Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.
Predšolsko varstvo v Šmarjeti
Čas branja 3 min.

Pred vrati Vrtca Sonček bosta po novem ostala le dva malčka, starši pa bodo plačevali več


Lidija Markelj
19. 4. 2025, 06.00
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

V občini Šmarješke Toplice je vse kazalo, da bo po pomladanskem vpisu v Vrtec Sonček, ki deluje v okviru OŠ Šmarjeta, brez varstva ostalo 13 otrok. Na razpis so prejeli 48 vlog, sprejeli so jih lahko 35, v glavnem domačine.

IMG_20250417_172716_edit_3419697842730258.jpg
Lidija Markelj
Tadeja Molan Žinko, ravnateljica OŠ Šmarjeta.

A po zadnji seji občinskega sveta je stanje drugačno. Svetniki namreč niso dali soglasja za fleksibilni normativ plus en otrok na oddelek več, ampak za dva.

»To pomeni, da bomo po novih izračunih v enajstih oddelkih sprejeli enajst otrok več, kar pomeni skoraj vse, ki so zaprosili. Pred vrati vrtca bosta ostala le dva, ki pa nista občana šmarješke občine,« pove ravnateljica Tadeja Molan Žinko.

Sprejeti čim več otrok

V šoli oz. vrtcu so sicer prepričani, da je kvaliteta izvajanja predšolskega varstva boljša z enim otrokom manj, razumejo pa tudi drugačno potezo občine, ki želi v vrtec sprejeti čim več svojih mačkov. »Pri tem jim želimo pomagati,« pove ravnateljica in opozori, da naj bi leta 2028 vstopil v veljavo tudi nov pravilnik, ki se nanaša na kvadraturo otroka in jo bo omejil. Na otroka bodo minimalno predvideni trije kvadratni metri.

IMG_20250417_174353_edit_3419680239362032.jpg
Lidija Markelj
Šmarješki občinski svetniki na sinočnji seji.

»V Šmarjeti v nekaterih igralnicah tem pogojem ne bomo zadostili, zato smo želeli, da bi se z nižjim normativom v oddelkih že prej pripravljali na to zmanjševanje. A predvidevam, da bo o tem še dosti razprave, ali bo do tega sploh prišlo,« meni Molan Žinko.

Nov pravilnik nekaterim vprašljiv

Župan občine Šmarješke Toplice Marjan Hribar je bil zelo jasen. »Ni razlogov za zniževanje normativov. Mi le ohranjamo številčnost v posameznih skupinah, kot je bila v zadnjih letih. Vedno bomo stremeli, da bomo čim večjemu številu otrok zagotovili varstvo in prepričan sem, da se tudi z enajstimi otroki več v skupinah razmere ne slabšajo. Res ni razlogov za zmanjševanje števila vpisnih mest, starši so zelo zadovoljni z varstvom v našem vrtcu,« je dejal Hribar, ki poudarja, da realnih možnosti za nove prostore za vrtec v kratkem času ni mogoče zagotoviti.

D14_ConaPoravnavaHribar.jpg
Lidija Markelj
Marjan Hribar, župan Občine Šmarješke Toplice

Župan se je obregnil tudi ob načrtovano spremembo pravilnika leta 2028, kar se po njegovem ne sme zgoditi. »Kot sem dejal že pred leti, bo prišlo do obupnega pritiska po zmanjševanju števila otrok v vrtcih in v šolah z novimi normativi, ker se v urbanih središčih rojeva bistveno manj otrok kot na podeželju. Zame kot župana je nedopustno, da bi zato mi morali graditi nove oddelke, ker je npr. v Ljubljani pol manj otrok kot včasih, le za to, da se ohranijo mesta vzgojiteljev. Kot družba bi se morali raje zamisliti nad nizko nataliteto in kako ustvarjati razmere, da bi si mladi želeli ustvarjati družine in da bi za to imeli možnosti,« je dejal in dodal, da se bodo župani manjših občin proti tem novostim odločno borili.

»Prepričan sem, da otrok leta 2028 ne potrebuje ni več prostora za vrtcu kot leta 2000,« pravi Marjan Hribar.

Podražitev neizbežna

IMG_20250417_174400_edit_3419670480504221.jpg
Lidija Markelj
Šmarješki občinski svetniki so pritrdili predlaganemu povišanju cen vrtca Sonček v Šmarjeti.

V Vrtcu Sonček bodo od maja naprej veljale tudi nove, višje cene. Kot pove ravnateljica šole Tadeja Molan Žinko, je razlog predvsem zvišanje plač zaposlenih z novim Zakonom o sistemizaciji plač v javnem sektorju, ki je začel veljati z začetkom letošnjega leta. To pomeni zvišanje stroškov dela, ki predstavlja kar 85 odstotkov vseh stroškov.

V prve starostnem obdobju (od 1. do 3. leta) so se cene zvišale za okrog 13 odstotkov (nova cena je 737,75 evrov) , v drugem starostnem obdobju (od 3 do 6 let) pa za okrog 11 odstotkov (598 evrov). Strošek živil ostaja enak - 2,60 evra.

V prvem starostnem obdobju je razlika v ceni za najvišji razred, tam, kjer starši doplačujejo 77 odstotkov, 65 evrov. Največ staršev plačuje 43 odstotkov cene vrtca, tu pa je povišanje predvideno za dobrih 36 evrov. V drugem starostnem obdobju bodo starši v razredu, kjer jih je največ, plačevali 25 evrov več, v najvišjem razredu pa 45 evrov več.

Svetniki: priznanje pedagoškim delavcem

»Predvidevamo, da se cene tudi po preračunu s fleksibilnim normativom plus dva otroka več na oddelek ne bodo bistveno spremenile, ker se bodo vsi stroški razdelili le na 11 otrok več,« pove Molan Žinko.

Svetniki so se strinjali s predlagano podražitvijo cen, na katero nimajo vpliva. Vsi so menili, da je prav, da je vlada s zvišanjem plač dala priznanje pedagoškemu kadru. Župan Marjan Hribar je dodal, da ohranjajo enakomerno porazdelitev bremena novega povišanja cen med občino in starši. Plačilo razlike med ceno programov v vrtcih in plačilom staršev znaša 720 tisoč evrov.

Povišanje plač se nadaljuje do leta 2028, oktobrsko povišanje plač je že všteto v nove cene in letos sprememb ne bo več, je zagotovila Molan Žinko.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.