Težave s pediatri v Novem mestu: Ne opredeljujejo, a za vse poskrbijo
Pediatri v novomeškem zdravstvenem domu ne opredeljujejo novih pacientov, čeprav jih je po programih Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije dovolj. Kljub temu poskrbijo za vse otroke, tudi za preventivo, do katere so upravičeni po zakonu.

V Zdravstvenem domu (ZD) Novo mesto imajo sicer dovolj pediatrov, a zaradi doseženih zgornjih meja glavarinskih količnikov ne opredeljujejo novih pacientov oziroma novorojenčkov, vendar zanje kljub temu poskrbijo.
»Pravzaprav imamo po programih pediatrov dovolj. Po pogodbi z Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije imamo priznanih 7,58 kurative in 2,56 preventive, kar pomeni skupaj 10,14 programa, imamo pa enajst pediatrov. Ena pediatrinja je zaposlena za 0,75, druga pa za 0,5 programa. Številčno so naši programi pokriti. Vendar, glede na glavarino, ki je določena kot meja, do koder se lahko še opredeljuje, to ni dovolj. Za pediatre je ta meja 1.196 glavarinskih količnikov. Pri tej meji lahko pediater reče, da ne bo več opredelil novih pacientov. Tu je v naši državi problem. Po zakonu je mogoče z nagrajevanjem ta količnik dvigniti na 1.348. Do te meje zdravniki še opredeljujejo nove paciente, da dobijo nagrado, več pa ne. V tem je težava ne le v Zdravstvenem domu Novo mesto, ampak tudi drugod po Sloveniji,« pojasnjuje direktorica ZD Novo mesto Alenka Simonič.
Ambulante za neopredeljene
V družinski medicini so ta problem pred časom rešili z odpiranjem ambulant za neopredeljene oziroma po novem z dodatnimi ambulantami, kar pa po mnenju Alenke Simonič v strokovnem smislu ni dobro: »V teh ambulantah se zdravniki in timi ves čas menjajo in ni kontinuitete pri obravnavi pacientov. To je lahko le začasna rešitev.«
V pediatriji ambulant za neopredeljene oziroma dodatnih ambulant ni, saj se na ministrstvu niso odločili za tako rešitev. Kot pove direktorica, zdravstveni domovi iščejo različne rešitve. Ena od teh je, da odrasle oziroma šolske otroke opredeli družinski zdravnik, a tudi teh je premalo. »V sistemu imamo nekaj specializantov in z njimi bomo dosegli, da se sprostijo mesta na pediatriji in v šolski medicini, da bodo lahko opredeljevali novorojenčke,« o rešitvi spregovori Alenka Simonič.
Ko imajo pediatri doseženo zgornjo mejo glavarinskega količnika, starše otrok usmerjajo k tistim pediatrom, ki še opredeljujejo nove paciente, vendar sta po podatkih zavoda za zdravstveno zavarovanje v naši regiji taka le še dva ali trije, pa še ti niso v Novem mestu.
Delitev na pediatre in šolske zdravnike
Pričakovati bi bilo, da bi se mesta za opredelitev v trenutku, ko generacija otrok prestopi šolski prag, sprostila, a se to ne zgodi, saj kar nekaj otrok tudi takrat še ostane pri pediatrih. Pri nas še ohranjamo sistem delitve na pediatre in šolske zdravnike, kar ni praksa povsod. »Razmišljali smo že, da bi uvedli sistem izbranih zdravnikov, tako da bi pediater spremljal otroka od rojstva do 18. leta, a smo se odločili za dispanzerski način,« pojasnjuje Alenka Simonič.
Bojazni, da bi otroci oziroma dojenčki ostali brez zdravstvene oskrbe, kljub temu ni. Za vse otroke v zdravstvenem domu poskrbijo za njihovo zdravljenje in tudi za izvajanje vseh preventivnih programov po zakonu, le opredeljeni niso pri posameznem pediatru. Vsi pediatri v novomeškem zdravstvenem domu imajo dosežene meje, kar se tiče števila opredelitev, in norme presegajo tudi do 170 odstotkov. Po odhodu ene od pediatrinj iz novomeškega zdravstvenega doma so po besedah direktorice Simonič poskrbeli za večino njenih pacientov, neopredeljenih pa je ostalo še 270 otrok, za katere je kljub vsemu poskrbljeno. Starše otrok, ki jih ne morejo opredeliti, napotijo k zdravnikom, ki še opredeljujejo, te pa lahko najdejo na spletni strani Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije.
Danes novinarska konferenca
Sicer pa danes novinarsko konferenco na temo novomeške pediatrije sklicuje mestni svetnik Uroš Lubej. O razpravah bomo poročali popoldne.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se