© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Za uspešnejše vključevanje učencev in dijakov priseljencev


lokalno
Osnovna šola Leskovec pri Krškem
14. 4. 2014, 10.40
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

unnamed.jpg
Z usposabljanja multiplikatork s Pohorja (21. 3. 2014); foto: arhiv avtorja

##IMAGE-3820434##

Ljudje se priseljujejo in izseljujejo iz ene države v drugo zaradi različnih razlogov. Vsekakor so v ospredju politični, gospodarski in socialni dejavniki. Migrant se je zaradi upanja po boljšem življenju pripravljen seliti v tujino. Slovenija je za nekatere samo vmesna postaja, drugi pa se odločijo ostati. Priseljenci večinoma s seboj pripeljejo družine z otroki. Tako kot se družbe in države soočajo in prilagajajo okoliščinam, tako se tudi v vzgojno-izobraževalnem procesu prilagajamo nastalim okoliščinam in potrebam. V naše kraje pridejo predvsem otroci iz republik bivše Jugoslavije, v zadnjem času pa predvsem iz Kosova. Nekaj otrok je tudi iz Moldavije, Jordanije, Kitajske itd. Šole drugih regij pa imajo izkušnje z otroki priseljenci iz Italije, Madžarske, Francije, Rusije, Irana … Vsem tem otrokom je zagotovo skupni imenovalec stiska zaradi nepoznavanja kulture in predvsem jezika. Ta jim otežuje vključevanje v okolje, med drugimi tudi v šolo. Dnevno poslušajo vsebino predmetov v jeziku, ki ga ne razumejo in ne poznajo. Želijo si naše sprejetosti in razumevanja. Šole se s temi izzivi soočajo na različne načine, za delo z učenci in dijaki priseljenci so potrebna določena znanja. Zaradi teh potreb je v Sloveniji nastal projekt »Razvijamo medkulturnost kot novo obliko sobivanja«. V okviru projekta pa se izvaja program »Uspešno vključevanje otrok priseljencev«. Projekt se je začel 1. 11. 2014, zaključil pa se bo 31. 8. 2015. Z aktivnostmi projekta se želi učencem in dijakom priseljencem zagotoviti uspešnejšo integracijo v okolje in s tem prispevati k boljši kakovosti njihovega življenja. Prav tako pa skozi različna izobraževanja in usposabljanja prispevati k dodatni usposobljenosti strokovnih delavcev za delo z učenci in dijaki migranti. Nosilka projekta je Osnovna šola Koper, ki ima na tem področju že veliko izkušenj. Za širitev mreže je v projekt povabila nekatere osnovne šole vseh regij države.

Iz naše regije tako v projektu sodeluje Osnovna šola Leskovec pri Krškem. Na projektu sta kot multiplikatorki zaposleni Ina Zalokar in Vesna Perić. Njuno delo poteka na matični šoli Osnovni šoli Leskovec pri Krškem in še na štirih sodelujočih šolah, in sicer na Osnovni šoli Jurija Dalmatina Krško, Osnovni šoli XIV. divizije Senovo, Srednji strokovni in poklicni šoli Krško ter na Srednji ekonomski in trgovski šoli Brežice.

V sredo, 26. 3. 2014, je na Osnovni šoli Leskovec pri Krškem potekalo Regijsko usposabljanje strokovnih delavcev za spodnjeposavsko regijo. Usposabljanja se je udeležilo trideset strokovnih delavcev osnovnih in srednjih šol ter dijaških domov naše regije. Vsebine usposabljanja so bile temu primerne. Ina Zalokar in Vesna Perić sta predstavili projekt in aktivnosti, ki se izvajajo. Mojca Jelen-Marduša, strokovna koordinatorica projekta in multiplikatorka Osnovne šole Koper, je predstavila potek vključevanja učenca priseljenca na šoli. Predstavila je zakonske podlage ter koristne ideje in napotke za delo z učenci priseljenci. Dr. Marijanca Ajša Vižintin, ISM ZRC SAZU, je predavala na temo strpnosti in tolerance. Za vsebino srednje šole pa je poskrbela Senija Smajlagič, profesorica slovenščine in primerjalne književnosti, ki je izhajala iz dolgoletnih izkušenj in podala primere dobre prakse.

Odziv udeležencev regijskega usposabljanja je bil zelo pozitiven in projekt toplo sprejet.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.