Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

FOTO: Brestaniški biser tudi uradno odprt


dolenjski-list
Besedilo in foto: A. K.
2. 12. 2012, 12.15
Posodobljeno
03. 12. 2012 · 08:31
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

img_0250_000.jpg
Brestaniški grad po obnovi spet vabi obiskovalce.
img_0494.jpg
Med občinstvom na včerajšnji otvoritvi so bile praktično vse generacije, od najmlajših do upokojencev.

Grad Rajhenburg, najstarejši srednjeveški grad na Slovenskem, ki je bil prvič omenjen že leta 895, je dobro leto in pol po začetku obnovitvenih del ponovno odprl svoja vrata. Njegova podoba je danes precej drugačna, kljub včerajšnji otvoritvi pa bo grad po vsebinski plati resnično zaživel šele v naslednjem letu.

V gradu je začela delovati tudi kavarna z restavracijo, ki ju vodi priznani primorski gostinec Andrej Fric. Naslednje leto pa naj bi se jima pridružili še čokoladnica in zeliščni vrt. Za ogled gradu bo sicer treba odšteti od 3 evrov za upokojence in šolajočo mladino do 8 evrov za družine.

Več sto ljudi si je včeraj z zanimanjem ogledalo grad, ki se lahko pohvali z bogato zgodovino. Ta je povezana tudi s številnimi žalostnimi spomini, saj je bilo tu zbirno mesto za izgon 45 tisoč Slovencev, po vojni pa vse do leta 1966 pa so bili v gradu tudi zapori za ženske.

Približno 5 milijonov evrov težka investicija se v novi luči predstavlja tudi po vsebinski plati. Na žalost pa so tamkajšnje zbirke trenutno še precej okrnjene. Zaenkrat so tako na ogled le kiparske instalacije Polone Demšar ter razstavi starih razglednic Brestanice in starega pohištva iz 18. in 19. stoletja. V krškem kulturnem domu, kjer so prevzeli upravljanje gradu, pa še čakajo na rezultate razpisa, od katerega si obetajo finančno pomoč pri postavitvi novih dveh zbirk, Brestanica skozi čas in Gospodnje rajhenburški.

Pred obnovo stalni zbirki o trapistih in izgnancih, za kateri je skrbela brestaniška enota Muzeja novejše zgodovine Slovenije, se v prenovljeni obliki na grad vračata šele drugo leto oziroma leta 2014.

"Posegi, ki ste jih opravili, so kronanje več kot treh desetletij prizadevanj lokalne skupnosti. To nas navdaja z veseljem, sedaj pa je na vas, da vlijete temu biseru naše zgodovine tudi dušo, da se bo tu vedno nekaj dogajalo, da bo ta grad koristil vsem za vaše kulturne dejavnosti, da bo odprl vrata obiskovalcem in da bo v Brestanico in njeno okolico privabil kar največje število turistov," pa je popotnico gradu včeraj dal še minister za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Žiga Turk.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.