Avgusta na sejmu spet tudi živina


V četrtem letu, odkar v Šentjerneju, kraju z bogato sejemsko tradicijo, ni več živinskega sejma, bo ta znova začel delovati. Datum se je večkrat premikal, od maja do junija, na zadnji seji občinskega sveta pa je župan Franc Hudoklin povedal, da bo sejem zaživel avgusta, v času občinskega praznika Jernejevo.
Konec lanskega leta je občini uspelo pridobiti vso potrebno dokumentacijo za pridobitev gradbenega dovoljenja za izgradnjo nadstrešnice za razstavo živali in tako za ponovno oživitev živinskega sejma, ki je bil eden najmočnejših, dolgo časa pa sploh še edini v tem koncu in menda sploh v Sloveniji.
Prepovedala ga je veterinarska inšpekcija Veterinarske uprave RS iz Novega mesta in zahtevala, da v skladu z evropskimi predpisi občina odpravi kar nekaj pomanjkljivosti. Občina si je za to prizadevala - projekt za stavbo, s katero bi zadovoljili zahtevane pogoje, je bil že davno narejen. Tudi objekt bi že zdavnaj stal, a zapletlo se je zaradi bližnjega soseda, ki ni dal soglasja zaradi vplivnega območja objekta, menda zaradi prej nerešenih zadev, povezanih s komasacijo zemljišč – našemu časopisu ni nikoli želel povedati svoje plati zgodbe. Občina tako dolgo ni prišla do gradbenega dovoljenja, vrstile so se pritožbe, a po štirih letih pravdanja je »zmagala« občina. Sodba je zdaj pravnomočna.

Na sejemskem prostoru je tako na javnem razpisu izbrani izvajalec del Sandi Tršinar s.p. s podizvajalci že zgradil nov objekt. V skoraj 30 kvadratnih metrov velikem lesenem objektu na stojkah bo urejen boks za razkuževanje konj, za prodajo prašičev s pitno vodo, za krmo oz. hranjenje živali, triprekatna pretočna greznica, nakladalnica, hidranti, bazen, rampa itd., skratka vse potrebno, da bodo živali na varnem pred vremenskimi neprilikami in da bo higienično vse v redu. Manjša nadstrešnica bo tudi za bolne živali in živinozdravnika.
Kot pravi župan Hudoklin, bo treba ob otvoritvi poskrbeti za dobro obveščenost, saj se je sejem v teh letih prav zaradi izgube živinskega dela močno zmanjšal, ker ni več tako zanimiv. Zato bodo na občini tudi še razmislili o odškodninski tožbi soseda, ki jim je povzročil veliko škode.
Celoten projekt je ocenjen na okrog sto tisoč evrov, večji del – okrog 70 tisočakov – bo sofinanciran iz sredstev Leader ter Lokalne akcijske skupine Dolenjska in Bela krajina, ostalo bo prispevala občina Šentjernej.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se