© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Čas branja 1 min.

Na Hajdini bodo delavnice, vredne 350 evrov, izvajali brezplačno


tednik
Dženana Kmetec
16. 7. 2025, 13.11
Deli članek
Facebook
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

Z naslednjim šolskim letom se na treh podravskih šolah, v Mariboru, Ormožu in Osnovni šoli Hajdina obetajo novosti. Pridobili so namreč 207.000 evrov za obsežen projekt, ki v ospredje postavlja razvoj digitalnih kompetenc otrok in mladostnikov.

cg_hajdina_digitalne_kompetence.jpg
ČG
Digitalne delavnice

Ravnatelj OŠ Hajdina Mitja Vidovič je izjemno zadovoljen, da so na Ministrstvu za digitalno preobrazbo odobrili projekt, katerega nosilec je prav hajdinska šola, ki se v konzorciju sodeluje z OŠ Ormož ter OŠ Maksa Durjave Maribor.

Projekt DIGI-Mladi 3.0 je program neformalnega digitalnega izobraževanja, namenjen otrokom in mladostnikom, starim od 6 do 29 let. Začeli bodo pri osnovni digitalni pismenosti in nadaljevali do ustvarjalne uporabe umetne inteligence in robotike. »Posebnost projekta je, da tehnologije ne predstavljamo kot cilj, temveč kot orodje za izražanje, sodelovanje, ustvarjanje in reševanje problemov. Pokrivamo različna okolja – mestno, podeželsko, obmejno –, kar omogoča, da razvijamo prenosljiv model, uporaben v različnih slovenskih regijah,« pojasnjuje Vidovič. Kot zunanji koordinator projekta je partner še ZRS Bistra Ptuj ter strokovnjak na področju robotike Oliver Buček.

Mladi bodo počeli marsikaj

»Udeleženci bodo razvijali svoje digitalne veščine preko programiranja, video produkcije, 3D-oblikovanja, digitalnega pripovedovanja, umetne inteligence in še mnogo več. Mlajši otroci bodo vstopali v svet tehnologije prek igre in zgodb, starejši pa bodo ustvarjali lastne digitalne projekte – spletne predstavitve, vodiče, kampanje in celo digitalne izdelke s tržno vrednostjo,« o tem, kaj konkretno bodo počeli, pravi hajdinski ravnatelj.

Posebno pozornost namenjajo učencem priseljencem, učencem s posebnimi potrebami in dekletom, ki so včasih manj samozavestna na področjih, kot sta robotika ali programiranje: »Naš cilj je, da vsak mlad posameznik dobi priložnost, da razvije svoj digitalni potencial.« Vključiti nameravajo več kot 500 udeležencev iz različnih starostnih skupin, izvedli bodo tudi delavnice za starše in usposabljanje za učitelje.

Prizadevali si bodo, da projekt ne ostane samo med zidovi učilnic, razširiti ga nameravajo med širšo skupnost. Vsa izobraževanja za udeležence bodo brezplačna: »Zato verjamem, da veliko promocije ne bo niti potrebno. Na primer počitniški celotedenski tečaj robotike stane na trgu 350 evrov, mi ga bomo izvajali brezplačno. Tudi ostale vsebine so izjemno aktualne, zato verjamemo v izvedbo, kot smo si jo zamislili.«

Projekt bodo izvajali od 1. junija 2025 do 30. oktobra 2026. Na hajdinski šoli pa so na sredini še enega digitalnega projekta, ki je v teku, in sicer I-šola, v katerega je vključenih 22 vzgojno-izobraževalnih zavodov.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.