Najbolj pereči so bili šolski prevozi




Trebanjski občinski svetniki in svetnice so na zadnji seji pred dnevi razpravljali o aktualni problematiki šolskih prevozov. Šlo je za dodatno točko dnevnega reda, ki jo je predlagal Gregor Kaplan (DSD). Sprva je župan Alojzij Kastelic ni želel uvrstiti na dnevni red, češ da občinska uprava ni imela možnosti pripraviti ustreznega gradiva, zato je razpravo želel uvrstiti na prihodnjo sejo. A svetniki in svetnice so s 15 glasovi za ocenili, da gre za pereče vprašanje, povezano z varnostjo otrok, s katerim bi se občinski svet moral seznaniti. Tako je bilo tokrat najbolj vroče prav ob koncu seje občinskega sveta.
Kot je v obrazložitvi povedal Kaplan, so namreč po racionalizaciji voznih redov z novim šolskim letom nastopile težave, saj morajo po novem nekateri otroci na šolski avtobus že zelo zgodaj ter tako v šolo prihajajo debelo uro in pol pred začetkom pouka. Na nekaterih predelih, kot je denimo Čatež oz. okoliše vasi morajo otroci tudi do šest kilometrov pešačiti do avtobusa, saj so bile določene proge ukinjene. Prav tako nekatera urejena avtobusna postajališča niso več v funkciji, saj avtobus prihaja z nasprotne smeti, otroci pa morajo zato prečkati cesto. Otroci se morajo zaradi časovne stiske prvih odhodov domov po novem tudi odpovedati kosilu, saj drugega prevoza nimajo.
Kot je še med drugim pojasnil Kaplan, občina za šolske prevoze zagotavlja 670.000 evrov, prihranek po reorganizaciji pa naj bi znašal okrog 10 odst. in to na račun varnosti osnovnošolskih otrok, je opozoril. Prav tako z racionalizacijo nista bila seznanjena ne Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu ne Svet staršev Osnovne šole Trebnje.
V skoraj uro trajajoči razpravi se je večina svetnikov in svetnic strinjala, da pri varnosti otrok ne gre sklepati kompromisov. Da gre za resno težavo, s katero se srečujejo otroci in njihovi starši, so med drugim poudarile svetnice Marija Zupančič, Mija Benedičič in Nataša Verbič. Miran Candellari in Jože Korbar sta se strinjala, da gre za resno situacijo, za katero pa ne gre iskati ad hoc rešitev. Alojz Špec je pozval k skupnemu iskanju rešitve vseh vpletenih – za mizo bi morali sesti predstavniki občine, krajevnih skupnosti in šole. Da je prav pomanjkanje dialoga pripeljalo do trenutne situacije, je menil David Klarič.
»Ta razprava je bila danes izsiljena,« je dejal župan Alojzij Kastelic, ki je sprva napovedal, da v razpravi ne bo sodeloval, a je na koncu vendarle popustil in sklepe, ki jih je predlagal Kaplan, tudi dal na glasovanje. Občinski svet je tako z 12 glasovi za potrdil, da se šolski prevozi uskladijo z načrtom dela v šoli, za šolsko leto 2016/17 pa ostajajo na lanski ravni. Sprememba se tako uvede 1. septembra prihodnje leto, v spremembo in načrtovanje pa naj se vključi Svet za preventivo v cestnem prometu in se oblikuje delovna skupina, v kateri bodo sodelovali tudi starši prek Sveta staršev. Občinski svet je sprejel še sklep, da občina z izvajalcem preuči pogodbo in doseže finančno sprejemljive pogoje, ki ne bodo šli na račun izvajanja storitve ali varnosti otrok, ter se tako doseže finančna reorganizacija.
Teden cvička spet v Trebnjem?
Sicer je na zadnji seji občinski svet, podobno kot lani, podprl kandidaturo tukajšnjih vinogradniških društev (VD) za organizacijo Tedna cvička prihodnje leto. Ob uspešni kandidaturo bo občina za organizacijo te prireditve v proračunu za prihodnje leto zagotovila 30.000 sofinancerskih sredstev. Kandidaturo so, skupaj z izčrpanim poročilom o majskem dogajanju, predstavili podpredsednik Zveze društev vinogradnikov Dolenjske Miran Jurak, predsednik DV Trebnje Božidar Bartolj in predsednica DV Lisec Dobrnič Anica Maraž.
Vinogradniška društva, ki delujejo v občini Trebnje – Društvo vinogradnikov Trebnje, Vinogradniško turistično društvo Čatež pod Zaplazom in Društvo vinogradnikov Lisec Dobrnič – želijo skupaj kandidirati za organizacijo 45. Tedna cvička. Omenjena društva so to tridnevno prireditev pripravila maja letos, po ocenah je Trebnje v času prireditve obiskalo več kot osem tisoč ljudi. Ob uspešni kandidaturi za prihodnje leto vnovič pričakujejo uspešno promocijo občine Trebnje, menijo tudi na občini.
O koncesiji za obdelavo odpadkov
Trebanjski svetniki in svetnice so v prvi obravnavi sprejeli tudi predlog Odloka o sodelovanju pri skupnem izvajanju in koncesiji za gospodarsko javno službo obdelave določenih vrst komunalnih odpadkov na območju občine Trebnje. Kot je pojasnil direktor Komunale Trebnje Stanko Tomšič, je letos začela veljati uredba o odlagališčih, ki zahteva, da je treba vse odpadke pred odlaganjem mehansko-biološko obdelati. Ker izvajalec javne službe na območju občine Trebnje, trebanjska Komunala, za to nima ustreznih virov, je edina smiselna rešitev podelitev koncesije, najprimernejši partner pa je po oceni Tomšiča ljubljanski RCERO.
»Vedeti moramo, da je RCERO največji sistem v Sloveniji, h kateremu je pristopilo že 37 slovenskih občin, večina jih je temu podjetju tudi že podelila koncesijo za obdelavo podatkov. Gre za sodelovanje dveh partnerjev, ki sta v celoti v javni lasti,« je pojasnil prvi mož trebanjske Komunalen in poudaril pomen sodelovanja z javnimi partnerji.
Koncesijska pogodba sicer med drugim predvideva, da je občina Trebnje dožna komunalne odpadke iz vseh gospodinjstev predati v obdelavo v RCERO, ta pa se zavezuje, da bo vsaj 3.000 ton predelanih odpadkov odložil na tukajšnjem odlagališču Globoko, kar bi pomenilo približno tri kamione tedensko. Gre za količino, ki po Tomšičevih besedah pokriva stroške obratovanja odlagališča.
Koncesijska pogodba predvideva 30-letno obdobje sodelovanja oz. za čas obratovanja podjetja RCERO in odlagališča Globoko. »Gre za podelitev koncesije podjetju, s katerim bomo enakovreden partner. To je ta trenutek najboljša možnost sodelovanja, ki bo omogočila, da bomo še vedno lahko ohranjali relativno nizke cene storitve ravnanja z odpadki,« je še dejal Tomšič.
Polletna realizacija proračuna
Na zadnji seji se je občinski svet med drugim seznanil tudi s poročilom o izvrševanju proračuna v prvem letošnjem polletju. V prvih šestih mesecih je bila realizacija občinskega proračuna na prihodkovni strani 44,9-odst., na odhodkovni pa 30,2-odst. Občinski proračun za letos je bil sicer sprejet že lani, aprila letos pa je občinski svet potrdil še rebalans.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se