Tudi Dolenjci na pohodu v spomin na pekrske dogodke
Člani območnega združenja slovenskih častnikov Novo mesto, Dolenjske Toplice, Mirna Peč, Straža, Šentjernej, Škocjan, Šmarješke Toplice, Žužemberk in Bela krajina so se v soboto, 17. maja, udeležili 34. pohoda od Peker do Vojašnice generala Maistra.

Petdeset članov se je najprej v domu obrambne vzgoje Pekre udeležilo posaditve spominskih vrtnic. Vrtnici sta posadili delegaciji Zveze veteranov vojne za Slovenijo Ptuj in Šmarje pri Jelšah. S tem sta se pridružili vrtnicam Zveze veteranov vojne za Slovenijo, Policijskega veteranskega društva Sever, Turističnega društva Pekre, Teritorialne obrambe Ormož ter OZSČ Novo mesto in Bela krajina.

Umrl pod oklepnim vozilom
Zakaj pohod in spominske vrtnice? Na tem mestu se je v 710. učnem centru, tako kot na Igu (510. učni center), 15. maja 1991 pričelo usposabljanje prve, poskusne generacija nabornikov v enotah Teritorialne obrambe Republike Slovenije. 23. maja 1991 je po zajetju dveh izvidnikov iz vrst Jugoslovanske ljudske armade in njuni takojšnji izpustitvi prišlo do obkolitve območja 710. učnega centra s strani enot iz vojašnice vojvode Mišiča, današnje Vojašnice generala Maistra.
Po dvodnevnih napetostih in pogajanjih so se razmere umirile. V protestih Mariborčanov proti intervenciji JLA je 24. maja pod oklepnim vozilom umrl Josef Šimčik. V spomin na te dogodke organizatorji vsako leto, vse od leta 1992, pripravijo krožni pohod Pekre – Vojašnica Generala Maistra – Pekre. Pohod organizirajo Turistično kulturno društvo Pekre kot pobudnik pohoda, Območno združenje slovenskih častnikov Maribor in Območno združenje veteranov vojne za Slovenijo, v sodelovanju z MO Maribor.

Predstavitev enot Slovenske vojske
Pred začetkom pohoda je okoli stoterici pohodnikov v krajši slovesnosti s kulturnim programom spregovoril major Branko Lorenčič, pripadnik stalne sestave 710. učnega centra. V svojem nagovoru je opisal tedanje dogajanje in občutje pripadnikov TO in občanov, še posebej Pekrčanov. V vojašnici je pohodnike pozdravila polkovnica Alenka Petek, namestnica poveljnika Poveljstva za doktrino, razvoj, izobraževanje in usposabljanje. Sledila je predstavitev enot Slovenske vojske, ki jo je ob dnevu odprtih vrat vojašnice pripravilo poveljstvo 72. brigade.

Sledil je še tretji del programa, obisk Pokrajinskega muzeja Maribor. Pri ogledu razstav so člani obeh združenj dobili vpogled v zgodovinski razvoj Maribora in Štajerske skozi stoletja.
Vasilije Maraš, predsednik OZSČ Novo mesto
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se