Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 1 min.

Če denar dobi Ljubljana, zakaj ga ne bi tudi Ptuj?


Mojca Zemljaric
15. 5. 2025, 06.14
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Ni občine v Sloveniji, ki ne bi tarnala nad pomanjkanjem denarja za financiranje vseh nalog, ki jih je dolžna zagotavljati, in tudi tistih, ki bi jih želela. Pri slednjem gre za izvajanje projektov, s katerimi lokalne skupnosti izboljšujejo pogoje življenja ter bivanja. Nekatere od občin so pri iskanju virov prihodkov bolj iznajdljive in vztrajne, druge manj.

cg_pobuda_sergeja.jpg
ČG
Sergeja Puppis Freebairn: »Ne smemo se omejevati s tem, kar mislimo, da je ali ni izvedljivo glede na politično folkloro."

Ptujska mestna svetnica Sergeja Puppis Freebairn je predlagala, da bi Ptujčani do dodatnega denarja poskušali priti na račun statusov zgodovinskega in najstarejšega mesta v državi. »Vložila sem pobudo, da bi MO Ptuj pristopila k aktivnostim za pridobitev posebnega statusa kot najstarejše slovensko mesto. Tako kot ima glavno mesto poseben status, bi bilo primerno, da bi ga imelo tudi najstarejše slovensko mesto. Status bi omogočal višja državna sredstva. Prav tako sem predlagala, da bi se zgodovinska mesta povezala in lobirala za spremembo zakonodaje na področju razdelitve finančnih sredstev. Zgodovinska mesta smo v primerjavi s tistimi, ki jim pri razvoju svoje infrastrukture ni treba upoštevati arheologije, dejansko v slabšem položaju. Primerjava stroškov kaže, da so vsi projekti v naši mestni občini zaradi arheologije bistveno dražji in daljši, marsikateri pa sploh ne dobi zelene luči ZVKD. Že to, če bi država nase prevzela stroške arheologije, bi za nas pomenilo velik prihranek,« je v pobudah, ki jih je naslovila na vodstvo občine, zapisala svetnica.

Arheološka zapuščina cokla v razvoju

»Opažam, da dejstva, da je Ptuj najstarejše mesto v Sloveniji, ne pozna prav veliko Slovencev in bi ga veljalo bolje unovčiti. Gledam, kako se projekti ustavljajo, dražijo prav zaradi arheologije, medtem ko se lahko okoliške vasi razvijajo bistveno hitreje, ker nimajo teh omejitev, kar pomeni, da smo v neenakopravnem položaju. Jezi me, da je prav arheološka zapuščina Ptuja cokla v razvoju, saj bi to morala biti naša razvojna prednost.

Več v Štajerskem tedniku


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.