Pri novomeškem domu starejših občanov bodo urejali vrtove
Dom starejših občanov (DSO) Novo mesto je eden redkih mestnih domov, ki ni obdan z betonom, ampak ima okrog sebe veliko zelenih površin – dobrih 6.000 kvadratnih metrov. Že zdaj oskrbovanci lahko uživajo v lepi naravi in vrtovih, v prihodnosti pa bo teh možnosti še več.

Kot pravi direktorica DSO Mateja Jerič, nameravajo celostno urediti zelene površine v okolici objektov doma. »Te možnosti bi radi res maksimalno izkoristili, da bi razširili možnosti zunanjih dejavnosti za uporabnike in obiskovalce doma, v enem delu tudi za uporabnike sosednjih objektov in prebivalce KS Šmihel,« je povedala na javni predstavitvi idejne zasnove, ki jo je pripravil črnomaljski arhitekturni biro Sapo.

Vse prilagoditi starejšim
Martina Avguštin iz Sapa je povedala, da so pri načrtovanju želeli predvsem to, da bi prostor čim bolje prilagodili stanovalcem doma, da jim bodo vrtovi čim prijaznejši, da se bodo radi zadrževali zunaj, imeli različne terapije in podporne programe za večjo aktivnost ter da bodo pri tem čim bolj samostojni in svobodni.
V načrtu je ureditev vstopnega prostora v dom. Tu bodo uredili in tlakovali osrednjo ploščad, umirili promet s parkirišči na zadnji strani, uredili klančine proti cesti, da bodo dostopne tudi za osebe z invalidskimi vozički, in poskrbeli za varen prehod od doma proti zelenim površinam. Po besedah Mateje Jerič bodo čez čas v okviru bifeja postavili še zunanjo teraso, da bodo stanovalci kavico lahko spili zunaj.

Novost: otroško igrišče
Skupnostni vrt oz. zelenico ob kmetiji, ki že ima dolgo krožno pot, bodo v projektu še dodatno uredili, da bo mogoč tudi odprt pogled proti potoku Težka voda, ki teče mimo doma, prilagodili bodo klančino, ki ima zdaj prevelik naklon, in uredili otroško igrišče, da bi tam lahko prosti čas lepše preživljali z vnuki. Igrišče bi privabilo tudi otroke iz okolice, saj je ta prostor dostopen vsem.

Dva notranja vrtova ob glavnem objektu doma bosta namenjena le za stanovalce, je povedala krajinska arhitektka Martina Avguštin in omenila ureditev nadstrešnice, ki bo namenjena za razne dogodke in prireditve, pa tudi druženje ob fontani, ki bo krasila ta prostor. Daljšo krožno pot bodo uredili za sprehode, opremili jo bodo z vadbenimi elementi, poskrbeli za osenčenje z novimi drevesi, seveda pa bodo vse zelene površine zasadili z novimi drevesi in trajnicami, okrasnimi travami, cvetjem, visokimi gredami itd. »Da bo čutiti raznolikost sezon, da bodo zelene površine res žive in cvetoče za opazovanje in uživanje v naravi,« je poudarila Avguštin.
Ne bodo pozabili na dementne
Pri načrtovanju zelenih površin je treba zagotavljati varnost, optimalno stopnjo senzorične stimulacije in osvetlitve ter prilagoditev vseh površin gibalno oviranim. Površine morajo med uporabniki spodbujati telesno in duševno dejavnost ter druženje stanovalcev, sorodnikov in skrbnikov. Med dejavnostmi, ki jih je treba vključiti, so sprehajanje, preproste vsakodnevne dejavnosti (hranjenje ptic, zalivanje rastlin, sedenje na soncu, poslušanje glasbe ipd.), druženje in vrtnarjenje.

Željo po teh dejavnostih so na javni predstavitvi načrta urejanja zelenih površin ob domu izrazili tudi starostniki, ki so pohvalili skrb vodstva zavoda za njihovo boljše počutje in bivanje. Opozorili so, da tlakovana ploščad pozimi ne sme postati drsališče, da je treba že sedanje visoke grede bolje vzdrževati, da naj pri izbiri dreves ne pozabijo na iglavce, da naj z ustreznimi označbami, tudi taktilnimi, bolje poskrbijo še za slabovidne in da nikakor ne gre pozabiti na osebe z demenco.
Če ne bo denarja, urejanje po fazah

Da bodo za slednje razširili sedanji zaprti notranji vrt, da bodo imeli več prostora za sprehode, je obljubila direktorica DSO Novo mesto Mateja Jerič. Poudarila je, da bodo vsem hvaležni še za pripombe in predloge, ki jih je mogoče vpisati v knjigo predlogov na recepciji.
Seveda se v domu zavedajo, da načrtovane ureditve zelenih površin, za kar ocenjene vrednosti še nimajo, sami zagotovo ne bodo zmogli, zato računajo na državne in evropske razpise ter razpise norveškega finančnega mehanizma. Če ne bo šlo drugače, bodo vrtove okrog doma urejali tudi postopno oz. fazno in seveda bodo začeli z najnujnejšim delom, to je vstopni prostor, pravi direktorica.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se