
V Prekmurje prihaja 13 slovenskih potujočih knjižnic
Prihodnji konec tedna bo v naši pokrajini 21. mednarodno strokovno posvetovanje in festival potujočih knjižnic.
Prihodnji konec tedna bo v naši pokrajini 21. mednarodno strokovno posvetovanje in festival potujočih knjižnic.
V Domu krajanov Turnišče je 20. aprila potekalo nevsakdanje srečanje Kar tako – za dobro voljo, ki ga je organizirala pevka ljudskih pesmi in mentorica skupin ljudskih pevcev Silva Kajtezovič.
Pihalni orkester Murska Sobota je z zvoki koračnic v prvomajsko jutro prebudil dobršen del prebivalcev Murske Sobote in nekaterih okoliških vasi. Po dveh letih glasba ni donela iz zvočnikov, ampak je okoli 20 članov orkestra ob 6. uri zjutraj pri občinski zgradbi sedlo na prikolico tovornjaka in skladbe odigralo v živo. "Veseli smo, da se končno lahko malo zbudimo," nam je smeje povedal predsednik Oliver Korošec. Glasbeniki so se tradicionalno ustavili še pri županu Aleksandru Jevšku, kasneje pa se podali proti Gorici. Tam so jim namreč za potrebe budnice odstopili tovornjak, zato so se jim z glasbo oddolžili. Pot pihalnega orkestra je spremljal fotograf Jure Zauneker.
V kulturni dvorani v Bogojini je po dveh letih ponovno potekalo območno Maroltovo srečanje odraslih folklornih skupin.
V kulturni dvorani Puconci je svojo različico stand-upa izvedel Saša Županek, najbolj znani slovenski poznavalec bontona, ki svoje nastope začini tudi z obilico humorja.
Zavod je bil leta 1960 ustanovljen kot Delavska univerza – Ob osrednji knjižnici še krajevni v Radencih in Apačah
Velikonočno tridnevje, ki po dveh letih ponovno poteka z navzočnostjo vernikov v cerkvah, se danes nadaljuje z blagoslovom velikonočnih jedil in velikonočnih vigilij. V Murski Soboti na trgu pred stolno cerkvijo svetega Nikolaja vse od poldneva do 17. ure popoldan vsako polno uro poteka blagoslov velikonočnih jedil, ob 19. bo potekala še velikonočna vigilija. Utrinke z blagoslova jedil v soboški stolnici je v fotografski objektiv ujel Jure Zauneker.
Anica Manojlović ne ustvarja le tradicionalnih cvetličnih vzorcev, temveč tudi geometrijske like in mandale
V prostorih ljutomerskega muzeja sta na ogled razstavi poslikanih panjskih končnic iz zbirke Rudolfa Galoba in razstava, ki so jo pripravili ob stoletnici Čebelarskega društva Ljutomer. V prvem prostoru si lahko obiskovalci na panojih preberejo več o zgodovini društva, ki je nastalo 4. decembra leta 1921, ter številne več deset let stare predmete, ki so jih nekoč uporabljali pri čebelarjenju. V sosednjem prostoru pa so na ogled poslikane panjske končnice, imenovane tudi čelnice, ki jih je zbiral Rudolf Galob. Ta je panjske končnice začel zbirati po tem, ko so jih začeli nadomeščati AŽ panji, saj se je zavedal pomena te kulturne dediščine. V celotni zbirki je 130 enot, v Ljutomeru jih je na ogled nekaj deset, ob njih pa so tudi pojasnila o motiviki. Fotografije Ines Baler
VR-očala bodo obiskovalcem na voljo na treh lokacijah
Mešani pevski zbor Štefan Kovač Murska Sobota je sinoči v Gledališču Park izvedel 53. tradicionalni pomladni koncert. Tega so letos povezovali štirje pojmi, v katerih pevci in člani društva najdejo navdih, voljo in smernice za nadaljnje delo. To so zbor, znanje, znanost in zavest. Uglašeni glasovi so z zanimivim repertoarjem navdušili navzoče, utrinke s koncerta pa je ujel fotograf Jure Zauneker.
Več kot 200 plesalcev in plesalk različnih starostnih skupin, ki svoje znanje usvajajo v Plesni šola Nina, so plesne točke predstavili na produkciji v dvorani ŠIC Ljutomer. Prikazali so različne plesne zvrsti in z nastopi navdušili svoje bližnje in ostale ljubitelje plesa. V uri in pol programa je bilo predstavljenih 25 plesnih točk, tudi tiste, s katerimi so plesalci na Inter dance festu v Sarajevu osvojili 22 medalj. Fotografije je zbral fotograf Aleš Cipot.
