V Bodoncih 1100 lončnic sestavlja velikonočno jajce z globokim sporočilom
Cvetlično velikonočno jajce povezuje predstavnike vseh treh veroizpovedi v občini. Uporabljene lončnice bodo pozneje posadili na javne površine.

V cerkvi Števana Küzmiča v Bodoncih je vse do konca prvomajskih praznikov na ogled posebno jajce. Razvojni zavod Občine Puconci, ki je bil pobudnik njegove postavitve, ga je poimenoval cvetlično velikonočno jajce povezanosti, saj ima globoko simbolno vrednost.

Direktorica zavoda Ksenija Flegar nam je ob pogledu na atrakcijo, ki krasi cerkveno ladjo, dejala, da so želeli ljudem v prazničnem času ponuditi nekaj novega, avtentičnega in pristnega. Cvetlična jajca se sicer pojavljajo v različnih delih sveta, ampak bodonsko je v nekaterih karakteristikah posebno. »Večina velikonočnih jajc, ki smo jih zasledili, je okrašenih iz rezanega cvetja, mi pa smo se s trajnostnega vidika odločili za lončnice. Prav tako je naše jajce med največjimi na svetu, v višino meri tri metre, v širino pa dobra dva,« je opisala. Posluh za izvedbo ideje sta že na začetku pokazali Občina Puconci in Evangeličanska cerkvena občina Bodonci, zatem pa še preostali verski skupnosti v občini, binkoštna in katoliška.

Cvetlično velikonočno jajce je zgrajeno iz jeklenega ogrodja, ki je bilo izdelano v hrvaškem mestu Pulj in sestavljeno v Bodoncih, zapolnjuje pa ga okoli 1100 različnih lončnic. Flegarjeva je pri tem pripomnila, da so iskali izdelovalca konstrukcije v lokalnem okolju, a niso bili uspešni, tudi zaradi ponujenih cen, zato so se odločili za dobavo iz sosednje države. Podstavek, na katerem je ogrodje, je bila donacija podjetja Roto, cvetlice pa so bile dobavljene z vrtnarij po Pomurju. Vizualno podobo velikonočnega jajca je zasnoval strokovni sodelavec s področja floristike Andrej Hriberšek s pomočjo partnerke Nataše Kučan. »Navdih za sestavo sta našla tudi v barvnih podobah v cerkvi,« je dodala sogovornica. Vrednost celotnega projekta je od 12 do 15 tisoč evrov.
Še tri manjša
Postavljanje in krašenje cvetlične »remenke« velikanke je trajalo več dni, prvič je bila javno na ogled na cvetno nedeljo. »Že med božjo službo sem vernikom povedal, da je ta projekt trikratno izjemen. Izjemna je ideja, izjemna je izvedba in izjemno je sporočilo. Ob velikonočnih praznikih praznujemo življenje, nov začetek in kjer je življenje, je tudi skupnost. Ta skupnost pa mora biti enotna in takšno je tudi sporočilo jajca. Ena sama roža ne pokaže ničesar, skupnost rož pa je celota. Tako je enotnost lep primer za sobivanje,« je poudaril evangeličanski duhovnik Simon Sever iz cerkvene občine Bodonci.

Prav zaradi tega so na slovesnosti ob razkritju jajca izročili še dve manjši velikonočni jajci pastorju Binkoštne cerkve v Vadarcih Antonu Sukiču in Župniji Pečarovci. Zaradi zadržanosti duhovnika Ivana Kranjca ga je prevzela Monika Lončar. Tri manjša cvetlična jajca je izdelal Andrej Hriberšek in vsako je sestavljeno iz 49 netreskov. Sever je še poudaril, da je sožitje vseh treh verskih skupnosti v občini že dolgo uveljavljeno. »Na vidni ravni smo bolj ali manj skupaj v januarju, ko je teden krščanske edinosti, zdaj pa smo se na tej prireditveni ravni srečali še v času velikonočnih praznikov.«

Sklenjen je dogovor, da bo cvetlično velikonočno jajce, natančneje njegovo ogrodje, v prihodnjih dveh letih romalo v binkoštno in katoliško cerkev v občini, zatem pa ne izključujejo, da tudi izven občinskih meja. »Tega bi si vsekakor želeli in v čast bi nam bilo, če bi naš projekt zašel tudi v druge cerkve,« je dejala Flegarjeva in dodala, da je odziv ljudi na novo pridobitev zelo pozitiven. Cerkev kot prizorišče za umestitev velikonočnega jajca ni bila izbrana naključno. »Velika noč je verski praznik, s katerim sta povezani naša identiteta in tradicija. Želeli smo povabiti ljudi, naj pridejo v cerkev, doživijo to cvetlično jajce in občutke. Kajti če bi stalo nekje na javni površini, bi se ustavili z avtomobilom, fotografirali in odpeljali naprej.«

Jajce bo, kot že navedeno, v cerkvi postavljeno do 4. maja, nato pa bodo lončnice razdeljene med krajevne skupnosti in društva, da jih zasadijo po vseh 23 krajih občine. »Tako bomo nadaljevali projekt in čez čas lahko občina postane občina rož, saj se bodo lončnice vsako leto dosajale, obenem pa se bodo krasile javne površine.«

Prenova cerkve končana
Cvetna nedelja v bodonski evangeličanski cerkvi je bila letos res posebna. Poleg razkritja cvetličnega velikonočnega jajca so obhajali tudi prvo bogoslužje v obnovljeni cerkvi. Bodonski farar Simon Sever, katerega cerkvena občina šteje 1046 vernikov, je dejal, da so želeli v cerkev, katere prenova je trajala vse od lanskega marca, spet priti pred prazniki, prav tako so se na cvetno nedeljo srečali jubilanti, saj so zaznamovali obletnice konfirmacij. Prenova cerkve je zajemala številna dela. Uredili so se tlaki, talno gretje, ometi, orgle, oltar, nabavili so nove klopi, druge restavrirali, restavrirane so bile tudi stenske poslikave ...

»Težili smo k temu, da so poslikave podobne prvotnim iz leta 1899, ko je bila cerkev zgrajena,« je eno od posebnosti obnove navedel sogovornik in dodal, da je nad obnovo bedel Zavod za varstvo kulturne dediščine. Tako organizacijsko kot finančno je bil projekt velik zalogaj, a po besedah Severja se je tudi na tem področju pokazala enotnost skupnosti v gmajni in tudi zunaj nje. Končna vrednost del še ni znana, še vedno pa traja odmevna akcija darovanja prostovoljnih prispevkov Podarimo meter klopi bodonski cerkvi. Tisti, ki daruje 50 evrov, prejme spominsko ploščico in obenem pomaga pri poplačilu stroškov.

Uradno odprtje prenovljene cerkve bo v nedeljo, 8. junija, ko bo v Bodoncih shod Evangeličanske humanitarne organizacije Podpornica. Na tem velikem dogodku pričakujejo tudi predstavnike državnega vrha.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se