Za peskokop v Kuštanovcih se pripravlja nov prostorski akt
Izvesti bo treba celovito presojo vplivov na okolje, saj na območju živi zavarovana vrsta ptice.

Občina Puconci je začela postopek priprave občinskega podrobnega prostorskega načrta (OPPN) za območje peskokopa v Kuštanovcih za izkoriščanje mineralne surovine. V peskokopu podjetje Murexin pridobiva kremenčev prod in pesek. Trenutna koncesija, ki je bila podaljšana pred dvema letoma z dodatkom h koncesijski pogodbi, velja do 10. decembra 2025. Peskokop se razteza na območjih občin Puconci in Gornji Petrovci.
Kot pravijo v družbi Murexin, je v petrovski občini OPPN že v veljavi, v puconski pa ga je treba izdelati. »OPPN, ki je v postopku sprejemanja, se nanaša izključno na obstoječi pridobivalni prostor in ne predvideva širitve dejavnosti ali območja. Tudi tehnologija pridobivanja in predelave kremenovega peska ostaja nespremenjena,« je pojasnil prokurist Jernej Kuzmič in dodal, da mora družba zagotoviti, da je pridobivalni prostor ves čas usklajen z veljavno zakonodajo.

Pridobivanje rudnin v peskokopu traja že več desetletij, na območju se surovina tudi pere in separira. Pridobivalni prostor meri okoli 47 hektarjev, izkoriščanje mineralne surovine pa se trenutno izvaja le v osrednjem delu pridobivalnega prostora v Občini Puconci. »Mineralna surovina se bo pridobivala površinsko do najnižje točke peskokopa s sprotnim saniranjem brežin in dveh osnovnih etažnih ravnin,« je zapisano v sklepu in dodano, da je del peskokopa že izkoriščen in saniran. V peskokopu je tudi separacija, ki sestoji iz dveh vsipnikov, transportnih trakov, sita, usedalnika, bazena čiste vode, petih zabojnikov, betonskega platoja, črpalk in male komunalne čistilne naprave, prav tako so na območju še mobilni mlin, mobilna cisterna za nafto z lovilno posodo in transformatorska postaja.

Prisotnost čebelarja
Priprava OPPN bo predvidoma dokončana v šestih mesecih, izvesti pa se mora tudi celovita presoja vplivov na okolje. Kajti Zavod za varstvo narave Republike Slovenije, območna enota Maribor, je ugotovil, da območje OPPN leži na posebnih varstvenih območjih ter zavarovanem območju Krajinski park Goričko. »Glede na vrsto posegov v naravo, načrtovanih z obravnavanim planskim aktom znotraj varovanih območij, in upoštevajoč varstvene cilje, zaradi katerih so bila ta območja opredeljena, bodo lahko pričakovani vplivi posegov v naravo pomembno vplivali na navedena varovana območja.« Zavod je tako izdal mnenje, da je treba izvesti celovito presojo vplivov na okolje. »Opozarjamo, da je na območju evidentirana prisotnost zavarovane vrste ptice čebelarja, ki v peščenih stenah potrjeno gnezdi. V nadaljevanju postopka sprejemanja akta je treba presoditi tudi vplive predmetnega prostorskega akta in dejavnosti na zavarovano vrsto,« so zapisali.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se