Krajinski park Kolpa: Sprememba po dolgih letih
Vodenje Krajinskega parka Kolpa, zaščitenega območja ob mejni reki v Beli krajini, ki ga je ustanovila država leta 2006 zaradi varovanja naravnih in kulturnih vrednot ter spodbujanja trajnostnega razvoja lokalnega okolja, je septembra lani po 17 letih od Borisa Grabrijana prevzela dolgoletna profesorica zgodovine in geografije na črnomaljski gimnaziji, Vesna Fabjan. Njeni prvi koraki na čelu zavoda so bili usmerjeni v vzpostavitev osnovnega delovanja: izboljšanje odnosov v kolektivu, pregled pogodb, evidentiranje osnovnih sredstev in učinkovitejše upravljanje proračunskih sredstev s poudarkom na jasni razmejitvi odgovornosti in pripravi formalnopravnih temeljev za nadaljnje delo.

»Velik poudarek smo namenili tudi področjem, ki so bila doslej zapostavljena – delovno-medicinskim pregledom, varstvu pri delu, požarni varnosti, zavarovanju nepremičnin in tretjih oseb, varstvu osebnih podatkov (GDPR) in ustreznemu skladiščenju osnovnih sredstev,« je pojasnila Vesna Fabjan in dodala, da so o kadrovski in finančni podhranjenosti zavoda obvestili pristojno ministrstvo ter pripravili in izvedli vrsto ukrepov za izboljšanje razmer. Pomembna začetna ideja je bila selitev upravnih prostorov iz Adlešičev na dostopnejšo in bolj osrednjo lokacijo, kar bi omogočilo boljšo povezavo z različnimi območji zavarovanega prostora. Vendar primerne lokacije, ki bi poleg uprave omogočala še skladiščenje osnovnih sredstev po dostopni ceni, niso našli. Zato so na zdajšnji lokaciji uredili prostore, hkrati pa iščejo dolgoročno celostno rešitev. »Smo pa navzoči na terenu po celotnem parku,« je še poudarila. Zavod se vse bolj odpira tudi navzven – z rednim obveščanjem javnosti na svoji strani na Facebooku in s pripravo nove spletne strani.
Čakalo je veliko dela
V zadnjih mesecih so posodobili nekatere notranje akte, uredili arhiv, opravili temeljito inventuro, označili in ustrezno shranili osnovna sredstva. Vzpostavili so tudi »zeleno knjižnico« – zbirko literature o varstvu narave. Pomembna novost je tudi, da je zavod lani prevzel upravljanje prodaje kmetijskih zemljišč v zavarovanem območju. Vloge rešujejo ažurno, v korist okolja in uporabnikov. Obnovili so kale v Sodevcih, Miličih in Ziljah, Šokčev dvor v Žuničih, kjer bodo s čebelarji, ribiči in Srednjo šolo Črnomelj ob dnevu parkov, 24. maja, pripravili poseben dogodek. Upravljajo tudi CDB Grduni, v katerem so na voljo prenočišča, kuhinja in sanitarni prostori, kar omogoča izvajanje različnih programov in prostočasnih dejavnosti v naravi za skupine do 25, 30 oseb.

Zavod je bil dejaven tudi pri iskanju dodatnih virov financiranja – odzvali so se na razpis LAS in oddali dve projektni vlogi. »Program dela smo zastavili v skladu s kadrovskimi in finančnimi zmožnostmi, ki so žal zelo omejene. V ospredju ostajajo ukrepi za ohranjanje naravnih vrednot, odstranjevanje invazivnih tujerodnih vrst, urejanje mokrišč in obnova krajinskih elementov, za kar imamo na voljo zadostna, namensko usmerjena projektna sredstva. Med prednostnimi cilji je dokončanje načrta upravljanja, ki nam bo omogočil kadrovsko okrepitev in postopno izboljšanje finančne stabilnosti za izvajanje javne službe, ki je zdaj podhranjena. Trenutno smo zaposleni štirje. Ob sprejetju omenjenega načrta – takšne so razvojne potrebe – pa naj bi se vsako leto zaposlila ena od osmih predvidenih oseb,« obsežno dokumentacijo razgrne nova direktorica in doda, da bodo avgusta na začasno delo sprejeli dva študenta okoljevarstva iz Danske. Zaradi poškodb na Šokčevem dvoru si prizadevajo za intervencijska sredstva v vrednosti dobrih 300.000 evrov, vendar je malo verjetno, da jih bodo prejeli.
Obiskovalcev vedno več
Ločeno od tega so prijavili projekt, s katerim bi dvoru dali več vsebine. V vseh letih delovanja zavoda se je nabralo precej osnovnih sredstev in opreme, ki jih za izvajanje javne službe ne potrebujejo več in pomenijo strošek skladiščenja. Zato bodo v prihodnjih mesecih zanje izvedli javno dražbo. »Premiki so opazni, saj obisk v parku narašča – še posebej zdaj, v toplejšem delu leta. Bela krajina ni le Kolpa, nam pogosto povedo gostje, očarani nad bogastvom flore in favne, naravnimi habitati, nežnimi dolinami in gozdnimi pobočji. Ob vodenju po skritih kotičkih parka, obogatenem z lokalno hrano, naravo in dediščino, vedno znova odkrijejo kaj novega. Tudi to, da sodelujemo z lokalnimi ponudniki,« je na nujnost povezovanja in promocijo pokrajine še posebej ponosna Vesna Fabjan.
Poudarila je tudi, da je zavod ves čas prisoten na trgu in da ob omejenih sredstvih za izvajanje javne službe razvijajo dodatne programe. Med njimi so celodnevne vodene ekskurzije za šole vseh stopenj in druge ciljne skupine, krajše predstavitve zavarovanega območja in posameznih naravnih vrednot na terenu ter zgodovine jugovzhodne Bele krajine. Prav tako izvajajo tematske pohode, izkustvene delavnice, ozaveščevalna predavanja in manjše dogodke, ki obiskovalcem omogočajo, da naravo ne le opazujejo, temveč jo tudi razumejo in začutijo. »‘Zdi se mi, da je vse, kar počnete, podpora lokalnemu prebivalstvu,’ nam je pred kratkim po ogledu dela parka dejal mlajši moški. ‘Ja,’ sem mu pritrdila in razkrila, da se lotevamo tudi urejanja (mulčanja) kmetijskih površin, izposoje plovil, oddaje električnih koles in mehanizacije. Izvajali bomo tudi tržno dejavnost s prodajo izdelkov lokalnih obrtnikov,« je direktorica predstavila skupini novo ponudbo, ki bo kmalu objavljena na prenovljeni spletni strani. Dodala je še, da so se vedno pripravljeni prilagoditi željam obiskovalcev.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se