Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 1 min.

Cigarete, pivo in alkohol se bodo podražili


Rok Šavel
8. 5. 2025, 16.42
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Vlada je zvišala trošarino na pivo, vmesne pijače in etilni alkohol ter na tobačne izdelke.

pivo
Barbara Slivnik
Vlada pravi, da pri zvišanju trošarin na pivo, alkohol in cigarete primarno zasleduje cilje na področju javnega zdravja.

Na minuli seji je vlada izdala dve uredbi, zaradi katerih bodo »škodljive razvade« dražje, državni proračun pa bogatejši. Sprejeta sta bili namreč uredbi o določitvi zneska trošarine za alkohol in alkoholne pijače ter uredba o določitvi zneska trošarine za tobačne izdelke. Kot so navedli na finančnem ministrstvu, je cilj ukrepa zviševanja trošarin na pivo, vmesne pijače in etilni alkohol, tokrat v višini sedmih odstotkov, primarno podpiranje doseganja ciljev na področju javnega zdravja. "Uredba smiselno dopolnjuje prvi paket davčnih sprememb in je bila v obstoječi vsebini napovedana že lani jeseni. V prvi paket davčnih sprememb smo namreč poleg podpore ustvarjanju spodbudnega okolja za razvojne kadre in krepitvi gospodarstva naslovili tudi nekatere druge politike in cilje. V tem sklopu smo tako že prilagodili obdavčitev sladkih pijač (z dodanim sladkorjem) in energijskih pijač v okviru sistema davka na dodano vrednost. Poleg tega pa uredba z vidika doseganja ciljev na področju javnega zdravja predstavlja smiselno povezavo s prav tako danes potrjeno Uredbo o določitvi zneska trošarine za tobačne izdelke," so navedli v obrazložitvi sprejete višje trošarine na pivo, vmesne pijače in etilni alkohol.

Koliko bo dražje za potrošnike?

V praksi to pomeni, da se bo po predvidevanjih vlade pivo v povprečju podražilo za 2 odstotka, oziroma 3 cente za 0,5 litra piva, vmesne pijače, kot je na primer Aperol, za 12 centov za 1 liter, etilni alkohol, to so žgane pijače, kot je Jägermeister, pa za 40 centov za liter. Državni proračun bo ob predvidevanjih vlade zaradi tega bogatejši za 8,4 milijona evrov ob predpostavki znižanja količin oziroma v povprečju 700 tisoč evrov na mesec. Zanimivo, da so na ministrstvu že ob pripravi gradiva navedli, da je obdavčitev piva v Sloveniji med višjimi (9. mesto) v EU in višja kot v sosednjih državah, obdavčitev etilnega alkohola (žganih pijač) pa je višja kot na Hrvaškem, v Italiji in Avstriji, znotraj EU pa je na 16. mestu. Zavojček cigaret pa se bo zaradi višje trošarine po izračunih vlade v povprečju podražil za približno 2 odstotka, kar na zavojček nanese na okoli 10 centov. Finančni učinek povišanja trošarine 1. junija 2025 znaša 7,8 milijona evrov na letni ravni oziroma v povprečju 0,65 milijona evrov na mesec.

© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.