednosti je več: tako si lahko vzgojimo sadike tudi tistih sort zelenjadnic, ki jih ni mogoče kupiti, in hkrati prihranimo precej denarja. Ko se bosta ozračje in prst zunaj otoplila, jih z zemljo vred presadimo na prosto.
Zaradi mraza in prenizkih temperatur večine zelenjadnic še ne moremo saditi na prostem. A zdaj, konec marca, je pravi čas, da si v zaprtem prostoru iz pestre ponudbe semen sami vzgojimo sadike za toplotno občutljivejše vrtnine, ki bi jih radi gojili na vrtu, predvsem plodovke, kot so paprika, paradižnik, jajčevec, bučke in kumare, pa začimbnice in dišavnice, solatnice, enoletne cvetlice in tako naprej. Prednosti je več: tako si lahko vzgojimo sadike tudi tistih sort zelenjadnic, ki jih ni mogoče kupiti, in hkrati prihranimo precej denarja. Ko se bosta ozračje in prst zunaj otoplila, jih z zemljo vred presadimo na prosto.
Na trgu je ponudba semen za zelenjadnice, začimbnice in dišavnice ter cvetje zares velika, tako tistih za konvencionalno kot tistih za ekološko pridelavo vrtnin. Precej je med njimi novosti, nekatere prihajajo celo iz daljnih dežel, Mehike, Severne Amerike. S pravočasno vzgojo sadik si na vrtu zagotovimo večjo pestrost sort. Poleg tega s tem prihranimo denar, saj iz ene vrečke semen vzgojimo veliko sadik in si jih pozneje zamenjamo s prijatelji.
S sadikami hitreje do pridelka
Če sejemo semena ob otoplitvi ozračja in prsti na prosto, bomo mnogo pozneje imeli pridelek. V nekoliko ogrevanem prostoru pa si sadike lahko vzgojimo že do otoplitve, ko jih bomo z zemljo vred presadili na prosto. To je zlasti pomembno pri toplotno občutljivejših rastlinah in rastlinah z daljšo rastno dobo, kot so denimo plodovke. Ali denimo pri baziliki, ki jo lahko sadimo na vrt pri višjih temperaturah. Sadike lahko vzgojimo za vse plodovke, papriko, paradižnik, kumare, jajčevec, bučke in druge. Prav tako za dišavnice in začimbnice, kapusnice, solatnice. Tudi čebulo si lahko v zabojčku v zaprtem prostoru vzgojimo iz semen in sadike v maju presadimo na prosto. Enako velja za enoletne cvetlice.
Posodje za sejanje razkužimo
Za sejanje vrtnin si najprej pripravimo setvene zabojčke in nizke cvetlične posode, ki jih lahko postavimo tudi na notranjo okensko polico, vendar ne neposredno na sonce! Da bomo sadike z zemljo vred lažje presadili na prosto, lahko kupimo gojitvene plošče, module z ločenimi predelki, da bo v vsakem predelku rasla po ena rastlina. Na voljo so plošče s predelki tako iz plastike kot iz stiropora, z luknjicami za odtekanje vode, pod katere damo podstavek. Če semena posejemo v predelke z zemljo, nam jih ne bo treba pikirati. Sejemo jih lahko tudi neposredno v večje lončke, denimo bučke in kumare, ki imajo večje klične liste in takoj razvijejo večje rastline. Če bomo uporabili lansko posodje, ga prej dobro pomijemo in razkužimo, da preprečimo širjenje rastlinskih bolezni na mlade rastline.
Prst za sejance naj bo bogata s hranili
Setvene zabojčke napolnimo s prstjo za vzgojo sadik, ki jo lahko kupimo že pripravljeno z dodanimi hranili. Mlade rastlinice potrebujejo rahlo, prhko in drobno zrnato prst, ki dobro vpija vlago in je bogata s hranili, v kateri bodo ob zalivanju semena hitreje vzklila. Mešanico za sejanje v zabojčke si lahko sami pripravimo iz vrtne zemlje, ki ji dodamo nekaj šote in malo mivke. Kupimo lahko tudi kompostne mešanice z dodanimi hranili, ki so primerne za vzgojo mladih rastlinic.
Več v Jani, 22.marec 2011