FOTO: Čistimo Dolenjsko





Med prostovoljci, ki danes čistijo Slovenijo, je tudi na tisoče predstavnikov dolenjskih občin, številnih lokalnih podjetij, javnih ustanov, kot so osnovne in srednje šole, pa društev, od ribičev do lovcev in tako dalje. Precej pestro je denimo v novomeški krajevni skupnosti Šmihel, kjer v današnji akciji sodeluje vsak drugi krajan, nam je ponosno povedal predsednik Miro Škufca, skupaj okoli 800. Tam se sicer lahko pohvalijo tudi, da jim okolje pomagajo čistiti Romi iz njihovega naselja, moči so združili z okoliškimi šolami – s Šolskega centra Novo mesto v akciji sodeluje kar 250 dijakov, študentov in profesorjev, sodelujejo tudi osnovnošolci z Drske in OŠ Dragotina Ketteja.
V akciji čiščenja javnih površin v KS Šmihel so sodelovali še tamkajšnji gasilci, pa aktivisti krajevne organizacije RK in številni krajani, ponekod cele družine. Krajevno sramoto, prostore nedokončane nekdanje Cvetanove zgradbe sredi Šmihela, pa bodo očistili šmihelski gasilci sredi tedna, predvsem zaradi velikih količin odpadkov, med katerimi so tudi nevarni odpadki, npr. igle. Po končani akciji bodo od lastnika zahtevali, da stavbo zapre, odstranili pa bodo tudi ograjo okrog stavbe, kjer so sedaj na črno nameščena plakatna mesta.
Ocenjujejo, da bodo s črnih odlagališč , predvsem iz bližnjega gozda, odpeljali okrog 15 traktorskih prikolic odpadkov, napolnili pa so tudi veliko vreč z odpadki, ki so jih pobrali ob javnih poteh in jih pustili ob zabojnikih na ekoloških otokih.
KS Mestne njive
Na zbirnem mestu na Mestnih njivah v Novem mestu se čistilci ob 9. uri niso ravno drenjali. Peterica se je najprej podala na čiščenje okoli blokov, garaž, vrtičkov in igrišč, kjer so napolnili nekaj vreč smeti, nato pa so se odpravili proti Kosovi dolini, kjer so v gozdu naleteli na eno, malo naprej na travniku pa še na drugo črno odlagališče. Prvega so očistili po svojih najboljših močeh, a je ostalo še precej salonitk, drugo odlagališče pa so le popisali, saj je bilo polno okenskega stekla in drugega gradbenega odpada.
Kuzarjev Kal
Osem prostovoljcev je čistilo pod Kuzarjevim Kalom nad Brezjem, nabrali so med 15 in 20 ton odpadkov, od tega je polovica gum, ostalo bela tehnika in avtomobilski deli. Fotografije malice spodaj v galeriji so iz KS Bučna vas, ki je bila tudi zelo dobro organizirana in je za udeležence pripravila golaž v Gostišču na vasi. Mnjami – dodaja novinar Igor Vidmar.
V celotni Mestni občini Novo mesto se sicer akcije udeležuje približno 8.000 ljudi. Odziv občanov in krajanov v 23. krajevnih skupnostih je izvrsten ter nad vsemi pričakovanji, organizatorji so prepričani, da bo akcija postregla s presežki.
Njen namen je tudi v čim večji meri ločiti odpadke, po ocenah prirediteljev akcije pa bo približno 60 do 80 odstotkov odpadkov možno reciklirati.
Na območju novomeške so v minulih treh mesecih zabeležili 160 divjih odlagališč. Med največjimi črnimi točkami so črna odlagališča v Župnci, pri Bučni vasi, nad Muhaberjem in - kot že omenjeno - pod Kuzarjevim kalom, predvsem pa gre za zavržene avtomobilske gume, karoserije, ostanke raznih gospodinjski naprav in podobno.
Poleg prostovoljcev v akciji sodelujejo vsa novomeška društva, vse krovne organizacije, planinci, gasilci, jamarji, potapljači, tabornik in drugi, pri odvozu odpadkov pomaga Direkcija za ceste, Slovenska vojska, Dinos, krajevne skupnosti in kot glavni partner novomeška Komunala.
Akcija je zajela vse sfere družbenega življenja, nekatera podjetja, med njimi Krka, pa so v njenem okviru priredila še lastne čistilne akcije.