Slavistično društvo Slovenije, sekcija Znanost mladini, je tudi v tem šolskem letu organizirala tekmovanje za osnovne in srednje šole iz znanja slovenščine, ki nosi ime Slovenščina ima dolg jezik. Tema tokratnega, že 9. tekmovanja, je bila enaka kot prejšnja leta, in sicer Književnost na filmu.
Ob svetovnem dnevu lionizma so na Slovenski ulici v Murski Soboti odprli razstavo nagrajenih likovnih del prekmurskih osnovnošolcev na mednarodnem likovnem natečaju Plakati miru, ki ga organizira Lions Clubs International in so ga v Sloveniji izpeljali že šestindvajsetič zapovrstjo. Na panojih je razstavljenih 22 del, od tega 21 del, ki so bila v zadnjih štirih letih izbrana na lokalnem nivoju, ki ga pokriva Lions klub Murska Sobota, in letošnje zmagovalno delo na svetovnem izboru. Zmagovalka je bila po več letih Evropejka, in to Slovenka Anja Rožen z OŠ Prežihovega Voranca Ravne na Koroškem. Glavni namen natečaja je spodbuditi otroke med 11. in 13. letom starosti, da skozi likovno izražanje razmišljajo o pomenu miru, sožitja, ljubezni, medsebojnega razumevanja in spoštovanja. Lions klub Murska Sobota letno prejme med 20 in 40 likovnih del, med katerimi strokovna komisija izbere štiri, ki jih pošlje na nacionalni izbor, od tam pa eno delo pošljejo na svetovni izbor. Lionsi so ob tej priložnosti s poslanico pozvali k ustavitvi vojne v Ukrajini in miru. "Glavna želja milijonov mladih in starih je, da se mir vrne. Mir je namreč kot zdravje – ko ga imamo, o njem ne razmišljamo, ko pa ga izgubimo, postane naša prva prioriteta," je povedal Roman Buzeti, ki je predstavil projekt. Priznanja, zahvale in darila so nagrajenim učenkam z OŠ Bakovci, OŠ Puconci, OŠ Grad, OŠ Miška Kranjca Velika Polana in vseh štirih murskoboških osnovnih šol podelili guverner Zveze Lions klubov Slovenije Nino Maletič, conska predsednica Lions kluba Pomurje Marja Dolamič in predsednik Lions kluba Murska Sobota Alojz Šteiner. Na dogodku so z glasbenima točkama nastopili učenci OŠ IV Murska Sobota, po podelitvi priznanj pa je zbrane po razstavi popeljal likovni pedagog in največkrat nagrajeni mentor z OŠ Bakovci Anton Buzeti. Utrinke je v fotografski objektiv ujel Jure Zauneker.
V kupoli na vrhu stolpa Vinarium v Dolgovaških goricah so pripravili razstavo pirhov iz štirih držav: Slovenije, Hrvaške, Madžarke in Avstrije.
Zveza Romov Slovenije je v Gledališču Park v Murski Soboti pripravila osrednjo kulturno prireditev ob svetovnem dnevu Romov. Slavnostni govornik je bil predsednik države Borut Pahor, ki je izpostavil, da moramo v skupni domovini skrbeti drug za drugega, se spoštovati ter ceniti skupne vrednote in tudi različnosti, ki našo družbo bogatijo. Darku Rudašu je podelil zahvalno listino ob 20-letnici uveljavitve instituta romskega svetnika v občinskih in mestnih svetih za dolgoletna vztrajna prizadevanja pri uveljavljanju položaja romskih svetnikov ter za osebni prispevek k razvoju romske skupnosti, prav tako je zahvalno listino ob 60-letnici delovanja prejel Vrtec Murska Sobota - enota Romano. Rudaš in vrtec na Pušči sta prejela tudi plaketo iz rok organizatorjev. V kulturnem programu so nastopili vrtčevski otroci, skupina Romano Glauso, Nina in prijatelji, Erina Slivšek in Kristjan Ilič, Jana in Matias ter XY band. Glasbeni gostje so bili Karavan Familija in plesalci Varidance iz Madžarske. Fotografije Aleš Cipot.
Izšla je druga knjiga Ivana Koncuta iz Lendave z naslovom Štefanova dolga pot, ki so jo predstavili v prostorih Zveze kulturnih društev Lendava.
V cerkvi Svetega Nikolaja v Murski Soboti sta se predstavila Komorni zbor Orfej iz Ljutomera in Mešani pevski zbor Štefana Kovača Murska Sobota.
Ljudske pevke iz Žižkov so s kulturno prireditvijo zaznamovale dvajsetletnico delovanja.
Trenutno
20 °C
Delno oblačno
ponedeljek, 5. 5
Deževno
torek, 6. 5
Deževno
sreda, 7. 5
Oblačno
7-dnevni obeti