Komentar ob obletnici Srebrenice - nova Gaza?
V petek je spet bila spet v ospredju Srebrenica, saj je 11. julij mednarodni dan spomina na žrtve genocida v Srebrenici. Datum pa kot da ne izstopa. Ampak v Srebrenici je umrlo najmanj 8.372 bošnjaških moških in dečkov, ki so jih med 11. in 22. julijem leta 1995 ubili pripadniki srbskih sil pod vodstvom generala Ratka Mladića. Mednarodno kazensko sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije in Meddržavno sodišče sta leta 2007 pokol v Srebrenici priznala za genocid, žrtvam poboja so v Bosni postavili spomenike v spominskem parku. Zdi se, da si je mednarodna skupnost, sokriva za omenjeni pokol, tako oprala vest.

Genocid v Srebrenici pa drsi na lestvici širšega zanimanja, in to celo na območju nekdanje Jugoslavije. Medtem ko se genocid v Srebrenici leta 1995 s tem nekako »pomanjšuje«, ga trideset let pozneje v njegovi najbolj krvavi in povampirjeni različici vsak dan znova ponavljajo v Gazi. Izraelski Netanjahujevi jezdeci smrti razglasijo del Gaze za varno območje, na katero naj se pred vojaškimi operacijami umaknejo civilisti. Civilisti se zatečejo tja, in ko so tam, Izrael nanje strelja. Še večji cinizem vsej mednarodni skupnosti na očeh je bila ustanovitev izraelsko-ameriške službe za razdeljevanje hrane Palestincem. Izrael je določil nekaj razdeljevalnih mest. Ko sestradani ljudje skušajo priti do razdeljevalnic, mnogi od njih umrejo pod streli. To umikanje »na varno« območje Gaze je tako zelo podobno tistemu v Bosni v obdobju genocida v Srebrenici. OZN je leta 1993 Srebrenico razglasil za varovano območje. Tja se je potem umaknilo več kot 30.000 Bošnjakov, upajoč, da bodo tam varni pod zaščito mednarodnih mirovnih sil. Dve leti pozneje, ko so se Bošnjaki tako zbrali »na varnem« v Srebrenici, je tja vdrla tako rekoč pred očmi mednarodnih mirovnih sil vojska generala Mladića in ubila najmanj 8.372 moških in otrok, večinoma muslimanov.
Poboj civilistov v Srebrenici sta Mednarodno kazensko sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije in Meddržavno sodišče priznala, kot rečeno, za genocid. To sta naredila dvanajst let po pokolu v Srebrenici. Ubijanja v Gazi izbrana mednarodna pravna srenja z očitno zelo vplivnimi političnimi in finančnimi ozadji še ni označila za genocid. Bo spet potrebnih dvanajst let? Korak k tej uradni mednarodni označitvi je naredila slovenska predsednica Nataša Pirc Musar, ko je po nagovoru Evropskemu parlamentu v izjavi za slovenske medije rekla, da Izrael v Gazi izvaja genocid, s čimer je sprožila kategorično nestrinjanje nekdanjega predsednika Boruta Pahorja.
Dogajanje v Gazi vendarle samo različno razlagajo. Gre za to, da ga poimenujejo, tako kot so pravilno poimenovali divjaštvo v Srebrenici: genocid.
Berite brez oglasov
Prijavljeni uporabniki Trafike24 berejo stran neprekinjeno.
Še nimate Trafika24 računa? Registrirajte se