
Kultura / stran 23



Čestitke, sprejem in ženitna ponudba
Najprej so se želeli dobro odrezati na Emi freš, na koncu so zmagali v finalu Eme in s tem presegli vsa svoja pričakovanja. Tako štirje fantje in dekle, člani zasedbe LPS (Last Pizza Slice oziroma Zadnji kos pice), še niso povsem dojeli, da so zmagovalci slovenskega izbora za Pesem Evrovizije 2022 v Torinu.

»Glasba je del mene in vsak dan je prepleten z njo«
Po telefonu sem jo ujela v Hamburgu sredi dvotedenske nemške turneje s komornim orkestrom Zürcher Kammerorchester. Vesela je, da je do turneje sploh prišlo, saj v orkestru dolgo niso vedeli, ali bo izvedljiva. Izkazalo se je, kako zelo so ljudje željni koncertov v živo. Na njih uživajo tudi glasbeniki, čeprav so turneje, kot je ta, kar naporne. A kot pravi mlada nadarjena violinistka Tanja Sonc, ni težko, če potuješ z ljudmi, ki jih imaš rad in se z njimi dobro počutiš. »To nas bogati in smo ustvarjalnejši ravno zato, ker veliko časa preživimo skupaj tudi zunaj koncertnih dvoran, spoznavamo druga mesta, kulture.« Ko igra, nima občutka, da je to njena služba, saj je vse njeno življenje prepleteno z glasbo, umetnostjo, ustvarjanjem.

Na dogodku ni bilo niti enega Anžetovega sotekmovalca iz šova Kmetija
Potem ko je 29-letni Mariborčan Anže Ipavic nase opozoril kot eden od tekmovalcev priljubljenega resničnostnega šova Kmetija, je po izpadu iz šova napovedal, da se bo spet posvetil umetnosti.


Knjige založbe Primus napolnile police šolskih knjižnic in otroška srca

Da je postal igralec, je krivo bratsko rivalstvo – želel je biti boljši nastopač
Tu je druga sezona kriminalne serije V imenu ljudstva, v kateri ima pomembno vlogo avtistični fant Sebastijan. Tega tako prepričljivo igra 26-letni Urban Kuntarič, da so mnogi mislili, da gre res za avtista. Mladi igralec je počaščen, saj to pomeni, da je svoje delo dobro opravil. »Čutil sem velik pritisk zaradi avtistov samih, saj sem jih želel verodostojno prikazati,« pravi Ljubljančan, ki meni, da ima najboljši poklic na svetu, saj je vsak dan lahko nekdo drug.

Slovenščina sredi narodnostno mešanega Berlina še živi
Svetovni dan maternega jezika obeležujemo 21. februarja. Slovenščina je v zadnjih desetletjih zaradi razširjene angleščine vedno bolj na udaru, zato je še toliko bolj spodbudno, da kljub življenju v tujini na svoj materni jezik ni pozabil marsikateri izseljenec. V pomoč jim je dopolnilni pouk slovenskega jezika, ki ga v Berlinu že petnajsto leto poučuje mag. Magdalena Novak, profesorica slovenščine in angleščine. Delo jo zelo navdihuje in veseli, obenem je ustvarjalno, zato ji ni nikoli dolgčas. Dopolnilni pouk slovenščine, ki ga organizira in financira ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, strokovno podporo pa učiteljem nudi zavod za šolstvo, v nemški prestolnici obiskuje devetdeset udeležencev, med katerimi so tako otroci kot odrasli.

Otrokom je nizala besede za veselje in tolažbo
»V majhni vasi so majhne hiše in v vsaki hiši so otroci. V pisanih srajčkah so in obuti v redeče in modre copatke.« Tako se začne zgodba o Muci Copatarici, s katero so zrasle generacije otrok. Gre za najbolj znano delo pisateljice Ele Peroci, ki je bila v Rogaški Slatini rojena 11. februarja pred stotimi leti. Njenemu literarnemu ustvarjanju za otroke je krila dalo rojstvo dveh hčera. Zamisli za pravljice je dobivala, ko je opazovala, kako sta njeni deklici doživljali drobne dogodke. Nato je izbirala besede in mislila na otroka, ki mu bo to pravljico povedala. »Najbolj je bila vesela, če ji je otrok, ko je bila na obisku v šoli, prinesel v podpis povsem obrabljeno knjigo. Tako je vedela, da so jo veliko brali,« se ob letošnji pomembni obletnici spominja njena hči Jelka Pogačnik.

