Krajani šole ne dajo

Podružnično šolo v Šentlovrencu, ki praznuje 140 let obstoja, v tem šolskem letu obiskuje 31 učencev, tam so zaposlene štiri učiteljice. Njihova prednost je v tem, da zaradi majhnega števila otrok učitelj lahko bolj individualizirano pristopi k učencu, je ob obletnici v posebni izdaji šolskega glasila Zarje poudarila vodja te šole Alenka Kolar.
Šola v Šentlovrencu je bila do leta 1958 samostojna, potem je postala podružnica trebanjski. Štefan Kamin, nekdanji ravnatelj OŠ Trebnje, se spominja, da je bilo nekdaj tam po 150 do 200 učencev, zadnja desetletja jih je bistveno manj in oddelke tudi kombinirajo, tako imajo letos dva kombinirana oddelka in enega samostojnega. Sama zgradba ostaja ista, le nekoliko so jo prenovili v 80. letih prejšnjega stoletja. V tistem času sta si šolska in politična oblast celo prizadevali, da bi to in še nekatere druge podružnice (Čatež, Dolenja Nemška vas) ukinili, saj so v Trebnjem zgradili novo, predimenzionirano zgradbo, a jo je krajanom Šentlovrenca le uspelo zadržati.
Po besedah ravnateljice Osnovne šole Trebnje Rožice Zakšek imajo učenci v Šentlovrencu enak standard kot na centralni šoli, ponujajo jim veliko interesnih dejavnosti, pa tudi jutranje varstvo in podaljšano bivanje.
"Edino telovadnice nimajo, zato telovadijo v kulturnem domu in v sodelovanju s tamkajšnjim Športnim društvom imajo zagotovljeno dobro športno vzgojo, uredili so celo plezalno steno," je povedala Zakškova.
Slovesnost ob jubileju šole v Šentlovrencu bo danes ob 16. uri v Kulturnem domu.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se