Šentjernej
Romi so okolje čistili danes in tudi že včeraj.
Akcija v občini Šentjernej ni nič novega, saj občino enkrat letno čistijo že vseh 16 let, odkar so se osamovsojili. Danes sodeluje več kot 1.500 prostovoljcev, organizirali so prevoz odpadkov, čistijo črna odlagališča, pomagajo tudi delavci EDŠ...
Trebnje
V trebanjski občini danes čisti okoli 1600 ljudi, je povedal občinski inšpektor Vinko Ribič, ki zadovoljno ugotavlja, da se je akcije udeležila več kot desetina občanov. Na deponijo Globoko smeti odvažajo tako komunalna vozila, kamioni cestnega podjetja, kot tudi drugi občani, ki imajo traktorje in prikolice.
Vseslovenski akciji so se pridružili tudi v Trimu, ki so ji namenili 11. tradicionalni Dan okolja. Čiščenja okolice podjetja se je lotilo okoli 100 sodelavcev in njihovih družinskih članov iz podjetij Trimo, Akripol, Tinde, CBS Inštitut in Trimo Investment.
»Trimovci na Dan okolja skupaj z družinskimi člani, prijatelji in sosedi prek športnih aktivnosti poskrbimo za svoje zdravje in utrjujemo medsebojne vezi, obenem pa se vsako leto s posebej določeno tematiko osredotočimo na podporo v lokalnem okolju,« je sporočila Jana Lutovac Lah, zadolžena za odnose z javnostmi v podjetju.
Otočec
Akciji se je pridružila tudi OŠ Otočec in k njej povabila učence, njihove starše in ostale krajane. Organizirali so 18 zbirnih mest po vaseh, kjer so se udeleženci zbrali ob 9. uri, se vpisali in dobili vreče in rokavice. Fotografije, ki jih boste našli v galeriji, so iz zbirnega mesta za ulico Šentpeter, del Otočca in ulica Nad Krko pri učiteljici Andreji Strgar.
Višnja Gora
Tudi Krajevna skupnost Višnja Gora je aktivno pristopila k akciji Očistimo Slovenijo v enem dnevu, o njej je obvestila vsa društva, šolo in okoliške vaščane. Na zbirno mesto pri gasilskem domu je zjutraj prišlo okoli 30 ljudi, tam je predsednik krajevne skupnosti Janko Zadel razdelil rumene in črne vreče ter rokavice, potem pa so v manjših skupinah odšli na teren. Planinsko društvo bo danes očistilo pohodno pot na Kucelj.
Učenci OŠ Stična, podružnična šola Višnja Gora, imajo delovno soboto, zato so v spremstvu učiteljev čistili tudi oni.
Iz okoliških vasi so v jutranjih urah s traktorji odvažali že včeraj zbrane odpadke, vsebina, ki jo je bilo mogoče videti na prikolicah, je dokaz, da je bilo temeljito čiščenje resnično potrebno.
Dvor
Čistilne akcije na Dvoru in v njeni okolici se je udeležilo okoli 110 udeležencev, ki so skupaj zbrali okoli 170 kubičnih metrov odpadkov. S potekom čistilne akcije so bili vsi udeleženci izredno zadovoljni, ob koncu pa jim je prišel čestitati tudi župan občine Žužemberk Franc Škufca.
Uršna sela
V aprilu se živelj uršenske krajevne skupnosti že vrsto let poda na očiščevalno akcijo okolja, zato letošnja ni bila nič posebnega, razen tega, da se je je udeležilo precej več vaščanov kot sicer. Na Uršnih selih so jih našteli 80, na Lazah pa 25.
Rezultat vsakoletne akcije je ta, da na razmeroma velikem območju ni več niti enega črnega odlagališča, tokrat bi za divji kup odpadkov lahko šteli le več odsluženih gospodinjskih naprav na enem mestu. Vse so se znašle na traktorski prikolici in na zbirnem mestu.
Krajani so čistili po vaseh, ob gozdnih poteh, predvsem pa ob cestah proti straški, topliški in semiški občini, veliko vreč odpadkov so nabrali tudi ob železniški progi, kjer so jim pomagali čistiti železničarji. Skupaj so nabrali za več tisoč kil odpadkov, na zbirno mesto pa so jih vozili z devetimi traktorji.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se