Pomanjkanja jajc pri nas za zdaj še ni pričakovati
Pred veliko nočjo, ko se poraba jajc znatno poveča, je završalo o lovu Američanov za evropskimi jajci ter o rasti cen tega osnovnega živila. A trgovci v Sloveniji zagotavljajo, da za zdaj bojazni pred praznimi policami ni. Izključene pa niso morebitne podražitve, saj v Evropi cene jajc naraščajo, medtem ko je cena jajc v ZDA po ekstremnem skoku tudi na sedem evrov za ducat jajc in močno zmanjšani potrošnji ponovno upadla na vsega tri evre za 12 jajc.

Največje proizvajalke jajc v Evropi so Francija, Španija, Nemčija, Italija, Poljska, ki proizvedejo skoraj 70 % vseh jajc za potrošnjo, Slovenija je seveda zaradi svoje majhnosti po skupni količini proizvedenih jajc na repu evropskih držav, sicer pa je samooskrba z jajci pri nas okrog 95 %. Slednja je bila pred 20 leti tudi 104 %, nato je leta 2014 padla na vsega 90 %, v zadnjih letih pa je samooskrba ponovno v vzponu. Zaradi domače preskrbe z jajci naj bi imela dogajanja na svetovnih in tudi evropskih trgih manjši vpliv na domačo oskrbo z jajci. V kmetijskem podjetju Meja Šentjur, ki je pomemben dobavitelj jajc tudi slovenskim trgovskim verigam, celo pravijo, da situacija v ZDA naj ne bi vplivala na ceno jajc pri nas.
»Podražitev jajc bo odvisna od sprememb cen surovin, krme in drugih materialov, trenutno pa so cene v primerjavi z lanskim letom na enakem nivoju. Meja Šentjur, d. d., vsa jajca plasira na domači trg, saj tako skuša ohranjati samooskrbo na čim višjem nivoju. Težav s pomanjkanjem jajc v takšni meri kot v ZDA pri nas ne pričakujemo, res pa je, da se poraba jajc v Sloveniji močno povečuje, proizvodne količine pa ostajajo na enakem nivoju.« Nasprotno v podjetju Farma Hrvatič pravijo, da opažajo povečano povpraševanje po jajcih ter da v kratkem načrtujejo podražitev jajc za približno 10 %. Na vprašanje o bojazni pred pomanjkanjem jajc pri nas pa so odgovorili, da bojazen obstaja. »Možna je tudi omejitev jajc pri nakupu v trgovinah in tudi do naših kupcev.«
Kaj pravijo trgovci
»V Sparu ponujamo izključno jajca slovenskih proizvajalcev iz talne oziroma hlevske reje, proste reje in bio jajca. Izjemoma pa v času velike noči v ponudbo dodamo bela kokošja jajca in pobarvana kokošja jajca iz tujine. Lahko rečemo, da smo z jajci v celoti samooskrbni in ni pomanjkanja na naših policah.« Iz Lidla morebitnega pomanjkanja niso komentirali, dejali so zgolj, da v Lidlu Slovenija sprememb na trgu pri dvigu cen jajc za zdaj ne opažajo. Tudi v Hoferju pravijo, da dogajanje v ZDA za zdaj še ni vplivalo na ponudbo jajc. »Kako bo v prihodnje, ni mogoče z gotovostjo napovedati.« Iz Mercatorja (t. i. najboljšega soseda) odgovorov nismo prejeli.
V EU za 10 % višje cene jajc
Po podatkih svetovne organizacije za jajca (ki je bila ustanovljena že leta 1964) je daleč največja proizvajalka jajc Kitajska, ki proizvede dobro tretjino svetovne proizvodnje, z devet- oz. osemodstotnim deležem sledita Evropska unija in ZDA. Na proizvodnjo jajc v ZDA sicer že od leta 2022 močno vpliva ptičja gripa, razmere so se celo tako zaostrile, da so trgovci omejevali ponudbo jajc, cene pa so v državi preko luže poskočile na sedem evrov za 12 jajc, so poročali mediji. Zaradi (pre)visoke cene je upadla potrošnja, obenem jim je uspelo v ZDA izbruhe ptičje gripe vendarle omejiti, tako da se je cena pred dnevi spustila že na od tri do štiri evre. In v Evropi? Tudi evropske države je prizadela smrtnost jat zaradi ptičje gripe, cene jajc v Evropi pa so za približno 10 % višje kot lani, razkrivajo podatki Eurostata. Nasprotno naj bi bile v Sloveniji cene jajc v primerjavi z lani nižje za sedem odstotkov. Vendar eno je statistika, drugo je realnost. Po hitrem pregledu trgovske ponudbe je trenutna cena jajc iz hlevske reje (trgovskih znamk, velikosti L) okrog tri evre.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se