Prodaja orožja: glavnina je tekla skozi Obrežje

Da so nekateri, ki so bili na najvišjih funkcijah v mladi slovenski državi, zlorabili zaupanje ljudi in nekatere ustanove za odprodajo in preprodajo orožja ter potem za prikrivanje tega početja, dokazujeta v svoji trilogiji V imenu države raziskovalna novinarja Matej Šurc in Blaž Zgaga. Doslej sta od trilogije izšli prvi dve knjigi - Odprodaja in Preprodaja, medtem ko avtorja prav zdaj pripravljata še tretjo, ki bo nosila naslov Prikrivanje.
Sinoči sta Šurc in Zgaga svoje delo predstavila v Krškem, kjer se je zbralo med 60 in 70 poslušalcev, ki so potem tudi zelo aktivno sodelovali v razpravi in postavljali vprašanja. Predstavitev je vodil posavski novinar in dopisnik RTV Slovenija Goran Rovan, najbrž pa je mnoge od obiskovalcev k udeležbi pritegnil posebni gost srečanja Rajko Veber, ki je bil v času osamosvajanja in še potem na čelu krške (torej posavske) Uprave za notranje zadeve.
Avtorja sta svoje preiskovalno novinarsko delo zasnovala na ogromni količini dokumentov, ki sta jih v zadnjih letih zbrala o dogajanju v začetku devetdesetih let v Sloveniji. Država je takrat odprodala veliko količino orožja in streliva iz vojaških skladišč Jugoslovanske ljudske armade, ki so jih zasedli pripadniki Teritorialne obrambe.

Še bolj presenetljivo je, ko razkrivata, da je bila hkrati vključena v tihotapske mreže, razpete od Moskve do Latinske Amerike, da se je obrambno ministrstvo pri nezakonitih poslih povezovalo z albansko, italijansko in rusko mafijo ter s sumljivimi poslovneži in pohlepnimi posredniki. Poleg tega pa dokumenti kažejo, da je del trgovine tekel uradno, del pa mimo uradnih poti. Prav tako ni nobenih evidenc, kam se je stekla gotovina od prodaje.
Posebno težo dogajanju daje tudi okoliščina, da je vse to je potekalo v času, ko je veljal mednarodni embargo na prodajo orožja območju bivše Jugoslavije."Vseeno so tja v imenu države prodali več tisoč ton orožja in streliva," ugotavljata avtorja.
Pri delu sta si precej pomagala tudi z zajetnim fasciklom dokumentov, ki se je ohranil po zaslugi UNZ Krško, saj so druge obmejne uprave dokumente, ki so povezani s trgovino z orožjem uničile.
Eno osrednjih vprašanj v razpravi je bilo tudi to, ali bo trgovina z orožjem kdaj dobila konec na sodišču, za kar je zelo malo upanja. "Ko smo sprva opozarjali na te dogodke, so vpleten trdili: 'Nič ni bilo!' Potem se je pokazalo, da je vendarle marsikaj bilo, takrat pa so rekli: 'Nimate dokazov!' Zdaj, ko dokazi so, pa zamahnejo z roko, češ, saj je že zastaralo!" je ilustriral Matej Šurc. "Čeprav v knjigi nastopa v povezavi s trgovino z orožjem cela vrsta znanih imen, še nobeden ni nič rekel," je dejal.
Blaž Zgaga pa je dodal, da doslej nista prejela nobenih groženj s tožbami, čeprav sta prepričana, da so vse njune trditve podkrepljene z dokumenti, ki bi po njunem mnenju zdržali na vsakem sodišču, So se pa zanje čase na eni od spletnih strani pojavile brutalne grožnje, da je treba avtorja ubiti, zaklati, zadaviti v lastni krvi ... Grozili so celo Šurcevi tašči.
Avtorja sta imela v treh mesecih že 16 podobnih predstavitev po Sloveniji, med drugim pred prazniki tudi v Novem mestu.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se