„Nisem antifeminist, ampak feminist prve faze“
Zgodovinska sekcija Matej Slekovec DPD Kidričevo je v hotelu Mitra na Ptuju gostila p. mag. Branka Cestnika, rojenega na Ptuju, na temo Feminizem skozi čas. Njegov čivk o štirih fazah feminizma je na družbenem omrežju X doživel pravi pogrom, zlasti še med skrajno feminističnim delom slovenske javnosti. V bistvu pa gre za citat iz španske knjige Nova levica in krščanstvo. Pri njenem prevodu pa je sodeloval tudi p. Branko Cestnik.

In kaj je prva faza feminizma? V njej je šlo za pravno politično enakopravnost žensk z moškimi, za pravico do izobrazbe, zaposlitve, dedovanja, volilne pravice, sodelovanja v politiki, ki je bila do takrat v domeni moških. Ponekod, po besedah p. Branka Cestnika, prva faza feminizma, ki osvobaja žensko, sploh še ni zaključena. Ponekod pa se še niti ni začela, čeprav govorimo o štirih fazah.
V drugi fazi feminizma je šlo za popolni izbris razlik med moškimi in ženskami.Ta faza je bila v Sloveniji že pod okriljem partije. Na zahodu je bilo to obdobje zelo boleče, zlasti še ob referendumih o splavu, ločitvi, … ob teh vprašanjih sta se trgali družba in cerkev. V drugem valu v poznih šestdesetih oz. sedemdesetih letih 20. stoletja se feminizem oddalji od krščanstva, tudi od družine in materinstva, ženske doživljajo kontracepcijo kot lastno osvoboditev. Splav skorajda postane kot vstopnica v feminizem: če si za napredni feminizem, moraš zagovarjati splav. V tem novem valu feminizma se pojavlja lahko tudi kultura zamiranja.
Preberite več v Štajerskem Tedniku
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se