© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Na Čatežu pozdravili karateista Nishiguchija


lokalno
Željko Jeličič Foto: Slavko Jalovec in Željko Jeličič
5. 11. 2018, 08.50
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

_zzzcatez__01_.jpg
Arhiv Lokalno.si
_zzzcatez__21_.jpg
Arhiv Lokalno.si
_zzzcatez__02_.jpg
Arhiv Lokalno.si

Mojster Nishiguchi je gostoval v Sloveniji ob proslavi 20.obletnice sodelovanja med japonsko Rindo šolo in slovenskimi ljubitelji, Ob trenig - srečanju na Čatežu, ki je sočasno potekal tudi kot prispevek ljubiteljev borilnih veščin občinskemu prazniku Brežic, ga je prišel pozdravit tudi župan Ivan Molan.

»V Brežicah imamo več desetletij dolgo tradicijo karateja, veseli me pa da ste ob jubiljeu kot predstavnik svoje šole obiskali našo občino. Tu imamo precej navdušenih mladih ljubiteljev, ki z radovednostjo in odprtim srcem sprejemajo novo znanje. Hvala da ste obiskali tudi naše karate sekcije v naši občini v Artičah, Dobovi, Brežicah in na Čatežu. Tako ste spoznali naše šole, učence in kraje, a hkrati tudi prenesli del svojega znanja na mlade,« je mojstra Nishiguchija nagovoril župan Molan.

Hkrati pa se Ivan Molan ob tej priložnosti obrnil tudi mladim: »Verjamem, da boste novo znanje s pridom uporabili na nadaljnih treningih, a tudi na tekmovanjih in s tem prispevali k svojem osebnem razvoju v vsakodnevnem življenju.

Karate tako povezuje in izobražuje, kar je morda najbolj pomembna lastnost vsakega mednarodnega sodelovanja in vsakega športa, kar pa še posebej pride do izraza ob hkratni proslavi 20.letnice sodelovanja in izmenjave z Japonsko, kakor tudi ob našem občinskem prazniku!«

Nove ideje in novi pristopi na področju karateja so zaživele prav ob obisku mojstra Nishiguchija: »Tokrat smo poskusili z novimi koncepti treningov,« je povedal organizator Veljko Jukič, veteran posavskega karateja: »Namesto enega ali dveh velikih izobraževalnij srečanj – seminarjev – smo mojstra Nishiguchija povabili, da se nam za 10 dni pridruži na vseh treningih z našimi mladimi, z rekreativci in našimi tekmovalci v Posavju, kar je na naše veselje sprejel.«

Niti tekmovanje OŠ lige tega ni zmotilo, pravi Jukič: »Nishiguchi se nam je pridružil tudi na potovanju na tekmovanje osnovno šolske lige v Lenartu, spoznal naš tekmovalni sistem namenjen mladim in vzpodbujal naše mlade tekmovalce. Oboje je bilo odlično sprejeto in zelo uspešno. Arigato Nishiguchi Sensei. Hvala učitelj Nishiguchi.«

Mojster karateja Nishiguchi (8.DAN) je Slovenijo obiskal za dva tedna, s treningi ali seminarji gostoval v Mariboru, Selnici ob Dravi, Radvanjah in Idriji, a je večino časa pa je preživel v Posavju, kjer je poučeval po sekcijah Yuki karate šole v Artičah, Dobovi, na Čatežu, Brežicah in Krškem.

Japonski karate mojster Hitoshi NISHIGUCHI (69) je doma iz Nare, nekdanje starodavne prestolnice Japonske (710-794, nato Kyoto, od leta 1869 dalje Tokyo). Mojster Nishiguchi se je vadbi karateja posvečal od mladosti, v zrelih letih pa pročevanju in poučevanju karateja med inštruktorji japonske Rindo šole v Nari in Kyoto. Je tudi dolgoletni mentor slovenskim mojstrom te šole Branku Vališerju, Kamilu Frasu, Jerneju Severju, Petru Dirnbeku in Veljku Jukiču, ki so se v različnih obdobjih izpopolnjevali pri njem na Japonskem.

Mojster Nishiguchi je sicer upokojenec, v svoji profesionalni karieri pa je bil eden od direktorjev v podjetju Hosiden, sicer dobavitelju elektronskih čipov širši azijski industriji (med najbolj znanimi je japonski Nintendo ali kitajski HuaWei, pa tudi mnogi drugi). Po upokojitvi še vedno aktivno vadi in poučuje mlado generacijo inštruktorjev širom Japonske.

Mojster Nishiguchi je Slovenijo obiskal prvič, ob zanimivostih Posavja pa si je ogledal tudi Maribor, Zagreb, Idrijo, obiskal pa je tudi dirko motokrosa v Beli Krajini, kjer je bil slavnostni govornik ob otvoritvi dirke.

»Pred dvema desetletjema sem drugič obiskal Japonsko zaradi dirk F1, pa sem priložnost izkoristil tudi za novinarsko karate delo: obiskal sem mojstra Hiromuja Hirokawo iz Nare, edinega živega učenca legendarnega okinawskega mojstra Kenwa Mabunija,« se spominja Jukič.

»Namesto kratkega intervjuja sem bil deležen prijateljskega sprejema, ogleda mesta Nara (ki slovi po velikem zlatem kipu Bude v Todai-ji templu), druženja in strokovne razprave, zasebenega treninga v ozkem krogu in na koncu povabila: '...če se nam pridružiš, te bomo naučili 'budo' skrivnosti karateja z elementi Qi-Gonga, katerih sicer tujcem ne kažemo...' je bil takrat velikodušen Hirokawa,« opisuje Veljko svoj prvi obisk v Nari.

»Temu vabilu je sledilo 20 let sodelovanja, srečevanja, seminarjev, obiskov in proučevanje velikih in malih skrivnosti japonskih borilnih veščin, ki je tokrat doživel vrhunec prav v obisku mojstra Nishiguchija, najstarejšega mojstra Rindo šole iz Nare in enega od Hirokawinih neposrednih naslednikov. To znanje pa smo z radovednostjo sprejeli tudi v Posavju in ga po dveh desetletjih razvoja ohranjamo tudi za prihodnje rodove naših mladih karateistov, ki jih zanima nekaj več,« pravi Jukič.

»Ne gre le za številnost ali starost, pač pa predvsem za kakovost znanja in vsebino razvoja, navdušenje in vztrajnost, zaradi česar smo v naši občini ponosni na naše stare in mlade karatiste – a tudi na njihove učitelje iz Japonske in Čateža,« je v nagovoru gostu Nishiguchiju dodal župan Ivan Molan ob treningu v tako imenovanem 'karate butiku' na Čatežu.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.