V roke vsestranske kulturne ustvarjalke
Občina Polzela ob slovenskem kulturnem prazniku vsako leto podeljuje Prešernov cekin, posebno priznanje za izjemen prispevek k ugledu in razvoju občine na kulturnem področju. Letos ga je prejela kulturna ustvarjalka, zagovornica slovenskega jezika in lepega vedenja, predvsem pa vsestransko aktivna na kulturnem področju Jolanda Železnik.

''Prijatlje'' so letos posvetili Stanetu Pečku

Iskanje prostora za sive flaminge
Flamingo Filip je bil drugačen. Ni bil rožnate barve kot vsi drugi, ampak sive in zato ni imel prijateljev. Nekega dne je spoznal siničko Tilko, ki je bila prav tako posebna, saj je imela moder kljunček. Tudi ona je bila brez prijateljev in zato sta se s Filipom spoprijateljila. A sinička je morala kmalu nazaj domov v severne kraje. Čez nekaj časa je flamingo dobil njeno sporočilo, naj pride za njo, da ima zanj presenečenje. Peljala ga je v živalski vrt, kjer so živele same posebne živali: sivi flamingi, opice brez repov … V tem okolju je tudi sam našel zadovoljstvo.

Kultura ni le stvar odločevalcev, ampak nas vseh
Kultura se zadnji dve leti sooča s težkimi razmerami. Obdobje, v katerem so se menjavale omejitve in sprostitve, je bilo zaznamovano z manj prireditvami in manj obiskovalci. Ob vsaki odpovedi so ustvarjalci izgubili možnost, da bi pokazali svoje delo in zaslužili z dejavnostjo, za katero so poklicani. Občinstvu je bila odvzeta priložnost za občutenje kulturnih vsebin, ki bogatijo življenje, širijo obzorja in omogočajo premislek. Bomo državljani ob tem ponovno ovrednotili, kakšno mesto si v naši družbi zasluži kultura? Kot poudarjajo vidnejši kulturni ustvarjalci na Celjskem, njen položaj ni odvisen le od naklonjenosti odločevalcev, temveč je naša skupna odgovornost.

Anže Ipavic (Kmetija): »Moje slike so energijski portal«
Nekdanji tekmovalec resničnostnega šova Kmetija je tudi umetnik. Svoje slike je razstavil v Šentjurju, kraju svojih prednikov, skladateljev Ipavcev.

Lucija Harum: »Mami kdaj reče, da sem najprej pela, šele nato govorila«
Kot igralka je Lucija Harum že precej znana, saj smo jo gledali v seriji V imenu ljudstva, zdaj pa se nam predstavlja še kot pevka.

Kulturni praznik v Metliki - nagrade podeljene, prireditev na spletu na predvečer praznika

Princesa s poslednjo željo obogatila muzej
Ni vsakomur dano, da bi lahko po telefonu klepetal s princeso, z naslednico kraljeve družine. To je po zaslugi skrbi za ohranjanje spomina na družino Karađorđević uspelo zbiratelju in vsestranskemu ustvarjalcu Aleksandru Stanislavu Jurkoviču oz. Naniju Poljancu. Njegov ljudski muzej s tremi tematsko zaokroženimi zbirkami je od leta 2012 na ogled v Aninem dvoru v Rogaški Slatini. Poljanec pravi, da je muzej, za katerega skrbi, živi muzej. Od odprtja pred desetletjem je bila postavitev deležna že petih večjih prenov. Zadnji je botrovalo presenečenje, ki je s pomočjo pošte pripotovalo iz Palm Springsa v Kaliforniji.

Podelili so Savinova odličja
Slovenski kulturni praznik je priložnost, da se tudi lokalno okolje pokloni društvom, skupinam in posameznikom na področju kulture za tisto, kar s svojo ustvarjalnostjo prispevajo k družbi svojega časa in prihodnosti. Občina Žalec je v petek zvečer v Domu II. Slovenskega tabora Žalec na osrednji proslavi, ki je bila tudi letos v živo, podelila Savinova odličja.

To so umetniška dela, ki jih ustvarja Anže Ipavic (Kmetija)
Tekmovalec letošnje Kmetije Anže Ipavic je včeraj uradno odprl razstavo svojih slik v Šentjurju.
Trenutno
9 °C
Oblačno
sobota, 10. 5
Delno oblačno
nedelja, 11. 5
Delno oblačno
ponedeljek, 12. 5
Oblačno
7-dnevni obeti