Svet24
© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o. - Vse pravice pridržane.

150 let od ustanovitve šole na Sinjem Vrhu


Tekst in foto: Vinko Kukman
29. 8. 2010, 07.45
Posodobljeno
11. 09. 2010 · 16:55
Deli članek
Facebook
X (Twitter)
Kopiraj povezavo
Povezava je kopirana!
Deli
Velikost pisave
Manjša
Večja

img_4337.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
img_4342.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
img_4338.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
img_4363.jpg
Arhiv Dolenjskega lista
img_4375.jpg
Arhiv Dolenjskega lista

Včeraj je bila v Gasilsko- kulturnem domu na Sinjem Vrhu slovesna prireditev ob 150-letnici ustanovitve šole. Prireditev je sovpadala tudi s 100-letnico preimenovanja kraja ter 10-letnico otvoritve Gasilsko-kulturnega doma.

Slavnostni govornik na prireditvi je bil Jože Zabukošek, ki je na sinjevrški šoli skupaj z ženo Kristino poučeval od leta 1954 do 1966. V svojem govoru je kronološko opisal celotno zgodovino šole in se spomnil vseh štiridesetih učiteljic in učiteljev, ki so v težkih časih Avstro-Ogrske monarhije, stare Jugoslavije, svetovnih vojnah in v povojnem obdobju vzgajali in izobraževali številne generacije vrhovskih šolarjev, si prizadevali za kulturni razvoj in napredek zapostavljenih krajev ter njenih ljudi.

Zgodovina sinjevrške šole se je pričela pisati pred davnimi 150 leti, ko so se takratni sinjevrški župnik Simon Zadnik, župan Ivan Špehar, občinski svetnik Miko Krupič in okrajni glavar v Črnomlju zavzeli za njeno ustanovitev. Ker vrhovska občina ni imela denarja, da bi sezidala novo šolo, je kupila Auerspergov vinski hram, ga zasilno popravila in uredila učilnico. Za prvega učitelja, organista in cerkovnika je bil z dekretom imenovan Franc Muhič, učitelj iz Starega ob Kolpi, ki je služboval na Sinjem Vrhu 18 let.

Šola so v času delovanja dvakrat temeljito obnovili, najprej leta 1886, nato pa še po vojni, leta 1958. Takrat so se učne moči na šoli pogosto menjavale. Redki učitelji so vztrajali več kot dve leti, saj so bili pogoji težki. Le učiteljica Antonija Škerle je poučevala na šoli pet let. Z njenim prihodom je v kraju zaživelo kulturno in društveno življenje, ustanovljeno je bilo Prosvetno društvo Sinji Vrh ob Kolpi.

Jože Zabukošek se svojega službovanja na Sinjem Vrhu spominja takole:

"Šola je bila središče kulturnega dogajanja in družabnega življenja na vasi. Poleg rednega pouka smo organizirali interesne dejavnosti, ki so oblikovale življenje in delo šole. Učenci so delovali v dramskem krožku, pevskem zboru, mladih tamburaših, folklorni skupini, vrtnarskem krožku in fotokrožku. Kljub skromnim pogojem za delo smo dosegli dobre rezultate. Z učenci smo se razumeli, pri delu in učenju so postali samostojni, disciplinirani, s svojo marljivostjo in bistrostjo so uspešno nadaljevali šolanje tudi na srednjih in visokih šolah. Mnogi so dosegli v življenju vidne uspehe in fakultetno izobrazbo- dečki in deklice s skrajnega juga Bele krajine."

Leta 1966 je sinjevrško šolo obiskovalo še 65 učencev, leta 1974 pa je šola za vedno zaprla svoja vrata. Letos šolo v Vinici iz KS Sinji Vrh obiskuje le še šest učencev.

Na prireditvi sta o aktualnem trenutku v KS govorila tudi predsednica KS Sinji Vrh Ivanka Špehar in župan občine Črnomelj Andrej Fabjan.

Prireditve so se udeležili številni nekdanji učenci, pa tudi učitelji sinjevrške šole, v bogatem kulturnem programu pa so nastopili pevci in folklorna skupina. Poseben čar prireditvi je dal nastop nekdanjih učencev šole, ki so se tudi sami odločili za učiteljski poklic.

Na nekdanji šoli, ki je danes lovski dom, je bila ob tej priložnosti nameščena spominska plošča.


© 2025 SVET24, informativne vsebine d.o.o.

Vse pravice pridržane.