Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

Občinski vozni park bogatejši za ... kolo


B. B.
19. 9. 2013, 11.00
Posodobljeno
03. 10. 2013 · 13:27
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

kolesarnica.jpg
Občina Krško
Krški župan Miran Stanko z novim električnim kolesom ob novi kolesarnici. (Foto: Občina Krško)
tm01.jpg
Občina Krško
tm02.jpg
Občina Krško
tm03.jpg
Občina Krško

Pestro dogajanje ob evropskem tednu mobilnosti v Krškem se preveša v drugo polovico. Včeraj so pred poslopjem občine namenu predali novo kolesarnico in prevzeli električno kolo, ki bo po novem del voznega parka občinske uprav. Poleg tega so štiri električna kolesa od včeraj na voljo tudi obiskovalcem, turistom in domačinom v gostišču Ribnik v Brestanici.

Kot sporoča Petra Rep Bunetič iz krške občine, je nova pokrita kolesarnica, ki je nadomestilo staro parkirišče za kolesa, prvo delo diplomantke arhitekture Katja Pečnik, izdelalo pa podjetje ALU Požgaj. V kolesarnici sta tudi dve električni vtičnici, ki omogočata polnjenje električnih koles. Prvo so preizkusili včeraj, ko so od Fakultete za energetiko prevzeli električno kolo, ki so ga študentje pod mentorstvom profesorja Sebastijana Semeta iz običajnega predelali v električno in bili zanj na mednarodnem natečaju tudi nagrajeni.

Od voznikov h kolesarjem

Včeraj dopoldne je v prostorih občine potekala tudi razprava na temo, kako vzpostaviti boljše možnosti za kolesarjenje. Predsednik Združenja Slovenske kolesarske mreže Josip Rotar je predstavil primere dobre prakse iz Slovenije in tujine ter pojasnil svoj pogled na potenciale kolesarstva v občini Krško. "Nekateri dobri koraki so že narejeni, o ambicioznih načrtih občine pa priča tudi sodelovanje v projektu Sava-Krka bike, s katerim želimo vzpostavili daljinsko kolesarsko pot ob najdaljši slovenski reki, reki Savi, ter med seboj povezati številne občine ob njej," pravi Rep Bunetičeva.

V Krškem si sicer želijo, da bi se ljudje poleg rekreativnega kolesarjenja za kolo odločali tudi na poti v službo in po vsakdanjih opravkih. »Gre za razvojni proces, ki ga lahko na eni strani spodbudijo nekatere izboljšave na infrastrukturi, na drugi pa tudi manjša dostopnost z avtomobilom,« o tem vprašanju meni Rotar.

Dijaki izdelali stojalo za kolesa

Simboličen prispevek k razvoju kolesarstva dajejo tudi kolesarska stojala in kolesarnice, dodaja Rotar, saj z možnostmi urejenega parkiranja sporočajo, da so kolesarji dobrodošli, in da je poskrbljeno tudi za njih. In res so poleg nove kolesarnice v krški občini od včeraj bogatejši tudi za stojalo za kolesa, ki so ga postavili v Brestanici, izdelali pa so ga dijaki Šolskega centra Krško-Sevnica.

Trajnostno mobilnost in javni potniški promet dijaki šolskega centra tudi sicer inovativno spodbujajo v sklopu zanimivih projektov. V enem izmed njih so pod mentorstvom Veronike Gradišek posneli celo film Levstikovo potovanje od Radeč do Krškega, v katerim so na zabaven način opozorili na prednosti javnega prevoza. Ogledali so si ga tudi včeraj zbrani.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.