Občinska nagrajenka Marjanca Trščinar Antić: »Novo mesto nudi tako veliko možnosti«
»Skupaj lahko spreminjamo svet na bolje tako, da spreminjamo sebe, da sledimo svojim sanjam in postanemo srečnejši. Že Albert Einstein je rekel, da je norost vedno znova delati iste stvari in pričakovati drugačne rezultate,« meni Marjanca Trščinar Antić, ena od najbolj predanih ambasadork turizma v Novem mestu in tudi širše na Dolenjskem.

Za dolgoletno uspešno delovanje v turizmu je ob letošnjem občinskem prazniku prejela Nagrado Mestne občine Novo mesto.
Sama že vse življenje sledi svojim sanjam, pa čeprav velikokrat ni bilo lahko. Po poklicu je vzgojiteljica, študirala je pedagogiko in sociologijo, a študija zavoljo ljubezni, ki jo je leta 1984 odpeljala na Korčulo, ni končala. »Tam sem zajadrala v turizem, mož Stane pa je delal kot ladijski mehanik. Dobila sva hčerko Tino in sina Borisa, počasi s krediti zgradila dom. Najverjetneje bi še danes živeli tam, če ne bi bil mož med vojno ranjen in je bil invalidsko upokojen, jaz pa sem tako kot mnogi drugi ostala brez dela. Še danes ne vem, kako smo preživeli, a nikoli nisem obupala. To je bilo obdobje velikih preizkušenj, na drugi strani pa tudi obdobje kaljenja, učenja in povezovanja,« obuja spomine in doda, da je kljub vsemu vedno nekje globoko v sebi vedela, da je na pravi poti in da ji bodo vse te izkušnje prišle še kako prav.
In so ji. Leta 2002 so se preselili nazaj v Slovenijo, v Stopiče, saj so ji ponudili službo v Kompasu Novo mesto, s katerim je sodelovala na Korčuli, in na novo začeli življenje. Predano in z vso ljubeznijo do domačega okolja že vsa ta leta širi zavedanje in spoznanja o lepotah Dolenjske in Slovenije. »Posebno sem ponosna, da že 23 let ob kulturnem prazniku vodim brezplačne oglede Novega mesta za Novomeščane. Marsikdo denimo ne ve, da je bila leta 1848 v Novem mestu prvič uprizorjena Linhartova komedija Ta veseli dan ali Matiček se ženi, o čemer priča tudi tabla na hiši na Rozmanovi ulici. Navdušeni so nad slikovitim Bregom, obzidjem, bogato Frančiškansko knjižnico, galerijo portretov na Kapitlju, razgledno ploščadjo na zvoniku stolne cerkve sv. Nikolaja in njenimi svetoletnimi vrati …« našteva zgovorna 63-letnica in doda, da pa jo zelo žalosti, da propada rojstna hiša Božidarja Jarca na Bregu. Vsako leto je ogled malo drugačen, vezan na temo, ki si jo izbere, pri vsakemu pa, poudari, odlično sodeluje z Dolenjskim muzejem. Ti ogledi so zelo dobro obiskani, v povprečju pride okoli 160 ljudi, največ jih je bilo 300, najmanj pa 40 pred leti, ko je bilo tako mrzlo, da je zamrznila celo reka Krka.
»Novo mesto nudi tako veliko možnosti. Zato si res želim, da bi imeli Novomeščani naše mesto radi, da bi prihajali v njega, sploh zdaj, ko je tako lepo obnovljen Glavni trg. Številni se pritožujejo, da umira. Ja, marsikaj se zapira, a je odgovornost tudi na nas. Če bi vsaj enkrat mesečno prišli s prijatelji v mesto na eno predstavo, eno druženje, nekam na pijačo, obiskali eno trgovino in nekaj kupil, bi mesto živelo. Če ne prihajamo, trgovine in gostinski lokali ne morejo živeti,« meni Marjanca Trščinar Antić.
Zapisana turizmu je med drugim aktivno sodelovala pri projektih Po poteh dediščine Dolenjske in Bele krajine ter zidaniškega turizma in skrbela za promocijo na sejmu Alpe-Adria. V turizmu išče zgodbe in doživetja, tako sta zanimivi zgodbi z likom perice in Primičeve Julije oživeli na Rudolfovem splavu.
Pred časom se je lotila prav posebnega projekta Potepanje z babico, s katerim nagovarja starše in stare starše, da se z otroki ali vnuki odpravijo v naravo, se družijo in raziskujejo. Za njo je zelo oseben, saj se kot babica ob bližnjem potoku, reki ali pa po Novem mestu, Dolenjski, Sloveniji in še kje drugje potepa s svojimi vnuki, namige za pohode in izlete pa posnamejo ter objavijo na You tube kanalu in facebooku. S štirimi vnuki, starimi od 7 do 13 let, ima posebno vez. »Ko se je rodil prvi, se mi je zdelo, da lahko dejansko z roko primem ljubezen,« ganjeno prida.
Kot članica društva Skulpte skrbi za razstave, dogodke in prenos znanja kamnoseštva na mlajše generacije, s člani Turističnega društva Stopiče, ki ga je osem let tudi vodila, pa so tudi humanitarni. Vsako leto organizirajo dobrodelni božično novoletni koncert in prispevke podarijo družini v stiski iz njihovega območja. Zadnje desetletje se posveča izobraževanju sebe in drugih na področju osebnostne rasti, komunikacije in motivacije. Ima predavanja in delavnice, že nekaj let dvakrat mesečno na Radiu Sraka vodi motivacijsko oddajo Ujemi dan. »Zdaj, ko se počasi približujem pokoju, želim delati na področju pomoči in svetovanja predvsem ženskam. Pripravljam projekt Jaz ženska,« še pove Marjanca Trščinar Antić.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se