Kot podologinja se posveča različnim težavam na stopalih, tako s kožo kot z nohti. Med najpogostejšimi so vraščeni nohti, glivične okužbe in poškodbe nohtov zaradi neprimerne obutve, otiščanci, boleča kurja očesa in podobno. Pri svojem delu se lahko pohvali s kar 98 odstotki rešenih težav s stopali! Ljudem tudi svetuje o pravilni negi in preventivi, ki vodi do zdravih nog in stopal.
Tina Jordan je pedikerka s srcem in dušo. Vesela in ponosna je, da je prva diplomantka študija podologije v Sloveniji na VIST – Fakulteti za aplikativne vede. Je lastnica in direktorica podjetja Pedicare d.o.o., Podologija Jordan, z dvema podološkima centroma – v Ribnici in v Ljubljani. O sebi pravi, da je pozitivno naravnana in mati dveh otrok, ki si zna kljub natrpanemu urniku vzeti čas za družino in prijatelje.
S čim se ukvarjajo podologi?
»Podologi se ukvarjamo z različnimi težavami stopal ter svetujemo o pravilni negi nog in preventivnih ukrepih. Naša naloga je skrb za zdrava stopala, prepoznavanje sprememb in njihovo saniranje, nega diabetičnega stopala, korekcija manjših deformacij stopal, preprečevanje težav in svetovanje. Podolog lahko že pri estetski negi stopal dovolj zgodaj prepozna druge težave in bolezni ter stranko napoti k zdravniku specialistu. Tudi pri boleznih stopal je zelo pomembno zgodnje odkrivanje.«
Od 400 do 500 amputacij nog na leto!
»V Sloveniji se že nekaj let v povprečju izvede med 400 in 500 amputacij letno, kar je alarmantno. V veliki večini primerov so posledica napredovane sladkorne bolezni, nekaj se jih izvede tudi zaradi posledic drugih bolezenskih stanj in poškodb. Neustrezna nega ali nestrokovna pedikura, ki ju izvajajo bodisi slabo poučeni bolniki ali neprimerno usposobljeni pedikerji, radi privedeta do drobnih poškodb nohtov in kože, kjer nato nastanejo razjede, ki se velikokrat okužijo. Sposobnost celjenja razjed je pri sladkornih bolnikih slabša kot pri zdravih ljudeh. Vendar rane ne nastajajo le pri tistih s slabšo prekrvitvijo, temveč tudi pri bolnikih nevropatih z okvaro živčevja. Tak bolnik postopno izgubi občutek za dotik, vroče, mrzlo in za bolečino. Motorična okvara živčevja lahko povzroči atrofijo nožnih mišic, zato se spremenita način hoje in razporeditev pritiska na stopalo, kar privede do kopičenja poroženele kože na mestih največje obremenitve. Pod otiščanci lahko zaradi dolgotrajnega pritiska sčasoma nastane razjeda. Ljudem, ki se srečujejo z omenjenimi boleznimi in težavami, svetujem redno nego stopal pri ustrezno usposobljenem kadru. Boljša je preventiva kot kurativa!«
Kakšnih težav je največ? Nadaljevanje prispevka si lahko preberete v reviji Jana,
št. 3, 21. januar 2025.