Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Za Jernejevo pestro tudi v skansnu


L. M., foto: Muzej na prostem
26. 8. 2014, 09.40
Posodobljeno
07. 09. 2014 · 22:07
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

muzej01.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
MUZEJ01
muzej04_0001.jpg

Čeprav je Muzej na prostem zasebni zavod in se financira večinoma z vstopnino in vsebinskimi programi za skupine, so se odločili, da ob občinskem prazniku občine Šentjernej ponudijo občanom priložnost, da obiščejo in si ogledajo muzej, ki predstavlja stavbarsko in kulturno dediščino prednikov tega ožjega prostora, hkrati pa preživijo prijetno urico ali več v naravi.

muzej02_0001.jpg

Pripravili so dan odprtih vrat in povabili dva lokalna umetnika, Martina in Jerneja, rokodelca, da se predstavita ljudem s svojimi izdelki. Prišlo je nekaj sto obiskovalcev iz Šentjerneja in okolice ter drugih koncev Slovenije, največ je bilo šentjernejskih družin. Medtem, ko so bili otroci navdušeni nad prijaznimi živalmi, so starejši obiskovalci obujali spomine, kako je bilo, ko sta Baničeva in Kegljevičeva hiša še stali na prvotnih lokacijah in pripovedovali zgodbe o njunih prebivalcih. Ob samem vhodu na posest muzeja je bilo za obiskovalce zanimivo tudi izdelovanje glinenih petelinčkov piskačev.

Delavnica peke, pravljice...

muzej06_0001.jpg

Preteklo soboto so namenili otrokom in mladini. Kljub slabemu vremenu so bile zanimive delavnice lepo obiskane. V dopoldanskih Kreaktivnicah s psičko Matildo je bilo ustvarjanje namenjeno tradicionalni obrti šentjernejske doline, lončarstvu. Udeleženci so se naučili izdelovati glinenega petelinčka in psičko. Izdelke so si lahko vzeli za spomin domov. Dve deklici sta izkoristili priložnost in z različnimi barvami naslikali šentjernejskega posebneža.

V Kegljevičevi hiši je potekala delavnica peke skupaj z animatorko Branko.  Udeleženke so zamesile testo za domači kruh in testo iz bele pšenične moke za ustvarjanje ptičkov in za pogačo. Vsaka je poskusila narediti nekaj ptičkov. Popoldne je otroke ob topli peči pričakala babica Sonja. Po nekaj pravljicah so otroci skupaj s starši babici zapeli še nekaj pesmic, babica pa jim je pokazala nekaj igric, ki so se jih igrali v času njenega otroštva. Otroci so se radi poigrali s prijaznimi živalmi v muzeju.

»Taki dogodki in kulturne prireditve dokazujejo, da je Muzej na prostem Pleterje res živa domačija, saj poleg živali, zelenjavnega in zeliščnega vrta ter ognja v krušni peči in vonja po kruhu v Kegljevičevi hiši, življenje dajemo ljudje z vsakodnevnimi opravili ali posebnimi kulturno-etnološkimi dogodki. Tudi v septembru in oktobru bomo nadaljevali s posebnimi dogodki, ki bodo povezani z običaji v jeseni. Zato vabimo vse, tako posameznike, družine kot razna društva, da nas obiščete in z nami oblikujete življenje na domačiji,« pravi animatorka v muzeju Branka Petkovšek.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.