Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 2 min.

Jadran med bolj onesnaženimi, Hrvaška se utaplja v plastiki iz Albanije


tednik
Andraž Zupančič
19. 5. 2025, 05.56
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Prepričanje, daje Jadransko morje, pa naj bo to pri nas, na Hrvaškem ali drugod, kristalno čisto, se je ob zadnjih rezultatih raziskav sesulo kot hišica iz kart. Jadran in celotno Sredozemlje spadata celo med bolj onesnažena morja na svetu!

az-plastika1.jpeg
splet
plastika v Jadranskem morju

Še več, nedavno je skupina podmorskih raziskovalcev sporočila, da je celo na najgloblji točki Sredozemskega morja, tako imenovanem Calypso Deep na globini 5267 metrov, ki se nahaja v Jonskem morju med obalama Grčije in Italije, našla 167 delcev smeti, med katerimi je bila večinoma plastika, pa tudi delci kovine, stekla in papirja. »To je eno najhujših onesnaženj globokega morja v zadnjih letih,« je povedal Miquel Canals z univerze v Barceloni, »celo najbolj odmaknjeni deli na Zemlji ne morejo uiti človekovemu vplivu. Stanje pa se le še poslabšuje.«

V Portorožu 20 ton plastike na leto

Plastika je med največjimi onesnaževalci tudi na Jadranu. Kar 80 odstotkov vse plastike, ki se nahaja v tem delu Sredozemlja, prihaja s kopnega, kar pomeni, da marsikje smeti še vedno odmetavajo neposredno v morje. Plastika, ki jo srečujemo tudi na plažah na Hrvaškem, pa večinoma prihaja, po različnih raziskavah sodeč okoli 90 odstotkov, iz Albanije; morski tok jo nato prinese vse do severnega Jadrana.

Del tega seveda dobimo tudi na slovensko obalo, ki meri sicer le dobrih 46 kilometrov, v osnovi pa ne spada v problematični del Jadrana. Kar zadeva onesnaževanje, krepitev turizma tudi pri nas vpliva negativno, najhuje je v okolici Portoroža, kjer so pred časom namerili več kot 20 ton plastičnih odpadkov na leto.

Reka Pad ena največjih onesnaževalk

Eden večjih onesnaževalcev Jadrana je reka Pad. Ta je z več kot 650 kilometri najdaljša italijanska reka in teče skozi osrednjo severno Italijo, kjer je veliko industrije, gosto naseljenih mest in kmetijskih površin, ter se v Jadran izliva južno od Benetk.

Ena od značilnosti te reke je velik pretok, zato s seboj nosi velike količine odpadkov, od plastike do nevidnih odpadnih snovi, pesticidov ter različnih kemikalij, kot so nitrati in fosfati, ki jih vsebujejo gnojila. Posledica povečanih količin slednjih je tako imenovana evtrofikacija, ko se v morju poveča količina hranilnih snovi, ki povzročajo čezmerno rast alg. Zaradi tega lahko nastajajo mrtve cone, kjer ni kisika, kar vpliva na ribe in druge morske organizme.

Pol industrijskih odpadkov iz Italije konča v Jadranu

Poleg tega se v Jadran odlaga veliko težkih kovin (živo srebro, arzen, svinec), ki so posledica industrijskih odpadkov, zaradi gosto naseljene severne Italije pa imajo Italijani veliko kanalizacijskih vodov speljanih ravno v Pad. Poledica tega je onesnaženost z bakterijami in virusi ter drugimi patogeni.

S tem Pad pomembno vpliva na kakovost morskih voda v Jadranu, saj se po podatkih WWF prek te reke v morje dejansko izliva 20 odstotkov vse vode, ki vstopa v Jadran s kopnega, hkrati pa prinaša 50 odstotkov vseh kmetijskih in industrijskih odpadkov, ki nastajajo v Italiji.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.