Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Zlata trsna rumenica se širi kot kuga, vinograde bo treba posekati


Senka Dreu
29. 9. 2021, 04.00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Vinogradniki v Kicarju, ki so avgusta poročali o povečani populaciji ameriškega škržatka v svojih vinogradih in se zbali, da so njihove vinske trte okužene z zlato rumeno trsnico (ZTR), so zdaj dobili še laboratorijsko potrditev črnega scenarija.

1632831116_sd-skrzatek.jpeg
Arhiv Štajerskega Tednika

Bolezen ne ogroža samo obstoja vinogradov v Kicarju, ampak vinske trte na celotnem območju severovzhodne Slovenije. »Na podlagi rezultatov analiz vzorčenj letos na območju Ormoških, Ljutomerskih, Dolgovaških in Lendavskih goric ter okolice Radencev in Kapele je bila namreč v večini primerov, kar pomeni v več kot 90 odstotkih, potrjena prisotnost zlate trsne rumenice. Le v redkih primerih je bila odkrita navadna trsna rumenica,« je povedal

Boštjan Matko, kmetijski svetovalec za varstvo rastlin pri mariborskem kmetijsko-gozdarskem zavodu.

Najbolj na udaru Ljutomersko-Ormoške gorice

»Okužbe so bile v zadnjih letih pogostejše na območju Slovenskih goric ter Ljutomersko-Ormoških goric. Večinoma so bile okužene posamezne trte, letos pa je bilo ugotovljeno večje pojavljanje simptomov zlate trsne rumenice zlasti na območju Ljutomersko-Ormoških goric, vendar na podlagi dosedanjih ugotovitev še ne moremo sklepati o vplivu okužb na dolgoročno ohranitev vinogradništva na tem območju,« so povedali na ministrstvu za kmetijstvo.

»Zaradi povečanega pojavljanja simptomov bolezni predvsem na območju Ljutomersko-Ormoških goric so bili tudi na območju Spodnjega Podravja v preteklih dneh že opravljeni dodatni pregledi vinogradov ter odvzeti dodatni vzorci, na rezultate laboratorijskih analiz še čakamo. Po znanih rezultatih bodo fitosanitarni inšpektorji opravili natančnejše preglede okuženih vinogradov in šele takrat bo mogoče govoriti o obsegu potrebnih krčitev.«

Čakajo na odločbe o uničenju

Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin (UVHVVR) ima za preglede v novih in obstoječih žariščih zlate trsne rumenice na območju Spodnjega Podravja na voljo dva lokalna fitosanitarna inšpektorja in dva tehnična pomočnika, po potrebi pa bodo dodatno pomoč inšpektorjev zagotovili iz sosednjih območnih uradov UVHVVR. Vinogradniki, ki bodo prejeli odločbe o uničenju trsov z znamenji rumenice oziroma izkrčitev vinogradov, bodo morali to storiti v najkrajšem možnem času. V primeru, ko inšpektor odredi uničenje trt zaradi okužbe z zlato trsno rumenico, je vinogradnik v skladu z Zakonom o zdravstvenem varstvu rastlin upravičen do odškodnine, a le v primeru, če je izvedel vse predpisane ukrepe, pojasnjujejo na kmetijskem ministrstvu.

Enako pomembno kot uničenje okuženih trt pa je, dodajajo, tudi pravočasno vsakoletno zatiranje ameriškega škržatka, ki ga morajo v skladu s pravilnikom opravljati lastniki vinogradov sami.

Ne dovolj uspešni dovoljeni insekticidi

Kako na MKGP komentirajo očitke, da insekticidi, ki so trenutno dovoljeni, niso dovolj učinkoviti pri zatiranju ameriškega škržatka? »Do leta 2019 je bila dovoljena uporaba insekticida Actara, s katerim je bilo mogoče učinkovito zatirati prenašalca ameriškega škržatka. Zaradi negativnih vplivov, tudi na čebele, actara nima več dovoljenja za uporabo na območju celotne EU. Ugotavljamo, da populacija ameriškega škržatka v vinogradih po letu 2019 na nekaterih območjih narašča, tudi na območju vinorodne dežele Podravje. Letos so strokovne službe opazile, da so dovoljeni insekticidi kazali slabše delovanje zaradi visokih temperatur. Slišati je tudi, da v drugih državah EU dovolijo uporabo pripravkov, ki so v borbi proti ameriškemu škržatku učinkovitejši, vendar to ne drži. Vse države imajo enak nabor aktivnih snovi, ki so dovoljene za uporabo. Je pa hkrati treba izpostaviti, da je od leta 2019 prepovedana uporaba insekticidov iz skupine neonikotinoidov, ki so bili izjemno učinkoviti za zatiranje ameriškega škržatka. Prepoved velja za vse države članice in po naših podatkih tudi nobena od držav ni izdala izjeme glede uporabe teh snovi.«

Preberite več v Štajerskem Tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.