© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Kje se v Sloveniji najbolje živi? Kdo zmaga pri nas?


lokalno
M. M.
4. 11. 2018, 14.00
Posodobljeno
05. 11. 2018 · 09:45
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

_zmesto__1_.jpg
Med regijskimi zmagovalci tudi Novo mesto ...
_zmesto__2_.jpg
... in Krško.

Revija Moje finance je že tretje leto zapored ugotavljala, kjer v Sloveniji se najbolje živi. To so Cerklje na Gorenjskem.

Čeprav je povsod lepo, a doma najlepše, smo vseeno že tretje leto zapored preverili, kje v Sloveniji se najbolje živi, vsaj po statistiki. Letos je to še toliko bolj pomembno, saj bomo svoje zadovoljstvo z razmerami v občini na lokalnih volitvah 18. novembra izrazili tudi občani. Kakšne so vaše plače, kdo so delodajalci, kakšni so vaši sosedje, kakšno je vaše zdravje, kako varni ste pred kriminalci, kako dostopna so vam stanovanja in hiše ter vsa potrebna infrastruktura? Obrnili smo več kot 50 tisoč podatkov, da smo sestavili lestvico 212 občin. In kje se najbolje živi? V občini Cerklje na Gorenjskem, ki je ta naziv osvojila že drugič. Sledijo ji še štiri gorenjske občine: Žiri, Gorenja vas - Poljane, lanska zmagovalna občina Železniki in Šenčur. Da ne bi omenjali samo Gorenjcev, smo poiskali še 11 regijskih občinskih zmagovalcev – to so Lukovica, Idrija, Koper, Postojna, Slovenj Gradec, Krško, Zreče, Novo mesto, Zagorje ob Savi, Slovenska Bistrica in Gornja Radgona.

Za izračun lestvice Top občin so na reviji sestavili pet glavnih skupin kazalnikov, in sicer gospodarska moč občine in občanov, prebivalstvo, raven kriminalitete, zdravje, infrastruktura in stanovanjski ter drugi objekti, te pa izračunali iz 48 različnih podkazalnikov.

1. GOSPODARSKA MOČ

Pri ugotavljanju, kje se najbolje živi, so na reviji Moje finance največjo utež pripisali gospodarski moči občine in občanov in pri tem upoštevali 11 podkazalnikov. Gospodarska moč zelo vpliva na kakovost življenja, saj ljudem omogoča so­cialno varnost. Po kazalniku ekonomske moči je na prvem mestu Cerklje na Gorenjskem, sledi Idrija, tretja je Trzin. Omenjene imajo nizko stopnjo brezposelnosti in zaposleni tam prejemajo v povprečju več kot tisočaka neto na mesec. Najvišje povprečne neto plače, okoli 1.500 evrov, imajo zaposleni v podjetjih s sedežem v Cerkljah na Gorenjskem. Najnižja stopnja brezposelnosti je v gorenjskem trojčku – Gorenji vasi - Poljanah, Cerkno in Železnikih.

2. PREBIVALSTVO

Sestava prebivalstva vpliva na kakovost bivanja v občini. Pri tem so na reviji Moje finance upoštevali 6 podkazalnikov – delež starejših od 65 let, gostota naseljenosti, povprečna starost občanov, izobrazba delovno aktivnih, stopnja ločitev. Top občina po tem kazalcu so Gorenja vas –Poljane in Trebnje, sledijo Lukovica in Logatec.

3. ZDRAVJE

Kje v Sloveniji trpijo zaradi bolezni sodobnega časa, kot so depresija, diabetes, povišan krvi tlak, je največ prekomerno hranjenih otrok, kadilcev, uživanja alkoho­la ... Vse to je posledica življenjskega sloga. Izračun je pokazal, da so najbolj zdravi v občini Log – Dragomer, sledi Komenda, Šenčur.

4. INFRASTRUKTURA IN STANOVANJA

Infrastruktura je pomembna. Ne gre pa le za ceste, ampak tudi razpoložljivost stanovanjskih in drugih objektov ter njihovo opremljenost. Po izračunu revije Moje finance je to dobro rešeno v občinah Radovljica, Log – Dragomer in Vodice.

5. KRIMINALITETA

Da bi ugotovili, kako varni so občani pred tatvinami in drugimi kaznivimi dejanji, so na reviji izračunali kazalec kriminalitete. Ta razkriva, da se v povprečju največ »kriminala« glede na število prebivalcev zgodi v občini Trzin, sledi Ljubljana, Lukovica.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.