Začela se je preventivna akcija Pripnite se in doživite

##IMAGE-3346248##
V prometnih nesrečah je lani umrlo 18 voznikov, ki niso bili pripeti z varnostnim pasom. Tega med vožnjo uporablja 93 odstotkov voznikov, a najbolj zaskrbljujoče je, da se v povprečju samo 66 odraslih na zadnjih sedežih pripenja z varnostnim pasom, je poudaril Igor Velov z agencije za varnost prometa ob začetku akcije uporaba varnostnega pasu.
Kljub temu, da varnostni pas med vožnjo uporablja 94,5 odstotka potnikov na sprednjih sedežih, pa je v. d. direktorja Javne agencije RS za varnost prometa Velov opozoril, da statistični podatki kažejo, da se še vedno premalo uporabljajo varnostni pasovi na zadnjih sedežih. "Pa tudi, ko se jih uporablja, se jih v veliko primerih uporablja nepravilno, kar pomeni, da so posledice prometne nesreče hujše, kot bi lahko bile," pravi Velov in dodaja, da bo agencija še naprej delala pri osveščanju in obveščanju voznikov in javnosti.
Preventivna akcija o uporabi varnostnega pasu s sloganom Pripnite se in doživite poteka do 31. maja, njen temeljni cilj je povečanje stopnje uporabe varnostnega pasu pri voznikih in potnikih osebnih vozil, tovornih vozil in avtobusov ter posledično zmanjšati posledice najhujših prometnih nesreč, je pojasnila Vesna Marinko z agencije za varnost prometa, ki to akcijo vodi in koordinira.
Poudarila je, da od 41 voznikov, ki so lani umrli v prometnih nesrečah, jih 18 ni bilo pripetih z varnostnim pasom, kar predstavlja 44 odstotkov voznikov. Marinkova pravi, da se je od leta 2011 delež voznikov, ki so umrli v prometnih nesrečah in niso bili pripeti, povečal, kar po njenih besedah že predstavlja resen problem.
Večina teh voznikov je bila pod vplivom alkohola in stara od 45 do 54 let, največ jih je umrlo v Osrednjeslovenski regiji, sledita ji Savinjska in Podravska regija.
Tudi v letošnjem letu je na slovenskih cestah umrlo že pet voznikov osebnih avtomobilov, ki ob prometnih nesrečah niso bili pripeti z varnostnim pasom. Da varnostni pas resnično rešuje življenja, dokazuje podatek o poškodovanih v prometnih nesrečah: od težje poškodovanih jih je bilo pripetih skoraj 78 odstotkov, lažje poškodovanih pa skoraj 93 odstotkov, je opozoril Klemen Grabljevec iz Inštituta RS za rehabilitacijo Soča.
Tudi policisti se po besedah Ivana Kapuna iz Generalne policijske uprave prizadevajo, da bi čim več ljudi uporabljalo varnostni pas, saj vse prevečkrat opažajo, da ljudje v svojih vozilih še vedno niso pripeti.
Mateja Markl iz agencije je pojasnila stalno akcijo oz. projekt Pasavček, ki poteka že deveto leto, njegov namen pa je spodbujanje pravilne uporabe otroških varnostnih sedežev ter varnostnih pasov med vožnjo. V letošnjem šolskem letu je v okviru projekta sodelovalo 678 vrtčevskih skupin in oddelkov prve triade, preko 12.500 otrok ter 1300 učiteljev in vzgojiteljev.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se